Třídenními výstupními testy ukončilo A-mužstvo Vítkovic první fázi letní přípravy na novou sezonu. Trenérsky pod palcem měl tréninky na suchu kondiční kouč Igor Horyl, který vyjádřil spokojenost s dosaženými výsledky, a to jak v průběhu přípravy samotné, tak z pohledu porovnání s minulou sezonou.
První velký blok letní přípravy – takzvaná suchá fáze – skončil. Co všechno během ní na hráče čekalo?
Letní příprava trvala přesně deset týdnů, plus jeden týden navíc, kdy jsme se zaměřili na kondiční testy. Testy sloužily k tomu, abychom si ověřili, jak jsme se přiblížili či splnili stanovené cíle. Začínali jsme čtvrtého května a společné přípravy se účastnilo devatenáct hráčů. Po delší době jsme do tréninků přizvali i dva nadějné juniory. Ti více méně skočili do letní přípravy s A-mužstvem po hlavě a z mého pohledu musím konstatovat, že se toho zhostili velice dobře. I když pravdou je, že s ohledem k respektování jejích fyzické úrovně a fyzických schopností, jsme právě u nich měli trochu nižší nároky, a to proto, abychom je nezranili, nepřetrénovali, ale aby naopak jejich fyzická kondice šla nahoru. To se nám povedlo, což potvrdily výstupní a vstupní testy, které se právě v případě těchto juniorů diametrálně lišily, a myslím tím směrem do pozitivna.
Rozdíl mezi kondicí hráčů společné přípravy a individuální není pozorovatelný?
Hráči, kteří trénovali individuálně určitě nejsou na horší úrovni než ostatní. Ba naopak, je opravdu vidět posun směrem dopředu, což je jednoznačně dobré.
Část mužstva absolvovalo suchou přípravu individuálně, jak probíhala u nich?
Bylo to přesně šest hráčů. Průběh přípravy a tréninků jsme konzultovali s jednotlivými kondičními trenéry hráčů. Byli jsme v pravidelném kontaktu a směrem od nás z Ostravy šly informace, na co je potřeba se zaměřit a co budeme po hráčích požadovat, aby zvládli. I tato spolupráce se projevila velice pozitivně i u těchto hráčů jsme sledovali výkonnostní posun. I když jsme hráče po tu dobu neviděli, výsledky jsou jasné a jasně měřitelné.
Jak probíhaly tréninky?
Už loni se nám osvědčilo rozdělení hráčů do skupin. Díky tomu jsme mohli více respektovat individuální přístup k jednotlivým hráčům. Zase jsme k hrubé síle využívali i posilovnu Performance power center v Ostravě-Přívoze, kde jsme našli velice příznivé podmínky. Atletická část se zase odbývala v atletické hale či na atletickém stadionu a tak dále. Tím, že byla příprava natažena až na deset týdnů, tak musím říct, že finální výsledek přípravy se na hráčích velice pozitivně projevil. Sami to poznali, když si v průběhu týdnů dělali záznamy o nazvedaných váhách a zaběhnutých časech a dalších hodnotách, díky tomu viděli hráči sami i my, že je zde posun k lepšímu. A to i zlepšení oproti loňsku, byť je potřeba připomenout, že loni byla příprava o dva týdny kratší.
Byla tato příprava nějak specifická oproti předchozím?
Jednoznačně, minimálně v tom, jaká situace kolem koronaviru panovala. Tady bych ale velice rád poděkoval jak hráčům, tak také realizačnímu týmu od trenérů až po kustody a fyziorepeuta. Ty začátky byly s ohledem na různá omezení těžké, ale právě díky obětavosti a snahám realizačního týmu se nám podařilo vytvořit podmínky pro to, aby hráči měli maximální možný komfort a mohli se plně soustředit na tréninky.
Hráči prodělávali jak vstupní, tak výstupní testy. Dá se alespoň obecně říci, jaká zlepšení či posun se udály?
U všech hráčů došlo ke zlepšení. U některých k výraznému, především u hráčů, kteří měli individuální přípravu – někteří z nich dosáhli při výstupních testech nyní v polovině července výrazně lepších výsledků, než při kontrolních testech v polovině června.
Testy absolvovali všichni hráči, dá se konkrétně říct, kdo například překvapil?
Nechci být moc konkrétní, protože všichni hráči pracovali poctivě a jak nejlíp dovedli. Dovolím si ale zmínit například Zbyňka Irgla. A to z jednoho prostého důvodu. Je to hráč, který letos oslaví čtyřicáté narozeniny a v podstatě se nezměnil. Je to typ hráče, sportovce, který nedokáže přestat pracovat s maximálním úsilím. Potvrdilo se to i letos. On několik let pracuje s kondičním trenérem Láďou Grubrem, kterého osobně velice dobře znám, a jeho škola je na Zbyňkovi i v tomto věku velice patrná. Potvrdily to testy – za 60 sekund udělal Zbyněk 95 kliků, na hrazdě udělá 22 shybů a ještě je nespokojený, že neudělal 24, protože to byl jeho cíl. I tím je jednoznačně vzorem pro ostatní mladé kluky, které tady v týmu máme a zároveň je vidět, jaké úrovně jeho kondice dosahuje. Ale já jej znám dlouhé roky a tímto výkonem i přístupem mě vlastně nepřekvapil, protože takový je neustále.


"Dovolím si zmínit příklad Zbyňka Irgla. Je to hráč, který letos oslaví 40. narozeniny a nedokáže přestat pracovat s maximálním úsilím. Potvrdily to testy - za 60 sekund udělal 95 kliků, na hrazdě udělá 22 shybů a ještě je nespokojený, že neudělal 24. V tomto je velkým vzorem pro ostatní mladé kluky," Igor Horyl, kondiční trenérVy působíte u vítkovického A-mužstva jako kondiční trenér už více, než dvanáct let. Dá se nějak porovnat současná kondice s týmy předchozích sezon? Není to úplně snadné, jednoduše vzít výsledky loňských sezon a podle toho říct, že tým je na tom lépe, nebo hůř. Můžeme ale porovnat výsledky z loňska u těch hráčů, kteří zde byli a jsou v týmu i nyní. Řada z těchto hráčů se oproti loňsku v testech zlepšila o v průměru 15 procent. Porovnání silových věcí loňské letní přípravy a letošní ukazuje rovněž pozitivní posuny nahoru. I to byl cíl, když jsme si s trenéry sedli a rozebírali, jak by měla letní příprava vypadat a co by mělo být jejím úkolem. Čili cíl suché letní přípravy jste splnili? Cíl byl splněn, ano. Ale je to jen prvotní meta. To neznamená, že přestáváme pracovat. Suchou letní přípravou nic nekončí. Naopak. Od sedmadvacátého července trénují hráči na ledě a je potřeba navázat na to, jakou kondici si vybudovali a na tom ledě, potažmo v sezoně, musejí pracovat tak, aby výkonnost, nabitou v těchto uplynulých týdnech, zúročili a udrželi a využili naplno. Takže prozatím dílčí spokojenost… Ano, dílčí spokojenost, ale znovu opakuju, až na ledě a v sezoně se ukáže, jak s kondicí hráči naloží. Odrazový můstek mají dobrý, ale je potřeba pořád systematicky pracovat a rozvíjet.
