Vítkovice nastartoval prvním gólem sezony kapitán Olesz: Říkal jsem Kubovi, ať mi vezme puk

Kapitán vítkovického celku Rostislav Olesz se proti zlínským Beranům dočkal první branky v sezoně. Z ostrého úhlu propálil Jakuba Sedláčka a po již po 32 vteřinách zlínského vedení zavelel k nečekanému pětibrankovému obratu v rámci první třetiny. Ke gólu přidal ještě asistenci u vítězné trefy Šimona Stránského z přesilové hry.

HC Vítkovice RideraRosťo, co rozhodlo zápas se Zlínem? V první třetině vám vyšlo prakticky vše na co jste sáhli…

Více gólů. Zápas rozhodly naše rychlé góly hned potom, co jsme dostali rychlou branku. Dokázali jsme rychle vyrovnat a hned v první přesilovce získat vedení na naši stranu. Když jsme pak vše stříleli na bránu, tak to tam spadlo. V první třetině jsme vyhráli 5:1, Zlín pak sice otevřel hru a byl velice ofenzivní. Měli jsme s tím místy problémy, ale ve druhé třetině jsme opět udeřili z brejku, Patrik Zdráhal krásně zavěsil. To pak podtrhlo výkon z úvodních dvou třetin.

Jako útočník, co říkáš na netradiční výměnu gólmanů Zlína?

Všiml jsem si toho, ale nevěděl jsem, jestli neměl třeba nějaké problémy jejich brankář. Byl střídaný po druhém gólu, že? Většinou za stavu 2:1 se gólman nestřídá, tak nevím co tomu předcházelo. Třeba se mu něco přihodilo, třeba měl problémy s výstrojí. Tím jsme se nezabývali, Zlín byl náš soupeř a byl nám jedno, kdo je v bráně. Museli jsme dávat góly a neohlížet se, kde je zrovna v brance. Nemůžeme se dívat jestli tam třeba třikrát střídají brankáře.

Přestříleli vás, na střely to bylo podle statistik 25:50. Je to docela nezvyklý poměr u skóre 6:1…

Někdy to tak je ve sportu nebo v hokeji. Můžete mít více střel, pálit to z různých pozic, ale hraje se na góly. Někdy podáte vynikající výkon a prohrajete. Někdy máte čtyři střely na bránu a vyhrajete 4:1 nebo 4:3. V tom je hokej krásný i krutý. Musíme být pokorní, tři body se Zlínem doma. Vyspat se, trénink a na Chomutov.

A co říct k tvému gólu z úhlu, bylo to obtížné trefit?

Normální rychlá nahrávka a střela, když se gólman přesouval. Nebylo to z úhlu, že by to bylo za bránou nebo z brankové čáry. Myslím si, že to bylo takových 40 centimetrů ke střední čáře.

První gól v sezoně, Kuba Lev ti tam přivezl puk. Bylo to z legrace?

Jo, já jsem mu říkal, ať mi ho vezme. Byl jsem za to rád. Hokejová škola co máme na tréninku, už si mě i kluci dobírali. Důležité jsou týmové výhry, každý se na nich nějak podílel, já jsem rád, že jsem konečně gól dal. Přispěli jsme všichni. Hlavně musíme pořád dávat puky Paťovi Zdráhalovi, fakt mu lepí. Musíme jej v tom podporovat, ať je top střelec a táhne tým. A každý se pak přidávává, kdy může. Tak můžeme být úspěšní. Ne že budeme spoléhat na jednu pětku, ale přidají se postupně i ostatní. Musíme se doplňovat a vyzdvihovat takovéto hráče.

Co s tím pukem nakonec uděláš?

(usměje se) Já ani nevím jestli tady ještě někde je. Byl to spíše takový vtípek. Ale když ho najdu, tak si jej malý vezme na zahradu a bude si s ním střílet.

Jak bys ohodnotil nepovedenou zadovku Patrika Bartošáka?

Nijak, stane se. Kdo nic nezkusí, nic nezkazí. Gólmani jezdí za bránu rozehrávat puky, tohle se stane. Když tam jezdí celou sezonu, jednou se to nešťastně odrazí. Proto jsme tým. Když on podrží nás, my podržíme jeho. Kolikrát my namažeme do prázdné brány a taky se to nějak extra nerozebírá.

Super start do nového roku, co říkáš?

Já bych to asi nepřirovnával, že máme super start do nového roku. Zápasy jdou tak rychle za sebou a trénujeme, tak každý chce mít dobrý vstup do zápasu nebo do třetiny. Jak už jsem říkal, my se snažili všechno dostat na bránu když to tam padalo, tak jsme stříleli a stříleli.

V první třetině jste dali pět branek z deseti střel. To je úžasná produktivita, takhle byste si to asi představovali častěji, že?

Jak jsi říkal, on měli zase 50 střel a nic z toho. My jsme měli pár střel a vyšlo nám vše na co jsme sáhli. Jsme za to rádi, musíme tlačit puky do brány. Raději budeme mít méně střel a více puků v brance než když ten tým přestřílíme. To se nám letos sice moc nedaří, ale pak když vyhrajeme je to dobře. Musíme být pokorní a brát to všemi deseti vždy. Tři body ze Zlínem doma super, vyspat se a zítra zase trénink a pořádně se připravit na Chomutov. I kdybychom tam měli mít jen deset střel a vyhrát, tak to budeme brát. Nikdo pak proti tomu nemůže nic říct a důležité jsou výhry a body do tabulky.

Jak vnímáš ten nabitý kalendář v lednu, zápasy navazují v rychlém sledu…

Upřímně ani nevím jaký je přesně náš program. Já jdu zápas od zápasu, jediné co vím, že máme hodně zápasů před sebou. To je tak jediné, ale my prostě musíme jít zápas od zápasu. Nemůžeme se připravovat na zápas, který je třeba pět dní před námi. Musíme se zaměřit na další zápas a to je nedělní zápas v Chomutově. Jedeme tam už v sobotu a musíme se připravit co nejlépe na tento zápas, který nás čeká.