Zvedl pohár a vychoval zástupy následovníků. Radek Kuřidým slaví 70

Výborný hokejista druhé zlaté generace Vítkovic, mistr 1981. Skvělý trenér mládeže s řadou titulů a hlavně zástupy výborných hokejistů, které vychoval. Stále aktivní člen vítkovické hokejové rodiny, který nadále pomáhá s rozvojem mladých hráčů. Radek Kuřidým ve zkratce. V pátek 14. května slaví 70. narozeniny. Blahopřejeme!

Radek Kuřidým, jméno, které možná není mimo Ostravsko až tolik známé, ale které je s úspěchy vítkovického hokeje spojeno úplně stejně pevně, jako jiná mnohem populárnější. Stačí vypočítat jen ty největší zdary – mistr ligy 1981, vicemistr 1983, bronzový medailista 1979, návrat do I. ligy 1973 a 1986, dlouholetý trenér žáků a mládeže ověnčený jak týmovými tituly, tak úspěšnou výchovou nových talentů. Hokejový bard, kterému jeho nejbližší neřeknou jinak, než jeho tradiční přezdívkou „Faja“ slaví 70. narozeniny, ale věk na sobě nedává znát, stále je aktivním a platným členem vítkovické organizace.

Radek Kuřidým se narodil 14. května 1951 v Ostravě. Od mala měl rád sporty, všeho druhu, ale nejvíce jej zaujal hokej. Vítkovice pro něj byly jasnou volbou. Na rozdíl od jiných vrstevníků zamířil hned na začátku své aktivní hokejové kariéry právě tam a rychle se zařadil mezi nejlepší. Vítkovice měli Kuřidýmové vůbec v srdci. Kromě toho, že mladý Radek válel za žáky a později za dorost a propracoval se brzy i do A-mužstva, jeho otec Zdeněk Kuřidým byl členem výboru ledního hokeje v TJ VŽKG Ostrava.

První příležitost v A-mužstvu dostal Radek Kuřidým v době, kdy vítkovický tým nutně procházel generační obměnou. Už šestým rokem hrál ostravský celek pouze druhou ligu a mermomocí se snažil dostat zpět do nejvyšší. Trenér Miroslav Vlach dal šanci i mladším a přestože tíhu odpovědnosti nesli zkušenější, v postupovém ročníku 1972/1973 se do hry dostali i mladší naděje, mezi nimi právě Radek Kuřidým. Po postupu byl i v prvoligovém týmu, ale zkušenosti nabíral především v nedalekém Havířově. Angažmá v nižší soutěži mu prospělo po všech stránkách, a tak se v roce 1975 vrátil už jako hotový hokejista a současně jeden z nových lídrů, kteří po odchodu „staré gardy“ 60. let převzali vůdčí roli vítkovického hokeje. Tehdy na svém vítkovickém dresu začal nosit číslo 19, které pak neodmyslitelně patřilo útočníkovi s tradičním knírkem, jako by se podobal slavnému zpěvákovi Freddie Mercurymu.

Radek Kuřidým po vstřeleném gólu slaví s obráncem Milanem Figalou

Druhá polovina 70. a začátek 80. let, to je jedno z nejúspěšnějších období vítkovického hokeje. Bronz 1979, stříbro 1983 a hlavně mistrovský titul 1981. U všeho Radek Kuřidým byl. Zlatý ročník 1980/1981 byl rovněž jeho nejlepší sezonou ve vítkovickém dresu, ve 43 zápasech nastřílel 25 gólů a na 11 přihrál. Dařilo se mu i v dalších sezonách – 1981/1982: 29 bodů (14+15), 1982/1983: 36 bodů (19+17).

Mistr 1981. Titul si Radek Kuřidým mohl vychutnat i s otcem Zdeňkem (vpravo). Na fotografii s mistrovským pohárem ještě také šéf Vítkovických Železáren Rudolf Peška (vlevo)

Jenže konec zlaté generace se nezadržitelně blížil. V roce 1985 Vítkovice sestoupily do druhé ligy. Zbývající hráči mistrovské party se však zapřísáhli, že tým vrátí zpět mezi elitu, Radek Kuřidým byl mezi nimi a poté, co na jaře 1986 mohl slavit s postup, ke kterému přispěl 15 brankami, rozhodl se u A-mužstva definitivně skončit.

Hráčskou kariéru uzavřel, ale hokejovou ne. Přešel do role trenéra mládeže. Od nejmenších až po juniory, pravidelně se střídal, vedl jak žáky, tak ty nejstarší. Tři dekády vychovával své nové nástupce a jeho práce byla úspěšná. Zástupy hokejistů, mezi kterými vynikají jména jako Zbyněk Irgl, Jan Výtisk, Roman Szturc, Jan Káňa, Petr Mrázek, prostě všichni, kteří mezi léty 1987 až 2015 prošli mládežnickým programem Vítkovic. Týmové úspěchy také má, bezpočet žákovských titulů je toho důkazem.

Vynikající brusič bruslí. O brusle se staral už během své hráčské kariéry. Po konci trénování tak logicky přešel do role kustoda. Od roku 2015 se stará o týmy Akademie – dorostence a juniory Vítkovic

Po téměř třicet let vychovával Radek Kuřidým nové vítkovické naděje. V důchodovém věku se rozhodl s trénováním skončit. Ale ani tentokrát neodešel do hokejového důchodu. Z trenéra převzal roli kustoda mládeže – týmů Akademie. Stará se tak o výstroj dorostenců a juniorů. Ne náhodou. Už během hráčské kariéry byl vynikajícím brusičem bruslí, o nože spoluhráčů se staral i během zlatého tažení v roce 1981. Nyní brousí kovové ostří mladým talentům. Neztrácí přitom ani hokejový nadhled, ani humor, ani svůj jedinečný přístup k životu.

O tom, jak se Radek Kuřidým sám ohlíží za svou kariérou a jak dnes žije, povídá v dalším dílu vítkovického podcastu.

HC VÍTKOVICE RIDERA přeje vše nejlepší a hlavně hodně zdraví Radkovi Kuřidýmovi k jeho 70. narozeninám