Vítkovičtí sbírají síly v karanténě: Sedmadvacátého se vracíme do tréninku, věří Mojmír Trličík

Desetidenní karanténa A-mužstva HC VÍTKOVICE RIDERA kvůli pozitivním testům na COVID-19 je v plném proudu. Ostravané naštěstí nehlásí žádný těžký průběh. Nucená izolace týmu končí v sobotu 26. září, hlavní trenér Mojmír Trličík počítá s tím, že v neděli 27. září se uvolnění hráči sejdou na tréninku. Premiérový zápas by Vítkovičtí měli hrát 2. října v Budějovicích.

Vítkovická karanténa kvůli pozitivním testům na COVID-19 je v plném proudu. Kompletní tým včetně trenérů a realizačního štábu je od středy v nucené izolaci. Všichni absolvovali testy na koronavirus a bylo odhaleno 19 pozitivních případů, z toho 17 u hráčů.

Ostravané v minulém týdnu evidovali hráče s příznaky onemocnění, preventivně proto poslali celý tým na testy na koronavirus. „V minulosti by se to asi překouslo, ale v dnešní době se to prostě řeší jinak a jestliže máte sedm hráčů s příznaky onemocnění, bylo na místě probrat celou situaci s vedením a poslat tým z preventivních důvodů na testy,“ popisuje cestu týmu k testům na COVID-19 hlavní trenér Vítkovic Mojmír Trličík, sám toho času v karanténě, jako ostatně zbytek mužstva a realizačního týmu. Jestliže zmiňuje vážnější příznaky, nemyslí tím ale přímo život ohrožující symptomy. „Nebylo to u všech stejné, ale základem byla teplota, zimnice, bolest kloubů, celková velká únava,“ prozrazuje Trličík.

Tým i s trenéry a realizačním štábem absolvoval v průběhu minulé středy testy na COVID-19, od té doby byli všichni testovaní v karanténě. Čtvrtek večer přišly výsledky – 19 pozitivních případů, z toho 17 hráčů. „Bylo nám sděleno, že všichni, i negativně testovaní, musíme do karantény na deset dní. Karanténa se přitom počítá ode dne testování, tedy od minulé středy,“ připomíná kouč a nastiňuje další: „Po deseti dnech jsou pozitivně testováni bráni jako vyléčení a pokud nebudou mít pokračující příznaky, mohou se vrátit do běžného života i tréninkového procesu. Negativně testované čekají ještě koncem tohoto týdne kontrolní testy, pokud ty vyjdou opět negativně, také tito se vracejí do procesu.“

První trénink po karanténě by tak mužstvo mohlo absolvovat už v neděli 27. října. „Počítáme s tím, že v neděli jdeme na led. Samozřejmě otázkou je, kolik nás bude, zda někdo z negativních nepřibude na listinu pozitivních, nebo jestli u někoho budou přetrvávat příznaky nemoci,“ upozorňuje Trličík.

„Ale přetrvávání příznaků nepředpokládáme. Jsme v pravidelném kontaktu s klubovým lékařem, s hráči samotnými a co mám k dnešku informace, tak u většiny nemocných už příznaky ustupují. U většiny šlo o tří až čtyřdenní záležitost, nyní už se všichni cítí lépe. Naštěstí u nikoho se nevyskytl opravdu vážný průběh, nebo zhoršení stavu. Takže počítám s tím, že se v co největším možném počtu sejdeme v neděli na ledě a začneme se připravovat na první extraligový zápas nové sezony,“ těší se hlavní trenér Vítkovic.

Tou zmíněnou extraligovou premiérou by mělo být utkání v pátek 2. října na ledě Českých Budějovic (původně plánovaný zápas s Kometou 29. září se odkládá kvůli karanténě brněnského celku). Pět dní tréninku po vynucené pauze by mohlo být pro Vítkovice dostačující: „Těžko ale říci, protože vše záleží na tom, kolik hráčů budeme mít realně k dispozici a v jakém stavu se hráči vrátí. Každopádně ti, kteří nejsou pozitivní, obdrželi od nás, konkrétně od kondičního trenéra Igora Horyla individuální plány, aby se i v podmínkách karantény mohli udržovat v kondici. A podobné je to i u hráčů, kteří byli pozitivně testováni, také oni dostávají a dostanou program tak, aby se mohli individuálně připravovat, ale to se jedná o velice subjektivní záležitosti podle toho, jak se kdo po té tří, čtyřdenní krizi cítí. Věříme, že budeme v co nejlepší formě a v co největším počtu, ale nerad bych předbíhal, uvidíme v neděli při prvním tréninku.“

Otázkou rovněž zůstává, zda se do té doby nepodaří vyřešit zranění hráčů, konkrétně problémy Zbyňka Irgla, Jana Hrušky a Jesse Dudase. „Také s nimi jsme v kontaktu a v kontaktu s lékařem. Uvidíme, jak na tom budou, přece jen je to ještě týden,“ dodává Trličík.