ZLN – VIT 0:3: Pátá výhra v řadě! Vítkovice vymazaly Zlín na jeho ledě

Skvělým kolektivním výkonem v dohrávce 34. kola získali hokejisté HC VÍTKOVICE STEEL svou pátou výhru v řadě. V roce 2014 tak zůstávají neporažení a po vítězství 3:0 na ledě Zlína si konečně v této sezoně také připsali zápas s čistým kontem.

Sestava Vítkovic, která vyhrála předešlé čtyři zápasy, zůstala nezměna, zasáhly do ní jen zdravotní potíže Richarda Stehlíka, který stejně jako v Litvínově nemohl nastoupit. To trenéři Zlína měli více starostí, když jim z důvodu zranění či jiných zdravotních problémů chyběli Oldrich Horák a Radim Tesařík, stejně jako nemocný Marek Melenovský. Zlín začal drtivým náporem ve vítkovickém pásmu. Ve 2. minutě se sice hosté osvobodili, ovšem na úkor zlínského přečíslení dvou proti jednomu, ve kterém naštěstí Honejsek nezvládl vystřelit. Z pohledu Ostravanů se k prvnímu pokusu osmělila až čtvrtá formace, a to hned velmi důrazně. Zlínu patřily první minuty nadále, Filip Šindelář si připsal hned několik těžkých zákroků, hlavně proti střel Bedřicha Köhlera. V 7. minutě ale přišel zlom. Ševci museli do čtyř, přesilovka nejprve modro-bílým nevycházela, nebezpečně ujel Veselý a krátce po něm i Leška. Šindelář byl na místě. Jakmile se pak hosté usadili v pásmu, zodpovědnost vzal na sebe Jiří Burger, vybruslil si z rohu a rychlou střelou překonal Kašíka – 0:1. Využitou přesilovku po pár okamžicích následovala další, ale v ní už Ostravané nebyli tak úspěšní, přestože hodně nebezpečně pálil Milan Hruška od modré čáry. Vítkovičtí se dostali do zápasu, zlepšili pohyb a hlavně se hodně nebezpečně tlačili do brány. Domácí se postupem času stále méně a méně dostávali před Šindeláře. V 16. minutě trefil Vladimír Svačina z mezikruží břevno. V závěru třetiny měli domácí k dispozici přesilovou hru, ale i díky skvělému napadání Vítkovic skončila nevyužita. Když už na časomíře odblikávaly poslední sekundy, udělali modro-žlutí chybu při střídání, Peter Húževka se tak dostal do úniku po křídle a příklepem propálil Kašíka podruhé. Platnost gólu musel potvrdit ještě videorozhodčí, ale velice brzy uznal, že branka padla ještě v první třetině – 0:2. Vítkovičtí tak na ledě Zlína vedli po první třetině rozdílem dvou branek.

Také v úvodu druhé třetiny byla aktivita více na holích domácích hokejistů. Až po několika horkých minutách ve vlastním obranném pásmu se Vítkovičtí osvobodili. V úvodu se hrálo hlavně před brankami, ale bez větších střeleckých šancí, akce vázly buď na nepřesnostech, nebo na zblokovaných střelách. Ve 25. minutě nebezpečně z dálky střílel Dalibor Řezníček, Filip Šindelář naštěstí instinktivně kryl vykopnutým betonem. Příležitost k navýšení skóre měl znovu Jiří Burger, pálil z první ze středu, ale Kašík byl připraven. Ve 28. minutě si domácí opět zahráli přesilovou hru a předvedli při ní neuvěřitelný tlak. Kolem vítkovické brány to opravdu hodně létalo, Jaroslav Balaštík měl velkou šanci z dorážky u tyče, Šindelář předvedl sérii hodně důležitých zákroků. Tlak ševců vydržel i chvíli po návratu Vítkovic do pěti a modro-bílí si mohli oddechnout, že toto sevření ustáli bez inkasované branky. Ani ostravská přesilovka v polovině utkání neskončila v síti domácích. Ve 35. minutě se o slovo přihlásily na chvíli i pěsti, konkrétně ručně stručně si to vyříkávali po závaru před vítkovickou bránou Karol Sloboda a Zdeněk Okál. Ostravané odpověděli na řadu nebezpečných zlínských útoků jak nejlépe mohli. Čtvrtá formace zahájila v ponechané výhodě atak zpoza brány. Od zadního mantinelu přihrával z jízdy Petr Kolouch před bránu a Lukáš Kucsera pohotově poslal puk do sítě – 0:3.

Po druhé přestávce se do brány Zlína postavil místo Libora Kašíka Luboš Horčička. Ve třetí třetině si oba týmy udržovaly hodně rychlé tempo. Hrálo se od brány k bráně. Zlín věděl, že šance na zvrat je, jenže jakoby ztrácel na sebevědomí, hlavně v rozehrávce a v zakončení. Karol Sloboda měl slibnou střelu krátce po buly, ale Horčička kryl. V 50. minutě měl Zlín ponechanou výhodu, ale Vítkovice skvělým forčekingem udržely šest hráčů soupeře na jeho půlce po několik desítek sekund. V následné přesilovce pak nebezpečně střílel Veselý bekhendem z mezikruží a puk jen těsně minul levou tyč, stejně jako Čajánkova střela pár chvil po té. Čas byl pro domácí neúprosný, ti se začali dostávat pod vlastní velký tlak, zatímco Vítkovičtí hráli v pohodě. V 55. minutě se navíc Erik Němec skvěle uvolnil, zbavil se beka a do brankoviště poslal Lukáši Kucserovi gólovou výzvu, bohužel útočník číslo 71 puk mezi betony Horčičky neprotlačil a neuspěl ani v posledních sekundách třetí třetiny v další vítkovické přesilovce při vyloučení Čajánka. Kucseru sice neproměněné šance mohly mrzet, ale radost z výhry jistě vše předčila. Ostravané popáté v řadě zvítězili a posunuli se na páté místo tabulky.

Ohlasy trenérů po utkání:

PSG Zlín – HC VÍTKOVICE STEEL 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)

Branky: 9. Burger (Vandas), 20. Húževka (Vandas, Burger), 37. Kucsera (Kolouch, Němec). Rozhodčí: Šindler, Hradil – Suchánek, Brejcha. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. Diváci: 3686.

PSG Zlín: Kašík (od 41. Horčička) – Kotvan, Marušák, Urbanec, Zámorský, Řezníček, Matějíček, Valenta – Köhler, Leška, Balaštík – F. Čech, Holík, Ondráček – Veselý, Čajánek, Honejsek – Kubiš, Sedláček, Okál.

HC VÍTKOVICE STEEL: Šindelář – Barinka, M. Hruška, Kudělka, Sloboda, Pastor, L. Kovář, Bail – Húževka, Burger, Strapáč – Svačina, Roman, Huna – Szturc, Hlinka, Vandas – Němec, Kolouch, Kucsera.