Nahlédněte s naším seriálem pod pokličku historie hokejových Vítkovic. Příběhy populární i ty méně známé. Tradice našeho klubu je velká a jak se říká – opakování je matka moudrosti. V osmém díle si připomeneme základní stavební kámen první zlaté generace vítkovického hokeje, kapitána mistrů 1952 Ladislava Staňka.
Zatímco parta vítkovických ex-ligových hráčů vystupovala z vlaku na nádraží v Přívoze a zpytovala svědomí po vypadnutí z elitní soutěže, na ledě i
vítkovického Pavilonu, ale také v Mariánských Horách nebo v Hrušově už své hokejové umění pilovali mladíci, kteří se za pár let měli stát základem a hlavním pilířem první zlaté vítkovické generace… Tak jsme zakončili sedmý díl našeho historického povídání. Byli jsme v únoru 1943, kdy Vítkovice poprvé sestoupily z nejvyšší soutěže.
Generační problém se promítl. Bylo potřeba hledat nové opory. Talentů přitom bylo v okolí Vítkovic několik, jen je dostat do klubu?
I během druhé světové války působilo v Ostravě a jejím přilehlém okolí spousta hokejových týmů. Dnes již neexistují, ale v oněch 40. letech daly prostor k rozvoji talentů, které pak sklízely ovace nejen v naší lize, ale i na mezinárodní scéně. Jedním z nich byl hrušovský rodák Ladislav Staněk.
Ladislav Staněk se narodil v říjnu 1921 v Hrušově. Hrušov byl vždy jeho domovem, jeho první srdeční záležitostí. Tam začal s fotbalem, tam v zimě hrával hokej, tam vypiloval svůj hokejový um. Hokej u něj získával stále větší převahu. Ve 20 letech, tedy v roce 1941 byl vybrán do "reprezentačního" zápasu Čechy - Morava (během války byly mezinárodní sportovní styky prakticky nulové, a tak byly nahrazeny alespoň zápasy regionálních výběrů). Utkání na vítkovickém Pavilonu logicky sledovali i bafuňáři Vítkovic, přece jen i oni měli v zápase své zástupce. Vytáhlý blonďatý útočník z Hrušova se jim však také zalíbil. Měli o něj zájem.
Staněk, jako hrdý Hrušovan a hráč SK Hrušov, však vzdoroval téměř tři roky! Paradoxně až poté, co už vlastně sestupem Vítkovic z Národní ligy ztratil možnost nastupovat v nejvyšší soutěži, na nabídku z ČSK Vítkovice kývl.

Ladislav Staněk (zcela vlevo) u brány soupeře v dresu SK Vítkovické Železárny (1947)
Tým SK Vítkovické Železárny v roce 1945. Ladislav Staněk je čtvrtý zleva
Střídačka mistrovského Sokola Vítkovické Železárny v roce 1952. Zleva Eduard Remiáš, kapitán Ladislav Staněk a nejlepší střelec ligy sezony 1951/1952 Oldřich Seiml.
I když sezonu 1959/1960 začínal jako trenér, v závěru sezony se Ladislav Staněk (uprostřed) vrátil na led i jako hráč. Na fotografii s Mojmírem Tesaříkem (vlevo) a Jindřichem Cviklem (vpravo)