Vítkovice vs. Fribourg: Boj o semifinále CHL začíná v úterý v Ostravě

Hokejisté HC VÍTKOVICE RIDERA vstoupí do bojů o semifinále Ligy mistrů na svém ledě v úterý. Jejich soupeřem je švýcarský tým HC Fribourg-Gottéron. První bitva čtvrtfinále začíná v OSTRAVAR ARÉNĚ v 17 hodin.

Boje nejlepších osmi klubů hokejové Evropy začínají v úterý. Hokejisté Vítkovic rozehrají partii o postup do semifinále na svém ledě. Soupeřem jim je švýcarský ambiciózní cele Fribourg-Gottéron. Ostravané si cestu do čtvrtfinále proklestili přes českého mistra Liberec, frankofonní Švýcaři se probojovali mezi elitní osmičku přes finskou KalPa Kuopio. „Teď už to jsou všechno atraktivní soupeři, včetně Sparty. Asi jsem ty Švýcary chtěl trochu více, než Finy. Ani ne tak, kvůli kvalitě, která je obdobná – série byla hodně vyrovnaná – ale spíše kvůli tomu, že jsme za posledních pár let byli ve Finsku několikrát a změna neuškodí. Švýcarský hokej je trošku jiný, než Finský hokej. Co víme, jednoznačně, to je to, že favoritem této série nejsme. O postup se přesto chceme poprat,“ říká trenér Vítkovic Jakub Petr před startem čtvrtfinále.

Předposlední? Národní liga nemusí být měřítko

Fribourg je v aktuální pořadí švýcarské NLA na předposledním 11. místě. Tento fakt ale Ostravané moc jako bernou minci neberou, přece jen kvality švýcarské soutěže jsou jiné a navíc Gottéron nemá nijak propastnou ztrátu na postup do play off. „O tom takto vůbec nemůžeme uvažovat. Národní liga nemusí být vždy zcela jasným měřítkem. I ve fotbalové Lize mistrů se často stává, že týmy, které si v domácí soutěži příliš nevedou, jsou pak v evropské konfrontaci hodně nahoře. Ostražitost před soupeřem je jednoznačně na prvním místě,“ varuje Jakub Petr.

Fribourg: Bohatá historie, ale chybí zlaté ocenění

HC Fribourg-Gottéron patří k tradičním švýcarským klubům, jenže na rozdíl od zlatem ověnčeného Davosu nebo rivalského gigantu Bernu zatím draci z hranice mezi německy a francouzsky mluvící částí Švýcarska nemají na svém kontě žádný velký úspěch, ani v domácí soutěži, ani v evropském měřítku. Přitom bohatá historie klubu z města Fribourg a hlavně úspěšné sezony na začátku 90. let dávaly naději na to, že by se konečně i fanoušci Gottéronu mohli dočkat. Jenže byla z toho jen série finálových účastí bez vítězné radosti, a tak pětinásobný švýcarský vicemistr zatím na svou zlatou radost ještě čeká. Tým v nové sezoně vede kanadský trenér Larry Huras, který už proti Vítkovicím vedl v Lize mistrů německý Ingolstadt. A má po ruce zajímavé mužstvo. Českého fanouška jako první jistě zaujme kanonýr Roman Červenka a úřadující český šampion Michal Birner. Ovšem pozornost strhávají na sebe jména jako Andrej Bykov – syn kapitána sovětské a později ruské sborné, který byl také velkou klubovou oporou začátkem 90. let. Na soupisce figurují také dva Švédové a jeden Fin. Domácí hokejovou školu jednoznačně dlouhodobě reprezentuje fribourgský rodák Julien Sprunger, kapitán mužstva, který je zároveň aktuálně nejproduktivnějším hráčem týmu ve švýcarské nejvyšší soutěži. Právě letošní sezona je ale k Fribourgu, stejně jako k Vítkovicím, dost schizofrenní. Zatímco na evropské scéně se Gottéronu daří, v domácí soutěži se tým trápí. Klub, který se v Lize mistrů probojoval mezi osmičku nejlepších je ve Švýcarsku předposlední. A tím se právě vracíme k tomu vytouženému úspěchu. Fribourg chce konečně uspět a zdá se, že když se to nedaří v uzavřené švýcarské konfrontaci, budou se chtít hráči s drakem na prsou realizovat v celoevropském měřítku.

Soupiska HC Fribourg-Gottéron

Kvality i předpoklady jsou na straně Švýcarů

Jakub Petr nezastírá, že v letošním play off jeho tým čeká asi největší výzva. Síla kádru Fribourgu je znát, navíc oba týmy se spolu utkají teprve podruhé v historii a premiérové střetnutí je přitom už 4 roky minulostí. „Kvalita kádru je obrovská, to se stačí podívat. My jsme získali k dispozici videa jak ze zápasů Ligy mistrů, tak ze švýcarské ligy. Přípravě po taktické stránce jsme věnovali opravdu dost času. Víme, že Fribourg o víkendu v posledním zápase prohrál 1:8, na druhé straně většinou to bývá tak, že po debaklu vyletí výkon rychle nahoru a tým odehraje výborný zápas. Na to vše si musíme dát pozor,“ uzavírá kouč.

Champions Hockey League
Úterý 6. 12., 17:00, OSTRAVAR ARÉNA, HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Fribourg-Gottéron

První zápas čtvrtfinále play off Ligy mistrů mezi Vítkovicemi a Fribourgem se hraje v úterý 6. prosince od 17:00 hodin v Ostravě. Série se hraje na dva zápasy a o postupujícím rozhoduje celkové skóre z obou utkání. Vstupenkyna ostravský duel stojí 150 korun a jsou v prodeji online v síti Ticketportal.Na pokladně OSTRAVAR ARÉNY budou vstupenky v prodeji ve středu od 9 hodin. Majitelé permanentních vstupenek mají samozřejmě vstup v rámci své karty zdarma bez jakýchkoli dalších výdajů či úkonů.