Zemřel Zdeněk Palička – brankář i první polistopadový předseda klubu

Další smutná zpráva zasáhla vítkovickou hokejovou rodinu. Zcela nečekaně v úterý 11. května zemřel někdejší brankář ligového celku, pozdější vedoucí mužstva a především první polistopadový předseda klubu Zdeněk Palička, bylo mu 73 let.

Vitální, energický, usměvavý, čilý sportovec i po sedmdesátce. O to více všechny překvapila zpráva o nečekaném odchodu Zdeňka Paličky. Zemřel náhle ve věku 73 let v úterý 11. května.

Zdeněk Palička byl jednou z významných osobností vítkovického hokeje. Narodil se 3. srpna 1947 a po celý život byl velkým starobělským patriotem. Jeho srdce v hokeji patřilo Vítkovicím. Byl odchovancem klubu. Svou pozici si našel v bráně a v průběhu 60. let se učil od toho nejpovolanějšího, od legendárního Josefa Mikoláše. V juniorském věku dokázal skloubit post hokejisty ligového celku s náročným inženýrským studiem.

Zdeněk Palička jako dorostenec VŽKG, do ligového mužstva nakoukl už v 18 letech

Po vystudování musel jako čerstvý inženýr na dva roky na vojnu. Během ní mu ale nebylo umožněno nastoupit do žádného z vojenských hokejových oddílů, takže si musel „odkroutit“ klasickou vojnu čistě v maskáčích, což znamenalo také na dva roky přerušit hokejovou kariéru. I po ní se ale stihl vrátit a právě v čas. Na začátku 70. let se připojil opět k Vítkovicím, kde vytvořil stabilní brankářskou dvojici s Bedřichem Pavlíkem. Byl v mužstvu, kterému se podařilo postoupit po dlouhých šesti letech zpět do I. ligy na jaře roku 1973. V sezoně 1973/1974 si zachytal opět i v nejvyšší soutěži, ale brzy se začal více soustředit na své civilní zaměstnání ve VŽKG.

Zdeněk Palička v dresu A-mužstva Vítkovic v roce 1973

Po konci aktivní kariéry v roce 1974 zůstal na čas u týmu ve funkci vedoucího mužstva. Hokejovým příznivcem zůstal i poté. Po sametové revoluci v listopadu 1989 převzal žezlo hokejového oddílu společně s tehdejším generálním manažerem Františkem Černíkem. I jeho přičiněním, znalostí ekonomického prostředí a obchodním duchem se podařilo vítkovický klub udržet v provozu v porevolučním kvasu. V roce 1993 se i pod jeho vedením vítkovický hokej osamostatnil na původním gigantu TJ VŽKG (SSK Vítkovice) a vznikl samostatný HC Vítkovice s. r. o. Zdeněk Palička byl jmenován předsedou klubu a v jeho čele vydržel až do přelomu milénia.

Společně s Františkem Černíkem vyvedl Zdeněk Palička v roli předsedy klubu vítkovický hokej ze společenství oddílů bývalého TJ Vítkovice a významně se podílel na stabilizaci HC Vítkovice v 90. letech. Dvě finálové účasti a jeden bronz jsou důkazem úspěšného období

Po opuštění manažerské pozice zůstal dál věrný Vítkovicím, jejichž zápasy pravidelně navštěvoval a patřil také oblíbeným hostům různých dokumentů a reportáží týkajících se historie vítkovického hokeje, protože sám s klubem prožil velkou část jeho příběhu a hlavně jeho výborná paměť byla neustálým zdrojem použitelných informací. Diváci a fanoušci jej mohli vidět například v dokumentu České televize Vítkovice 1981 nebo v reportáži o historii Zimního stadionu Josefa Kotase z října 2020.

Zdeněk Palička s brankářem mistrů 1952 Zdeňkem Nachmilnerem (uprostřed) a legendárním Josefem Mikolášem při oslavách 40. výročí 1. mistrovského titulu Vítkovic v roce 1992

Kromě hokeje byl ale Zdeněk Palička nadšeným sportovcem ve všech ohledech. V 90. letech byl brankářem staré gardy Vítkovic, později hokejového týmu Staré Bělé. Ve svém rodišti také vedl fotbalový oddíl a věnoval se fotbalu i tenisu a dalším sportovním aktivitám. Ani po překonání hranice sedmdesátky neztratil vůbec nic ze svého elánu, vitality a i když měl před lety problém se srdcem a musel mu být proveden bypass, stále se držel i ve výborné kondici. Jeho odchod 11. května 2021 byl o to nečekanější a je o to bolestnější.

HC VÍTKOVICE RIDERA vyjadřuje nejhlubší soustrast rodině a nejbližším Zdeňka Paličky a vzdává čest památce této významné osobnosti

Odpočívejte v pokoji Zdeňku