Dva roky u juniorského týmu a mládežnické akademie a nyní extraligové áčko. Kondiční trenér Tomáš Bystroň zaujal svou novou pozici u A-týmu Vítkovic. Jeho úkol je jasný, připravit tým co nejlépe na nadcházející sezonu.
Vrcholí druhý týden přípravy A-týmu, který máte na starosti. Jak zatím probíhají letní tréninky Vítkovic?
První dny přípravy jsme věnovali testování, abych hráče více poznal a udělal si obrázek o tom, jak na tom jsou, protože spoustu hráčů jsem neznal. Podle toho je později budu rozdělovat do skupin tak, aby se každý mohl věnovat tomu, co nejvíc potřebuje. Samotné testy byly rozdělené v průběhu týdne do více dní, aby výsledky nebyly nijak ovlivněné. Momentálně se nacházíme v první fázi přípravy, kde je cílem vybudovat pevné základy a doléčit drobné zdravotní neduhy a zranění z předešlé sezóny.
Před touto sezonou jste převzal kondiční přípravu A-týmu. Co to pro vás znamená?
Je to pro mě splnění jednoho z mých snů. Už v dobách, kdy jsem s kondiční přípravou sportovců začínal, jsem toužil dostat se na nejvyšší možnou úroveň, tedy do extraligového klubu. Už jen proto, jak úspěšná byla předešlá sezóna nebo účast v Lize mistrů je pro mě velká výzva.
Dosud byl kondičním trenérem Vítkovic Igor Horyl, byli jste nebo jste v kontaktu, předali jste nějaké informace, nebo jste začal zcela od takzvaně čistého stolu?
S Igorem jsme byli a pořád pravidelně jsme v kontaktu. Řešíme spolu věcí, ať už týkající se dat z testů nebo od kluků, které za posledních několik let nasbíral nebo různé organizační věci. V tomto ohledu mi hodně pomohl při přechodu do A-týmu a patří mu za to můj velký dík.
Jaké jsou vlastně současné trendy kondiční přípravy hokejistů? Samozřejmě v obecné a stručné rovině…
Za mě jsou to jednoznačně dvě věci. Tou první je individualizace. Každý hráč je jiný, má jinou stavbu těla, jiné pohybové omezení, zkušenosti s různými metodami a samozřejmě jinou výkonnost. Nastavit jednotný metr pro všechny hráče může být pro jednoho ideální, ale pro druhého zničující. Když řeknu příklad, tak třeba ve výběru cviků hraje důležitou roli jakási pohybová kapacita sportovce. Pokud to není optimální, nemá cenu někoho nutit do nějakého cviku a raději zvolíme jiný, u kterého se bude cítit komfortně a docílí stejného výsledku. V tréninku netrénujeme cviky, ale pohybové vzory, tedy žádný cvik není nenahraditelný. To samé platí pro individualizaci například běžeckých či trenažérových intervalů. Druhou věcí jsou technologie a různé prostředky pro diagnostiku, monitorování únavy a progresu. V dnešní době jde ta věda strašně rychle dopředu a existuje spoustu nástrojů, které dokážou velmi přesně zanalyzovat, kde sportovec ztrácí a na čem přesně potřebuje pracovat a to ve všech oblastech, které si dovedete představit, od dechu, přes limitace jednotlivých svalů až po rychlostně-silový profil sportovce.



V roce 2022 absolvoval Tomáš Bystroň stáž ve švédském velkoklubu Frölunda