Výkony mají stoupající tendenci, těší trenéra dorostu Darka Stránského

Páté místo na turnaji v Třinci, druhé místo v Berlíně a doma v Ostravě. Dorost Vítkovic ladí formu na start sezony – po roční pauze, kdy nemohl hrát. Trenér Darek Stránský může být spokojený s výsledky jeho týmu, ale více jej těší fakt, že se ve hře objevují systémové věci, které společně s kolegou Janem Vavrečkou od svěřenců vyžadují.

Příprava dorosteneckého týmu je pořádně náročná. Tři těžké mezinárodní turnaje během tří týdnů, ze kterých jste vytěžili dvě stříbra. Jak jste zatím spokojení s výsledky a hlavně výkony vašich svěřenců?

První turnaj v Třinci samozřejmě nebyl úplně ideální. Hned v prvním zápase jsme inkasovali krutou porážku od Rigy, byť to byl tým tvořený ze starších hráčů, ale i tak to bylo pro tým kruté. Potom ale ty výkony nebyly špatné, dvakrát jsme porazili Karlovy Vary. Po President Cupu jsme tak mohli cítit nějakou dílčí spokojenost. Další týden jsme hráli na turnaji v Berlíně, odehráli jsme dobré zápasy, hlavně s Eisbärenem ve druhém zápase, kdy soupeř doplnil kádr o hráče juniorského věku. Škoda jen koncovky, ta nám bohužel obecně nevychází. Domácí turnaj byl dobrý především z našeho trenérského pohledu, protože už se v našem výkonu objevují věci, které trénujeme. To je to největší pozitivum, výsledky a umístění jsou až ve druhé řadě. Hlavně zápasy s polskou reprezentací byly dobré.

Z vašich slov lze vycítit, že výkony týmu mají vzestupnou tendenci, že je vidět herní posun k lepšímu, je to tak?

Ano, z našeho pohledu určitě. A ještě trošku poznamenám, že se nám zatím nepodařilo dát dohromady tu úplně nejsilnější kompletní sestavu, takže věříme, že když se nám to podaří, že to bude ještě lepší.

Čím to, že jste zatím nebyli kompletní?

Máme široký kádr a zkoušíme mladší kluky, měli jsme i pár menších zranění. Ale jak jsem řekl, věříme, že v kompletní sestavě budou naše výkony ještě lepší. Do startu sezony nám zbývají skoro dva týdny, takže máme čas se sehrát a dát to všechno dohromady, abychom byli připraveni na soutěž. A doufáme, že v ní budeme mít výsledky solidní.

Dorost Vítkovic měl v roce 2020 nakročeno k velkému úspěchu, jenže covid zrušil play off a pak i celou další sezonu. Zbylo vám v současném týmu jádro tohoto úspěšného ročníků, můžete na to v následující sezoně navázat, nebo už vám ti nejlepší odešli do juniorky a vy musíte tým stavět od znovu?

Jádro zůstalo, ale takové užší jádro. Přece jen, z kádru, který tady mohl zůstat, nám pět hráčů před sezonou odešlo jinam. Tým by vypadal o něco lépe. Ale těmi odchody se zase otevřel prostor pro hráče mladšího ročníku 2006, kteří budou dostávat větší prostor, než by byli bývali dostávali.

A je u hráčů ročníku 2006 zřejmá kvalita?

Jsou šikovní. Jsou tam čtyři kluci, kteří jsou ve hledáčku a výběru reprezentace U16. Už jen tento fakt ukazuje, že tento ročník není u nás vůbec špatný a i kluci, kteří v hledáčku národního týmu nejsou, se u nás projevují velice solidně a věříme, že jejich výkonnost bude růst.

Už zaznělo, že celá sezona 2020/2021 byla v mládeži zrušena, nesměly se hrát zápasy, nemohli jste ani trénovat. Měla tato sezona nějaký dopad na složení týmu, evidujete nějaké hráče, kteří by skončili kvůli tomu s hokejem?

Že by se na hokej někdo vykašlal, to se nestalo. Všichni měli chuť u hokeje zůstat, pracovat doma i mimo led v těch provizorních podmínkách a těšili se, až zase budeme moci hrát a trénovat na ledě. To je jednoznačně pozitivní. Ten výpadek jednosezonní – měli jsme z toho trochu strach. Na druhé straně až tak znát není. V zápasech s týmy, které mohly přes minulou sezonu minimálně alespoň trénovat na ledě, nebyla naše ztráta nějak veliká nebo viditelná. Určitě si ale myslím, že kdyby ten rok kluci hrát mohli, byli by alespoň z pohledu zkušeností o něco dále. Ale určitě pozitivní je, že ta ztráta se nezdá být nějak fatální.