Pětaosmdesáté mistrovství světa v ledním hokeji startuje! Pátek 21. května naservíruje první zápasy šampionátu. Do boje jde i český národní tým, a to proti největšímu z rivalů, proti Rusku. Jak si povede reprezentace na mistrovství?
Loni se kvůli koronavirové pandemii o světový titul v ledním hokeji nehrálo. Proto se 85. ročník mistrovství světa hraje až letos. I tentokrát pod přísnými restrikcemi s ohledem na ochranu zdraví hráčů, takzvaně v bublině a s minimální návštěvou na tribunách, ale hrát se bude.
Šampionát hostí lotyšská Riga. Původně se mělo jednat o podnik, o který se měly podělit Lotyšsko a Bělorusko, jenže mezinárodní hokejová federace IIHF nakonec vyhověla žádostem z mnoha stran a vzhledem k současné politické krizi v Bělorusku a se nakonec rozhodla přesunout mistrovství pouze do Rigy. Ta hostila světovou elitu už v roce 2006 a tehdy z toho pro Čechy byla finálová účast a stříbrné medaile za vítězným Švédskem.
Současnou reprezentaci letos vede z pozice hlavního trenéra Filip Pešán. Příprava na šampionát se vydařila, Češi ani jednou neprohráli, na Českých hokejových hrách – generálce na mistrovství – přehráli i týmy nejužší špičky. Rusům nadělili výprask 4:0 a právě proti sborné odstartují svou pouť na MS 2021 už v pátek (od 15:15 hodin).
Nominace trenéra Pešána čítá 25 jmen, mezi nimi nalezneme dva odchovance vítkovického hokeje. Konkrétně obránce Lukáše Kloka, který v uplynulé sezoně oblékal dres celku Lukko Rauma a vyhrál v něm finský mistrovský titul a také útočníka Matěje Stránského, který hrál v minulé sezoně v Třinci a stal se s ním mistrem Extraligy. Sluší se podotknout, že oba mění svá působiště. Klok se přesune do KHL do Nižněkamsku, Stránský míří na opačnou stranu, do Švýcarska, do slavného HC Davos.
Sluší se dodat, že kromě dvou odchovanců v české reprezentaci mají Vítkovice na šampionátu i další zastoupení. Domácí hvězdou bude útočník Roberts Bukarts v dresu reprezentace Lotyšska. O místo v nominaci Slovenska dlouho bojoval také obránce Patrik Koch, ale nakonec ve finálním soupisu hráčů chybí.
Češi, jak už bylo zmíněno, zahájí mistrovství soubojem s Ruskem, které ovšem kvůli dopingovému skandálu nesmí vystupovat pod názvem své země a pod svou vlajkou a sborná je tak oficiálně vedena jako výběr sportovců ruského olympijského výboru. Kromě Rusů hrají Češi ve skupině ještě se Švédskem, Švýcarskem, Slovenskem, Dánskem, Běloruskem a Velkou Británií. Jak se tedy bude dařit české reprezentaci na MS v Rize? Jisté je, že o medailích bude rozhodnuto v neděli 6. června, kdy turnaj vyvrcholí zápasy o třetí místo a finále.

VÍTKOVIČTÍ MEDAILISTÉ NA MS V LEDNÍM HOKEJI
1955 – bronz: Václav Bubník, Jan Lidral 1957 – bronz: Miroslav Vlach, Ladislav Grabovský 1959 – bronz: Miroslav Vlach 1961 – stříbro, mistři Evropy: Josef Mikoláš, Jan Kasper, Miroslav Vlach 1963 – bronz: Miroslav Vlach (zvolen nejlepším útočníkem MS), Josef Mikoláš, Jan Kasper 1976 – mistři světa a Evropy: František Černík 1978 – stříbro: František Černík 1979 – stříbro: Milan Figala, Ladislav Svozil, Miroslav Fryčer 1981 – bronz: Jaromír Šindel, František Černík, Miroslav Fryčer 1982 – stříbro: Antonín Plánovský, František Černík 1983 – stříbro: František Černík (kapitán), Ladislav Svozil 1985 – mistři světa: Jaromír Šindel (tehdy už Dukla Jihlava) 1987 – bronz: Jaromír Šindel (tehdy už Sparta Praha) 1989 – bronz: Jaromír Šindel (tehdy už Sparta Praha) 1992 – bronz: Richard Šmehlík 1993 – bronz: Miloš Holaň, Aleš Flašar 1997 – bronz: Martin Prusek, Vladimír Vůjtek ml. (tehdy Ässät Pori), Roman Šimíček, David Moravec 1998 – bronz: Martin Prusek, David Moravec 1999 – mistři světa: Martin Prusek, Pavel Kubina (tehdy už Tampa Bay Lightning), David Moravec, Roman Šimíček (tehdy už HPK Hämeenlinna) 2000 – mistři světa: Václav Varaďa (tehdy už Buffalo Sabers) 2001 – mistři světa: Pavel Kubina (tehdy už Tampa Bay Lightning), Filip Kuba (tehdy už Minnesota Wild), David Moravec, Martin Procházka 2005 – mistři světa: Pavel Kubina, Václav Varaďa 2006 – stříbro: Petr Hubáček, Zbyněk Irgl, Ivo Prorok (tehdy HC Slavia Praha), trenér Alois Hadamczik 2010 – mistři světa: Jakub Štěpánek, Michal Barinka, Petr Hubáček, Marek Kvapil 2011 – bronz: Jakub Štěpánek (tehdy už SKA Petrohrad), trenér Alois Hadamczik 2012 – bronz: Jakub Štěpánek (tehdy HC Lev Praha), Petr Mrázek (tehdy Ottawa 67´s)- stříbro: Vladimír Vůjtek st. (trenér Slovenska)