Vítkovice na ledě – jako první obul brusle dorost

Prvním týmem Vítkovic, který zahájil pravidelnou přípravu na ledě, je dorost pod vedením koučů Jana Vavrečky a Radka Philippa.

Vítkovičtí dorostenci v minulé sezoně sahali po extraligové medaili, bohužel i přes i domácí ostravské finále republikového mistrovství skončili těsně pod pomyslným podiem na čtvrté příčce. Hořkost z bramborového umístění je už ale zažehnána a nově tvořící se dorostenecký výběr modro-bílého klubu pracuje na tom, aby byl v nadcházející sezoně úspěšný.

Tým trenérů Jana Vavrečky a Radka Philippa vyjel k pravidelným tréninkům na ledě jako vůbec první z vítkovických družstev. „Po sezoně jsme měli logicky pauzu. Pak jsme začali pomaličku v trénincích na suchu, pracovali jsme postupně na kondici a na síle. Pro červenec dostali hráči volno a nyní nastalo to nejdůležitější, že jsme po třech týdnech dovolené opět nastartovali, nebo lépe řečeno restartovali přípravu na novou sezonu,“ srší po prvním tréninku na ledě pozitivní energií kouč Jan Vavrečka.

Jeho svěřenci už během suché přípravy absolvovali několik tréninků na ledě. „Dvakrát týdně jsme chodili na led, ale šlo spíše o doplňkové věci. Až nyní jsme opravdu regulérně zahájili přípravu na ledě, navíc po třítýdenním volnu.“

Logicky, dorostenecká kategorie je stejně jako každá jiná mládežnická úroveň mezi sezonami hodně proměnlivá. Množství změn se promítlo také do složení kádru vítkovického dorostu pro nadcházející sezonu. V prvé řadě bylo potřeba počítat odchody. „Dost kluků se nám posunulo do juniorské kategorie, ale také máme úbytky hráčů, kteří zvolili odchod od nás do zahraničí – Juříček, Cubo, Brada. Kubík odešel do Havířova. Krejsa, Rajčan, Machů, Kotásek a Smolka se posunuli do naší vítkovické juniorky. Odchody budou samozřejmě citelné, ale komunikace mezi dorostem a juniorkou probíhala vždy dobře a já věřím, že si i v příští sezoně navzájem vyhovíme tak, aby to mělo co nejmenší dopad,“ přemýšlí nahlas trenér Vavrečka.

Jen o odchodech ale změny ve vítkovickém dorostu nejsou. Ostravané dokonce ve svých řadách přivítali i posilu mimo region. „Bohužel ani nám se nevyhnul celorepublikový trend, kdy v naší kategorii chybí kvalitní obránci, proto tady máme posilu. Je to Sebastian Weitz ze Slavie. Je to podsaditější typ, který by měl umět tvrdit muziku, je ročník 2005, takže v dorostu prvoročák, první dojmy z něj jsou dobré, takže určitě bychom o něj mohli stát,“ prozrazuje současný trenér, ale v minulosti výborný zadák nejen Vítkovic, ale také Olomouce a řady německých celků.

Jestliže Jan Vavrečka počítá posuny směrem do juniorky, pak je také fakt, že se mu na prvním tréninku hlásili nováčci z řad loňských starších žáků. „Určitě je tam řada šikovných kluků. Dokážu si představit, že dva deváťáci u nás budou stabilně v obraně. Samozřejmě vše závisí na nich, na jejich přístupu. Někteří kluci jsou na tom herně opravdu dobře, takže pokud nedojde k nějakému zkratu v hlavě, tak by už letos mohli být platnou součástí našeho týmu. I pro útok máme několik zajímavých adeptů, kteří by se mohli a měli prosadit,“ uzavírá pozitivně.