Vítkovická stará garda slaví celkové prvenství na turnaji

Do třetice to vyšlo, stará garda Vítkovic ovládla třetí ročník Turnaje Starých Gard, odrazila útok městského rivala z Poruby a v dramatickém posledním zápase nakonec rozhodla o svém celkovém prvenství v soutěži.

Hned na úvod turnaje museli pořadatelé řešit jeden velký problém, na poslední chvíli se odhlásilo mužstvo Brna, což způsobilo velké zklamání. Aby ale nakonec všechna mužstva odehrála plánovaný počet utkání, rozhodli se organizátoři v čele s hlavním pořadatelem Martinem Smetákem sehnat na rychlo náhradu v podobě jakéhosi výběru hráčů ostravského městského přeboru. Na rychlo sehnaná parta ale musela skousnout roli sparing partnera, což se nakonec ukázalo.

Turnaj hned ve svém prvním dnu nabídl hodně dobrou a vyrovnanou soutěž a mimo jiné také velké emoce. Ty, byť by se to u turnaje starých gard asi nedalo tak čekat, zmítaly městským derby mezi Vítkovicemi a Porubou. Porubští vedli 3:1, přesto Vítkovičtí dokázali srovnat a v nájezdech rozhodnout o svém vítězství díky dvěma úspěšným penaltám Darka Stránského. Zápas nedohrál obránce Vítkovic Jiří Überall, který po strkanici s Daliborem Sochorkem musel předčasně do kabin. Rozhodčí vůbec museli v poslední třetině oba týmy mírnit, protože se na ledě schylovalo k pranici.

Vítkovičtí tak díky vítězství nad Třincem i Porubou přenocují na prvním místě. Bod za nimi je právě zmíněná Poruba, která přestřílela Karvinou 8:7. Třinec i Karviná získaly povinné body v duelu s náhradou za Brno. Karvinští hokejisté dokonce, byť inkasovali osmkrát, vstřelili 16 branek v utkání s Brnem!

Druhý den začal velkým výpraskem zálohy Brna. Poruba si v úvodním sobotním zápase opravdu otevřela střelnici. Zapisovatelé nestačili dávat dohromady střelce a hlasatel už po prvním utkání málem ztratil hlas. Porubští deklasovali Brno 26:5 a dali jasný vzkaz vedoucím Vítkovicím, že se o vítězství porvou.

Domácí s Rytířem Vítkem na dresu museli odpovědět v duelu proti Karviné. Ambiciózní slezský celek byl sice Ostravanům hodně těžkým soupeřem, nicméně Vítkovičtí dokázali smazat dvoubrankové manko a díky třígólové druhé třetině strhnout vítězství na svou stranu. Za daného stavu už Porubští pomalu přijali prohru a soupeři z Vítkovic začínali gratulovat k celkovému triumfu, ani výhra nad Třincem by jim totiž nezajistila zlato, protože se očekávalo, že Brno bude pro domácí jen slabounkou překážkou.

Poruba tak alespoň chtěla vytěžit maximum, duel s Třincem otočila v poslední třetině zásluhou vítězného gólu Piechy a spokojila se s druhým místem. To ale, jak se později ukázalo, nebylo až tak jisté. Vítkovice se postavily brněnské rezervě, kterou ale doplnili ještě další hráči ostravské městské soutěže. Do branky se především postavil gólman Nitka a útok podpořil Daniel Tabašek. Brno bojovalo houževnatě, dokázalo čelit náporu Vítkovic, po dvou třetinách dokonce vedlo 6:5. Porubští hokejisté na tribuně začali doufat, že jim brněnská záloha pomůže porazit městského rivala a dotlačí je k triumfu. Ostravané si ale uvědomili, že mají zisk poháru ve svých rukou. Dva rychlé góly v úvodu poslední patnáctiminutovky z hokejek Martina Michalíka a Petra Holubáře otočily vývoj utkání. Vítkovičtí nastříleli sedm branek v posledním dějství, a byť v posledních minutách hájili zúžený dvoubrankový náskok, nakonec celkový triumf z rukou nepustili. Vítězem třetího ročníku Turnaje Starých Gard se tak stali hokejisté Vítkovic.

Vítězná stará garda Vítkovic

Fotogalerie z celého turnaje naleznete na oficiálním facebookovém profilu HC VÍTKOVICE STEEL – zde

„Máme radost, že se nám to napotřetí podařilo. Já osobně jsem rád, že jsem si letos také i zahrál a o to víc mě těší, že jsme triumfovali. Moc bych chtěl poděkovat všem našim partnerům, ale hlavně hráčům, kteří se turnaje zúčastnili, dík patří i klukům z Ostravy, kteří zaskočili za Brno, i když nás málem připravili o celkový triumf. Tento ročník je za námi a Vítkovičtí se mohou radovat, my už ale musíme myslet na ten příští turnaj. Mrzí mě, že se nám letos nepodařilo sehnat více extraligových mužstev, o to více chci a budu dělat ještě více pro to, aby v příštím roce bylo ve startovním poli co nejvíce atraktivních týmů se zvučnými jmény na soupiskách. Závěrem bych ještě jednou rád poděkoval našim partnerům, ale i fanouškům, kteří si našli do haly cestu,“ řekl na závěr hlavní organizátor turnaje a hráč vítězných Vítkovic Martin Smeták.

„Jsem velice rád, že se nám podařilo vyhrát a ze srdce děkuji všem našim hráčům, že se zúčastnili a že se zasloužili o vítězství Vítkovic,“ radoval se kapitán Lumír Kotala, který převzal pohár pro vítěze turnaje. Jeho slova ještě v nadsázce doplnil pro letošek nový trenér vítkovické staré gardy Pavel Prorok: „Týmu jsem věřil a nic jiného jsem od něj ani neočekával. Z celkového vítězství mám radost, ovšem nás, co jsme na tituly zvyklí, to až tak nebere,“ smál se do široka a narážel na fakt, že i on byl součástí mistrovského kádru Vítkovic v sezoně 1980/1981.

Celkovým vítězem 3. ročníku Turnaje Starých Gard se staly domácí Vítkovice, Poruba skončila druhá s jednobodovým odstupem. Následovala třetí Karviná, čtvrtý Třinec a poslední pátá rezerva Brna.

III. ROČNÍK TURNAJE STARÝCH GARD

 Poř. Tým   Z     V     VP     PP    P    Skóre    Body 
 1. Vítkovice   4  3  1 30:19  11 
 2.  Poruba  4  3  0 1 43:21  10 
 3.  Karviná  4  2  0 0 33:25   6 
 4.  Třínec  4  1  0 0 3 22:25   3 
 5.  Brno  4  0  0 0 5 26:64   0

 

Výsledky prvního dne

Vítkovice – Třinec 9:3 (3:0, 3:0, 3:3)

Branky: 10. Michalík (Smeták), 12. Stránský (Kubík), 14. Badal (Kotala, Efler), 18. Kubík (Stránský, Dětský), 24. Kysela (Dětský), 41. Folta (Smeták), 44. Smeták (Michalík, Folta), 45. Dětský (Stránský, Kubík) – 34. Holubčík (Pělucha), 40. Vicián (Cieslar), 44. I. Adamčík (D. Adamčík, Havel). Fauly: 3:2. Proměněná trestná střílení: 1:0.

Vítkovice: Cagaš – Überall, Kopecký, Efler, Tomášek, Kysela, Šimek – Michalík, Smeták, Folta, Holubář, Kotala, Badal, Dětský, Kubík, Stránský.

Třinec: Ochman – Pělucha,R. Jůna, I. Adamčík, D. Adamčík, M. Jůna, Havel, Holubčík, Figura, Šotkovský, Kylián, Vicián, Opina, Cieslar.

 

Karviná – Poruba 7:8 (1:1, 3:5, 3:2)

Branky: 13. Lacman, 19. Kartuš (Pawliczek), 28. Schulhauser (Lacman), 28. Pawliczek (Kartuš), 35. Lacman, 35. Pawliczek (Kartuš), 41. Koláček (Pawliczek) – 8. Kuděla (Zdráhal), 18. Anderle, 18. Piecha (Hruška, Zdráhal), 25. Tichý, 26. Tichý (Anderle, Kasan), 29. Zdráhal, 32. Zdráhal, 36. Guman (Kuděla). Fauly: 4:2. Proměněná trestná střílení: 1:3.

Karviná: Feber – Koláček, Pawliczek, Nachtman, Marosz, Hollein, Kartuš, Mokrý, L. Vavrečka, Lacman, Schulhauser, Čupka, Šaloun, Hromada, Závěšický, Uhrin, Burian.

Poruba: Válek – Hruška, Piecha, Guman, Tichý, Zdráhal, Kasan, Anderle, Šíma, Vons, L. Polášek, Sochorek, Kuděla.

Třinec – Brno 10:3 (3:1, 4:1, 3:1)

Branky: 5. Šutkovský (Kylián), 6. Pělucha (Kylián), 9. Šutkovský (Pělucha), 16. I. Adamčík (Holubčík, Havel), 20. Cieslar (M. Jůna), 22. Pělucha, 33. Havel (Ochman), 37. Holubčík (Ochman, Šutkovský), 49. Šutkovský (Pělucha) – 7. Wlodyka (Juříček), 26. Juříček (Wlodyka), 40. Wlodyka (Juříček, J. Dětský). Fauly: 2:2. Proměněná trestná střílení: 1:0.

Třinec: Ochman – Havel, Pělucha, R. Jůna, M. Jůna, I. Adamčík, D. Adamčík, Holubčík, Figura, Šutkovský, Kylián, Vicián, Opina, Cieslar, Baginský.

Brno: Polášek – Hejna, Koudelný, J. Dětský, Wlodyka, Tesař, Juříček, R. Klečka, Bednařík, M. Klečka, Pohludka, Smertěnko.

Vítkovice – Poruba 4:3 SN (1:1, 1:2, 1:0)

Branky: 12. Michalík (Folta, Kotala), 23. Folta (Michalík), 36. Stránský, rozhodující nájezd Stránský – 10. Piecha (Zdráhal), 15. Zdráhal (Tichý, Vons), 21. Tichý (Zdráhal). Fauly: 3:4, navíc Überall (Vit.) trest do konce utkání. Proměněná trestná střílení: 1:0.

Vítkovice: Cagaš – Überall, Kopecký, Efler, Tomášek, Kysela, Šimek – Michalík, Smeták, Folta, Holubář, Kotala, Badal, Dětský, Kubík, Stránský.

Poruba: Válek – Hruška, Piecha, Guman, Tichý, Zdráhal, Kasan, Anderle, Šíma, Vons, L. Polášek, Sochorek, Kuděla.

Karviná – Brno 16:8 (7:2, 2:3, 7:3)

Branky: 4. Lacman (Nachtman, Kartuš), 5. L. Vavrečka (Pawliczek), 8. L. Vavrečka (Pawliczek, Šaloun), 9. Závěšický (Čupka), 11. L. Vavrečka (Pawliczek), 13. Hollein, 13. Šaloun (Pawliczek), 20. L. Vavrečka (Pawliczek), 27. Šaloun (Mokrý), 33. Schulhauser (Závěšický), 34. Kartuš (Lacman), 35. L. Vavrečka (Pawliczek), 36. Kartuš (Lacman, Nachtman), 42. Lacman, 43. Čupka (Schulhauser), 44. Hromada (Lacman) – 9. Wlodyka (Juříček), 14. Wlodyka (Juříček, J. Dětský), 18. Juříček (Wlodyka), 21. Pohludka (Janda), 26. Wlodyka (Juříček), 40. Janda (Pohludka), 43. Wlodyka (Juříček), 45. Klečka (Janda). Fauly: 4:1. Proměněná trestná střílení: 1:0.

Karviná: Feber – Koláček, Pawliczek, Nachtman, Marosz, Hollein, Kartuš, Mokrý, L. Vavrečka, Lacman, Schulhauser, Čupka, Šaloun, Hromada, Závěšický, Uhrin, Burian.

Brno: Polášek – Hejna, Koudelný, J. Dětský, Wlodyka, Tesař, Juříček, R. Klečka, Bednařík, M. Klečka, Pohludka, Smertěnko, Janda, Cirkl.

Výsledky druhého dne

Poruba – Brno 26:5 (8:1, 9:2, 9:2)

Branky: 2. Piecha (Polášek), 3. Polášek (Piecha), 8. Zdráhal (Anderle), 10. Tichý (Polášek), 12. Zdráhal (Tichý, Sochorek), 14. Anderle (Piecha), 15. Guman (Anderle, Piecha), 15. Guman (Anderle, Hruška), 18. Piecha, 19. Tichý (Polášek), 24. Guman (Piecha), 24. Piecha (Guman, Kasan), 25. Tichý (Zdráhal), 26. Piecha (Zdráhal), 27. Kasan (Piecha, Anderle), 28. Tichý (Sochorek, Zdráhal), 29. Zdráhal (Tichý), 30. Guman (Kasan), 35. Piecha (Anderle), 36. Tichý (Zdráhal, Polášek), 37. Sochorek (Zdráhal), 38. Tichý (Sochorek), 40. Zdráhal (Tichý, Sochorek), 44. Polášek, 45. Zdráhal (Kuděla), 45. Sochorek (Zdráhal, Kuděla) – 5. Pohludka (R. Klečka), 21. Juříček (Pohludka), 28. Pohludka (Hejna, Tesař), 33. Juříček (Wlodyka), 40. M. Klečka (Pohludka). Fauly: 1:0. Bez proměněných trestných střílení.

Poruba: Válek – Hruška, Piecha, Guman, Tichý, Zdráhal, Kasan, Anderle, Šíma, Vons, Polášek, Sochorek, Kuděla.

Brno: Polášek – Hejna, Koudelný, Wlodyka, Tesař, Juříček, R. Klečka, M. Klečka, Bednařík, Pohludka, Hoznáček, Mat. Smeták.

Vítkovice – Karviná 5:3 (2:2, 3:1, 0:0)

Branky: 9. Smeták (Kopecký, Michalík), 14. Michalík (Folta), 19. Stránský (Überall, Michalík), 27. Stránský, 27. Folta (Smeták, Überall) – 7. Hromada (Nachtman, Lacman), 7. Hromada (Kartuš), 25. Lacman (Uhrin). Fauly: 1:3. Proměněná trestná střílení: 1:0.

Vítkovice: Rudl – Überall, Kopecký, Efler, Tomášek, Kysela, Šimek – Michalík, Smeták, Folta, Holubář, Kotala, Badal, Dětský, Kubík, Stránský.

Karviná: Feber – Koláček, Pawliczek, Nachtman, Marosz, Hollein, Kartuš, Mokrý, L. Vavrečka, Lacman, Schulhauser, Čupka, Šaloun, Hromada, Závěšický, Uhrin, Burian.

Třinec – Poruba 5:6 (2:1, 2:2, 1:3)

Branky: 5. Benedik (Holubčík), 9. R. Jůva (I. Adamčík), 19. Baginský (Havel), 30. I. Adamčík (M. Jůva, R. Jůva), 45. Šotkovský (Benedik) – 6. Piecha, 24. Zdráhal, 25. Anderle (Zdráhal), 42. Kuděla (Kasan), 43. Zdráhal, 44. Piecha. Fauly: 3:0. Proměněná trestná střílení: 0:1.

Třinec: Ochman – Havel, Pělucha, R. Jůva, I. Adamčík, D. Adamčík, M. Jůva, Holubčík, Figura, Šotkovský, Kylián, Vicián, Opina, Cieslar, Benedik, Baginský.

Poruba: Válek – Hruška, Piecha, Guman, Tichý, Zdráhal, Kasan, Anderle, Šíma, Vons, Polášek, Sochorek, Kuděla

Brno – Vítkovice 10:12 (2:3, 4:2, 4:7)

Branky: 6. Wlodyka (Juříček), 10. Tabašek, 16. Tabašek (Wlodyka), 18. Wlodyka (Tabašek), 20. Tabašek (Juříček), 26. Juříček, 40. Klepáč (Šostý, R. Klečka), 41. Klepáč, 42. Wlodyka (Hejna, Tabašek), 44. Wlodyka (Juříček) – 3. Stránský (Kubík), 7. Smeták (Überall), 10. Kubík (Stránský, Dětský), 26. Smeták, 28. Šimek, 32. Michalík (Smeták, Folta), 32. Holubář (Tomášek), 34. Smeták (Überall), 36. Michalík, 38. Holubář (Badal), 39. Kysela (Stránský), 39. Überall (Folta, Smeták). Fauly: 3:4. Proměněná trestná střílení: 1:1.

Brno: Nitka – Šostý, Klepáč, Tabašek, Pohludka, M. Klečka, R. Klečka, Juříček, Tesař, Wlodyka, Hejna, Mat. Smeták.

Vítkovice: Rudl – Überall, Kopecký, Efler, Tomášek, Kysela, Šimek – Michalík, Smeták, Folta, Holubář, Kotala, Badal, Dětský, Kubík, Stránský.

Třinec – Karviná 4:7 (2:5, -:-, 2:2)

Branky: 9. Holubčík (Pělucha, Havel), 10. Benedik, 25. Benedik (Holubčík), 28. Šotkovský (Baginský) – 1. Lacman, 2. Pawliczek (L. Vavrečka), 2. Koláček, 9. L. Vavrečka (Marosz, Koláček), 13. Pawliczek (Kartuš, Čupka), 19. Marosz (Burian), 21. Šaloun. Fauly: 1:3. Proměněná trestná střílení: 1:1.

Třinec: Konečný – Havel, Pělucha, R. Jůva, I. Adamčík, D. Adamčík, M. Jůva, Holubčík, Figura, Šotkovský, Kylián, Vicián, Opina, Cieslar, Benedik, Baginský.

Karviná: Feber – Koláček, Pawliczek, Nachtman, Marosz, Hollein, Kartuš, Mokrý, L. Vavrečka, Lacman, Schulhauser, Čupka, Šaloun, Hromada, Závěšický, Uhrin, Burian.