Vyjádření majitele klubu Aleše Pavlíka k reakci na sudího Hribika + verdikt disciplinární komise

Oficiální vyjádření majitele HC VÍTKOVICE RIDERA Aleše Pavlíka k reakci na rozhodčího Jana Hribika po čtvrtém čtvrtfinále mezi Vítkovicemi a Třincem a následný verdikt disciplinárního řízení Českého hokeje a Tipsport Extraligy.

HC Vítkovice RideraMajitel HC VÍTKOVICE RIDERA Aleš Pavlík po čtvrtém utkání čtvrtfinále mezi Vítkovicemi a Třincem dal průchod svým emocím a bezprostředně po skončení zápasu, který definitivně rozhodl o vypadnutí Vítkovic a postupu Třince do semifinále vstoupil do kabiny rozhodčích. Dle poznámky v oficiálním zápisu o utkání, kterou provedli sami rozhodčí, se šéf ostravského klubu dopustil tohoto: „Po skončení utkání vstoupil do kabiny rozhodčích funkcionář domácího týmu pan Aleš Pavlík a kritizoval výkon rozhodčích. Obvinil HR Jana Hribika, že je zkorumpovaný, že se mu vysmívá a že úmyslně poškodil domácí tým. Celý tento výstup zakončil slovy: Ty hajzle.“

„Úvodem bych chtěl jednoznačně zmínit, že mě s odstupem času mrzí, mé chování, jako i vyjádření ve smyslu, že je rozhodčí Jan Hribik zkorumpovaný. Pro dané tvrzení nemám důkazy. Byl to přešlap, kterého lituji a který se neměl stát a já se za něj omlouvám,“ reaguje na své chování majitel HC VÍTKOVICE RIDERA a zároveň viceprezident Českého hokeje a prezident APK LH Aleš Pavlík.

K celému incidentu podal také detailnější vysvětlení, aby objasnil, co ho k návštěvě rozhodčích a silným slovům vedlo: „Dovolím si ale osvětlit celou situaci tak, jak se stala. Předně zcela otevřeně a upřímně říkám, že jakýmkoli výkonem rozhodčích nechceme omlouvat vypadnutí našeho týmu ve čtvrtfinálové sérii s Třincem 0:4 na zápasy. Jsem si velice dobře vědom faktu, že Oceláři byli jednoznačným favoritem série a podle mého názoru jsou také hlavním aspirantem na titul. Má frustrace, se kterou jsem po čtvrtém zápase zamířil do kabiny rozhodčích, pramenila z toho, že jsem věřil, že sportovně máme na to, abychom v sérii dokázali alespoň jednou před vlastními fanoušky vyhrát. A to především právě ve čtvrtém zápase. Já osobně jsem věřil, že po snížení na 2:3, a s ohledem na aktuální dění na ledě a fakt, že jsme měli více ze hry, jsem byl přesvědčen, že máme na to, abychom zápas proti tak silnému a kvalitnímu týmu, jaký má Třinec, mohli vyrovnat a následně jej dotáhnout i do vítězného konce, a to před naším domácím publikem. Ale všechno se najednou zbortí zcela špatným rozhodnutím sudího Hribika, který nás svou viditelnou chybou (která byla potvrzena v pozápasovém hodnocení komise rozhodčích) pošle vyloučením Zdráhala na minutu a půl do oslabení tří proti pěti. Třinec svou následnou přesilovku využil a definitivně zlomil utkání ve svůj prospěch a rozhodl o zpečetění svého postupu. Zkuste se vžít do mé situace, kdy z pozice majitele klubu sledujete sportovní snažení svého týmu, víte, kolik úsilí, nervů a vlastních finančních prostředků do toho vkládáte a také vidíte, že momentálně váš tým má šanci a má na dosah tohle dílčí vítězství v sérii proti silnému Třinci a najednou vše během vteřiny zhatí špatné rozhodnutí třetí osoby a vám nezbývá nic jiného, než sledovat, že tento zápas už pravděpodobně neotočíte a nevyhrajete. To byl zdroj a důvod mé frustrace. V tu chvíli se ve mně probudily emoce, které mě dohnaly až k tomu, že jsem se vydal do kabiny rozhodčích a řekl jim tam svůj názor. Z této frustrace pak pramenila slova, která jsem řekl, ale která vyřčena být neměla. Neříkám, že je to omluva mého jednání, souhlasím, že je to neomluvitelný přešlap, ale z hlediska výše popaseného rozpoložení je to, doufám, alespoň z části lidsky pochopitelné.“

Aleš Pavlík také v návaznosti na celou situaci a herní řád požádal o co nejrychlejší řešení v rámci disciplinárního řízení. „Jsem si vědom své chyby, znovu se za ni omlouvám. Požádal jsem disciplinární komisi o co nejrychlejší projednání. Dopředu avizuji, že se proti rozhodnutí nebudu odvolávat, přijmu trest ve stanovené výši. Pokuty, které budou ze strany disciplinární komise uděleny klubu, obratem zaplatím já sám a zároveň stejně vysokou částku, jaká bude klubu vyměřena v rámci pokuty, pošlu na konto Nadačního fondu Ivana Hlinky, jehož účelem je podpora bývalých hráčů a ostatních činovníků ledního hokeje, nebo jejich rodin, kteří se dostali do sociálně obtížné životní situace. Z celého incidentu si beru ponaučení do budoucna.“

 

ROZHODNUTÍ ŘEDITELE SOUTĚŽE A PŘEDSEDY DK ELH – A. PAVLÍK (HC VÍTKOVICE RIDERA)

Ředitel soutěže Josef Řezníček a předseda disciplinární komise ELH Viktor Ujčík se zabývali jednáním, kterého se po skončení utkání HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Oceláři Třinec (25. 3. 2019) dopustil majitel klubu HC VÍTKOVICE RIDERA, prezident Asociace profesionálních klubů ledního hokeje a viceprezident Českého hokeje Aleš Pavlík. Na základě skutečností uvedených v zápise o utkání a vyjádření komise rozhodčích, klubu i samotného Aleše Pavlíka dospěli k závěru, že uvedeným jednáním došlo k porušení Herního a Disciplinárního řádu ELH.

Ředitel Tipsport extraligy Josef Řezníček proto potrestal klub HC VÍTKOVICE RIDERA finanční pokutou ve výši 50 000 Kč za poškození dobrého jména soutěže, kterého se majitel klubu Aleš Pavlík dopustil tím, že bez jakýchkoli důkazů zpochybnil nestrannost hlavního rozhodčího. Předseda disciplinární komise ELH Viktor Ujčík uložil klubu HC VÍTKOVICE RIDERA finanční pokutu ve výši 30 000 Kč za porušení článku Herního řádu ELH, kterým je klubům uložena povinnost zajistit, aby nikdo nepovolaný nevstupoval v průběhu zápasu, o přestávkách a po skončení utkání do kabiny rozhodčích.     

Tresty byly stanoveny mimo jiné i s přihlédnutím k reakci majitele HC VÍTKOVICE RIDERA, který přispěl k tomu, aby řízení mohlo být uzavřeno co nejdříve. V oficiálním prohlášení chybu přiznal, za pochybení se omluvil a jako projev účinné lítosti přislíbil, že stejnou částku jako pokutu, která bude klubu uložena, věnuje na konto Nadačního fondu Ivana Hlinky. Kompletní vyjádření Aleše Pavlíka najdete v příloze.

PhDr. Zdeněk Zikmund

tiskový mluvčí

Praha, 27. března 2019