Oslavy devadesátého výročí založení vítkovického hokejového klubu začaly. V obchodním centru Avion Shopping Park je od začátku září k vidění unikátní výstava, jejímž středobodem jsou věrné repliky nejstarších, nejúspěšnějších i nejbizarnějších dresů vítkovické historie.
Výstava „90 let hokeje ve Vítkovicích“ dovoluje návštěvníkům Avion Shopping Parku Ostrava doslova si osahat vítkovickou historii. Nejde o přehled dnes již jistě notoricky známých dat, jmen a výčet výsledků jednotlivých sezon. Netradičně jde zmapování historie vítkovického hokejového klubu na pozadí průřezu vývoje týmových dresů.
K vidění jsou nejstarší, nejúspěšnější ale i nejbizarnější dresy, ve kterých vítkovičtí hokejisté nastupovali. Zatím je jich jedenáct, přehlídka končí posledním ročníkem společné československé ligy. Brzy však přibude ještě dvanáctý dres. „Celkem logicky jsme nemohli realizovat výstavu, na které by byly zobrazeny úplně všechny dresy. Proto jsme vybrali jedenáct historicky nejzajímavějších, které po oficiálním představení doplní i dres, ve kterém bude současný tým nastupovat k domácím utkáním v jubilejní sezoně 2018/2019,“ prozrazuje manažer pro komunikaci HC VÍTKOVICE RIDERA Zdeněk Janiurek.
Pro mnoho fanoušků bude pohled na historické uniformy vítkovických hokejistů možná až překvapivý. „Naším cílem bylo zobrazit jednak nejstarší dresy, dále samozřejmě ty, ve kterých vítkovický hokej dosáhl na své největší úspěchy, ty, které jsou asi nejklasičtější, ale vybrali jsme i ty, které byly designově atraktivnější, než jiné, případně také ty, které by se daly označit slovem nejbizarnější,“ rozvádí dále Janiurek.
Přehlídka začíná historicky prvními dresy Vítkovic ze začátku 30. let – černo-bílé svetry s bílým „V“ vyšitým na prsou. „To jsou historicky první vítkovické dresy. Týmu je ušila maminka hráčů Mieczyslava a Tadeusze Kasprzyckých Stefania a mužstvo v nich hrálo až do sezony 1936/1937. Záměrně zdůrazňuji, že to jsou první opravdu vítkovické dresy. Tým totiž ve svých začátcích a krátce i po přesunu do Vítkovic oblékal ještě rudé a bílé fotbalové trikoty původního SK Moravská Ostrava, ale ty byly vlastně jen v uvozovkách vypůjčené. První opravdu a ryze vítkovické byly až černo-bílé svetry s véčkem na prsou.“
K těm nejúspěšnějším se řadí svetry z roku 1952 a dresy z roku 1981, oba oblékaly mistrovské kádry. „Bez těchto dresů by tato výstava asi neměla smysl. Vybrali sady, ve kterých tým udělal onen poslední zlatý krok. Tedy z roku 1952 červeno-bíle pruhované, z roku 1981 červené, v nichž odehrálo mužstvo poslední zápas v tehdejším Gottwaldově,“ připomíná Janiurek.
Tradiční dresy s rytířem Vítkem nechybí. Nejoblíbenější symbol vítkovického hokeje nesou hned tři vystavené exponáty. „Vybrali jsme dres z roku 1973, v něm se mužstvu po dlouhých šesti letech podařilo dostat se z druhé ligy a vrátit se do nejvyšší soutěže. Mistrovský dres z roku 1981 asi není třeba komentovat. Do třetice tady nechybí ani bílo-modrá varianta ze stříbrné sezony 1982/1983, která se dá nazvat nejklasičtější podobou historických vítkovických dresů,“ vypráví vítkovický „PR“.
Své místo tady ale mají netradiční podoby. Všechny asi upoutá černo-žlutá varianta z roku 1957. „Padesátá léta byla obecně i pod vlivem politického tlaku dobou, která se snažila i ve sportu trhat historické vazby a tradice. Rušení úspěšných klubů ze dne na den. Vnucené změny názvů. Úplné přeskupení klubových barev. To vše bylo na denním pořádku. Vítkovice od prosince 1952 musely vnuceně používat název Baník, respektive Baník Vítkovice. Postupně se začal vytrácet i důraz na klubové barvy. V poslední sezoně tohoto období, měl tým tyto až bizarní černo-žluté pruhované dresy. I v tom ale bylo určité kouzlo. Když už hráči nemohli nosit své tradiční klubové barvy, nechali se inspirovat podobami dresů anglo-kanadského týmu Brighton Tigers. Po sezoně 1956/1957 naštěstí ledy povolily, vnucená značka Baník se z vítkovického jména nadobro ztratila a po černo-žluté kombinaci oblékali hokejisté světle a tmavě modré dresy. Ostatně na období světle modrých úborů odkazuje i exponát z roku 1967, který byl v podstatě prvním alternativním dresem a byl tehdejším týmem velice oblíbený,“ zmiňuje dále Janiurek.
„Kromě přesné podoby jsme se snažili i o přesnou kopii materiálů. Tudíž všechny dresy do roku 1957 jsou opravdu více svetry. Další exponáty jsou z podobných materiálů a vše zatím končí rokem 1993 s klasickým děrováním. Ve druhém týdnu přibude ještě originál domácího dresu nadcházející sezony 2018/2019,“ dodává Janiurek.
Výstava historických replik dresů je k vidění v Avion Shopping Parku Ostrava od 3. do 30. září po celou dobu, kdy je nákupní centrum otevřeno. Prohlídka je samozřejmě zcela zdarma a kromě vystavených dresů jsou zde četné fotografie a detailní popisy jednotlivých období i vystavených uniforem. Zpestřením celé výstavy je i soutěž o permanentku na domácí zápasy HC VÍTKOVICE RIDERA v sezoně 2018/2019.







