Vítkovice si zahrály v novém filmu Smečka: Čekejte hokej, ale i vážné téma

Nový snímek režiséra Tomáše Polenského Smečka zavede diváky do hokejového prostředí, ale upozorní i na šikanu v mládežnickém sportu. Film jde do kin v říjnu a na jeho vzniku se podílel i vítkovický hokejový klub.

Šikana v hokejovém týmu je téma nového českého filmu Smečka, jehož premiéra se odehrála v rámci 60. Zlín Film Festivalu. Na plátna českých kin vstoupí 8. října 2020. Snímek režiséra Tomáše Polenského vznikl v mezinárodní koprodukci České republiky, Slovenska a Lotyšska. Ke vzniku přispěla i pomoc HC VÍTKOVICE RIDERA.

Smečka diváky zavede do fiktivního hokejového klubu Vlci, kde jsou dospívající chlapci vychováváni podle zákona síly. Právo silnějšího dominuje v celém kolektivu, který se tak stává vlčí smečkou, kde panuje velká rivalita a tvrdé zákony.

Snímek vznikl jako celovečerní hraný debut režiséra Tomáše Polenského, absolventa Vyšší odborné školy filmové ve Zlíně a FAMU, který má sám s hokejovým prostředím zkušenost. Hlavní linie filmu sleduje příběh šestnáctiletého hokejového brankáře Davida, který nastupuje do nového týmu, ten jej však nepřijímá.

V hlavních rolích se objeví Tomáš Dalecký, Tomáš Mrvík, Jiří Vyorálek, Vlastina Svátková, Václav Vašák a Patrik Děrgel. „Castingy probíhaly po celé republice, a zatímco obsazení Tomáše Mrvíka (Miky) bylo jasné hned po prvním pražském castingu, představitele hlavní role Davida jsme hledali velmi dlouho,“ říká režisér. Brněnského rodáka Tomáše Daleckého, který ztvárnil hlavní roli, se podařilo najít až měsíc před natáčením. „Dlouho jsme si mysleli, že role Davida je zakletá – jednak proto, že se dlouho nedařilo najít správného herce – jeden kandidát to po několika schůzkách s režisérem vzdal pro celkovou velkou náročnost role, s dalšími se Tomáš Polenský rozloučil sám během hereckých zkoušek – a pak také proto, že se David zranil hned během svého prvního natáčecího dne. Naštěstí Tomáš Dalecký i přes zranění v natáčení statečně hned druhý den pokračoval“, dodávají producenti Julietta Sichel a Jan Froněk z 8Heads Productions.

Ve filmu hrají jak skuteční hokejisté – neherci, tak studenti hereckých škol nebo již ostřílení herci jako Tomáš Mrvík (nominace na Českého lva za roli Máry ve filmu Olma Omerzu Všechno bude) nebo Tomáš Dalecký (Darek ve filmu Ivana Pokorného Uzly a pomeranče). Skloubit herce a neherce však vůbec nebylo lehké – neherci-hokejisté se neuměli pohybovat před kamerou, zatímco herci se z hokejového hlediska hýbali „legračně” a často nevěděli, jak si správně zavázat brusle nebo se dostat do hokejové výstroje tak, aby jim divák uvěřil, že to dělají každý den od útlého dětství.

Film vznikl za podpory Fondu kinematografie, Slovenského audiovizuálního fondu, Lotyšského národního filmového centra, fondu Media Creative Europe a dotačního programu na podporu audiovizuální tvorby ve Zlínském kraji. Smečka necílí jen na koprodukční země, díky popularitě hokeje a aktuálnímu tématu šikany jde o film s mezinárodním potenciálem.

Na filmu se podílel také HC VÍTKOVICE RIDERA, mimo jiné i tím, že v jedné ze scén se fiktivní tým Vlků postaví v zápase právě hráčům v dresech Vítkovic.