Tréninková hala, kterou využívala hlavně mládež. Druhá krytá umělá ledová plocha v Ostravě vůbec. Místo, kde své první krůčky dělali mistři světa, olympijští vítězové, ale i jejich fandové. Zimní stadion Ledňáček byl zbourán právě před deseti lety – 20. srpna 2010. Zůstala spousta krásných vzpomínek.
Bez patosu, bez nostaligie, bez fanfár ani smutečních písní. Těžká technika dorazila k vytipovanému objektu, ocelové nůžky a rypadla se zahryzla do konstrukce. Nejprve šla k zemi klenutá střecha, pak i to ostatní. Za dva dny bylo hotovo. Někdejší klíč k úspěchů vítkovické hokejové líhně a místo radosti stovek a tisíců hokejových žáčků a pozdějších úspěšných hráčů, zimní stadion Ledňáček, bylo srovnáno se zemí. Bylo 20. srpna 2010.

Zimáček tak akorát útulný
Interiér zimního stadionu Ledňáček v roce 2005
Druhá hokejová hala Ostravy pro mládež
Výstavba Ledňáčku v polovině 60. let 20. století
Desítky reprezentantů
Stačí se jen letmo zamyslet. Všichni, kdo začali s hokejem ve Vítkovicích po roce 1967, dělali na Ledňáčku své první hokejové krůčky. A i ti, kteří přišli později. Jmenovat každého by vydalo na dlouhý soupis. Stačí zmínit, že od uvedení do provozu zde trénovalo i A-mužstvo, takže například mistrovský kádr 1981 zde piloval své dovednosti a taktiku do bojů o ligové zlato a vlastně v každé sezoně se našlo období, kdy na Ledňáčku kromě mládeže trénoval ligový a později extraligový tým. A to i v době, kdy přes cestu vyrostl Palác kultury a sportu. Kolikrát se kolemjdoucím nebo pasažérům tramvaje naskytl pohled na dvě desítky extraligových hráčů, jak v kompletní výstroji jen v pantoflích a v bruslích na hokejce přecházejí přes cestu na trénink na Ledňáček?A-mužstvo Vítkovic absolvovalo v roce 1978 předsezonní focení právě na Ledňáčku (výše), stejně jako například v roce 1982 (níže)


Ledňáček byl místem, kde vítkovičtí hokejisté dělali své první hokejové krůčky, spousta z nich zde nastartovala veleúspěšné kariéry
Ledňáček byl rovněž domovem pro žákovská a mládežnická mužstva Vítkovic
Hojně využívaný veřejností
Ledňáček ale nebyl uzavřeným světem. Veřejná bruslení, pronájmy veřejnosti, to vše patřilo ke koloritu stadionu. Stadion byl hojně využíván širokou veřejností, o čemž svědčí, že amatérské hokejové týmy zde pravidelně hrávaly i v nočních hodinách. Pronájmy v 1 hodinu ráno, ve 3 ráno, nebo od 5 ráno nebyly výjimkou ani na začátku 21. století.Na Ledňáčku se hrávala řada zápasů amaterských klubů, ale také například utkání někdejší Staré Gardy Vítkovic či hokejového týmu Staré Bělé. Tato utkání bývala zvlášť navštěvovaná i fanoušky
Poslední léta
Z maximálního vytížení do úplného útlumu. Taková byla cesta Ledňáčku. Ještě v sezoně 2004/2005 jel stadion naplno. Ale už měl své roky a pravda, ono přecházení z velké haly na Ledňáček, nebo v případě tréninků žáčků na Paláci obráceným směrem, nebylo vnímáno jako zcela komfortní. Od roku 2005 se začala stavět tréninková hala – Multifunkční hala přímo u tehdejší ČEZ ARÉNY. Po jejím dokončení se všechna žákovská a mládežnická družstva Vítkovic přesunula tam. Od sezony 2005/2006 už byl Ledňáček využíván jen sporadicky a převážně veřejností. V roce 2007 pak došlo k jeho zakonzervování a čekal na svůj osud. V roce 2010 se uzavřel, 20. srpna 2010 byl srovnán se zemí.

Smutné obrázky z demolice stadionu Ledňáček z 20. 8. 2010 - foto Pavel Sonnek a Miroslav Kucej