Nahlédněte s naším seriálem pod pokličku historie hokejových Vítkovic. Příběhy populární i ty méně známé. Tradice našeho klubu je velká a jak se říká – opakování je matka moudrosti. Třinácté pokračování zavede čtenáře do sezony 1950/1951, kdy ostravský klub ve druhé sezoně po návratu do nejvyšší soutěže bojoval podruhé o mistrovský titul, tentokrát s Českými Budějovicemi.
Hovoříme-li ve spojení s bojem Vítkovic o mistrovský titul s Českými Budějovicemi, každému se automaticky vybaví zlatá sezona 1980/1981. Méně známým je ročníky 1950/1951, ve kterém se oba kluby poprvé střetly v boji o trůn československého hokeje.
Nejprve obecně. Sezona 1950/1951 se hrála ve stínu demolice LTC Praha a národního mužstva. V březnu 1950 skončila valná většina reprezentace, která se rekrutovala právě z řad LTC, v komunistických žalářích a pracovních táborech po vykonstruovaném politickém procesu. Bylo jasné, že československý hokejový trůn je volný, OD Praha – přejmenovaný LTC – nemohl bez největších hvězd vůbec pomýšlet na přední umístění, natož mít mistrovské choutky. Současně bylo známo, že mimopražské kluby sbírají síly a že je jen otázkou času, kdy se mistrem Československa stane někdo mimo hlavní město.
Jak na tom byly Vítkovice? Výborně. Tým, který se po šesti letech vrátil do nejvyšší soutěže, okamžitě překvapil a dostal se do boje o mistrovský titul. Sezona 1949/1950 zvonila stříbrem za mistrovským vojenským ATK Praha. Ostravský tým zaskočil soupeře a pro ročník 1950/1951 se s ním muselo počítat.
Nejen v Ostravě ale šilhali po nejvyšší příčce. Silná generace dorostla v Českých Budějovicích, v Brně mělo vysoké ambice Královo Pole. Jak již bylo zmíněno, LTC bylo rozprášeno a zbylo z něj OD Praha, Sparta v minulé sezoně sestoupila, takže jediným pražským týmem v nejvyšší soutěži byl armádní ATK.
Ještě před samotným popisem sezony se sluší zmínit zajímavý spor. Liga totiž před svým startem řešila v rámci rozlosování, které dny určí hracími. Kluby požadovaly sobotu a neděli – hráči totiž byli oficiálně zaměstnanci patronátních podniků a při zápasech v pátek neplnili normu odpracovaných hodin. Zimní stadiony se hracím dnům v sobotu a v neděli naopak bránily, protože tyto dny byly vyhrazeny pro bruslení veřejnosti. Dnes docela úsměvný spor, ale tehdy nemalý, už jen z pohledu finančního zajištění a využití ledových ploch. Stadiony musely ustoupit, místo pátku se hrálo buď v sobotu nebo v neděli.
Nejvyšší soutěž měla v sezoně 1950/1951 osm účastníků – ATK, Vítkovice, Královo Pole, České Budějovice, Bratislava, OD Praha, Dynamo Pardubice a dokonce Prostějov. Vítkovicím chyběli dva vojáci – v ATK hráli obránce Eduard Remiáš a útočník Oldřich Seiml, ale i tak si vedly v duchu předešlé sezony.
Kdybychom se na sezonu 1950/1951 podívali tím nejzjednodušenějším pohledem, můžeme říct, že o mistrovi se rozhodlo už v prvním kole. Byl to úvodní zápas 10. listopadu v Českých Budějovicích, ve kterém domácí SKP porazil hostující Vítkovice 3:2. Tato konfrontace se nakonec ukázala jako klíčová. Nicméně nepředbíhejme, soutěž měla dramatický a napínavý průběh.

Mužstvo ZSJ Vítkovické Železárny Klementa Gottwalda v sezoně 1950/1951. Za zmínku jistě stojí, že Vítkovičtí již na sobě mají nové pruhované dresy Sokol VŽKG, zatímco brankář Jindřich Štěpánek (třetí zleva) má ještě starší dres SKVŽ - snímek pochází z přátelského utkání v polských Katovicích
Obránce Karel Gut v dresu ATK Praha překonává brankáře Českých Budějovic Jiřího Koloucha. Vojáci vyhráli utkání 7:5 a Vítkovice se díky prohře Jihočechů přiblížili mistrovskému titulu
Hrající trenér Vítkovic Vladimír Bouzek (vlevo) tentokrát v obranné činnosti. V sezoně 1950/1951 se s 19 brankami stal nejlepším střelcem týmu, celkově třetím v soutěži. Snímek z utkání proti ATK Praha.
