Vítkovice na Bílé tygry umí

První zápas v letošní sezóně skončil pro liberecké tygry vysokou porážkou na domácím ledě, kdy prohráli 0:10, a ani v utkání na ledě Vítkovic se jim příliš nedařilo. Za největší „škůdce“ libereckého týmu by se dal označit domácí Bursík, který se blýskl pěti body a Šedivý, jenž si připsal body čtyři.
          Vítkovičtí hráči se viditelně otřepali ze včerejší porážky, kterou nechali za sebou a zahájili utkání s velkou chutí. Jako první vyzkoušel gólmana Petráska Maliník, ale namířil jen do jeho betonů. Vítkovice byly stále v pohybu a zdálo se, že liberecký tým má potíže sám se sebou. Zhruba v polovině utkání se poměr sil na ledě změnil, liberečtí zahrávali přesilovku. Rozjeli před Taťákem v brance Vítkovic přihrávkový kolotoč, po krátké době se hlavně díky Mulačovi a Kysilkovi stala situace nepřehlednou, ale na domácího gólmana ani tohle neplatilo. V oslabení Ondra Šedivý si v tomto zápase připsal hattrickpak ujeli Strapáč s Nogou, dostali se do přečíslení, ale vše zastavil čárový rozhodčí pro postavení mimo hru. Stále ještě běžela přesilovka hostí, když se uvolnil vítkovický Šedivý, který si v samostatné akci mazácky vychutnal Petráska a otevřel brankový účet zápasu – 1:0. Při klasickém obsazení ledu se domácí opět dostali do útoku, Noga střílel přes obránce, ale Petrásek se vytasil s lapačkou. Domácí přesilovka dala Liberci zabrat, Bartoš s Hrubým atakovali gólmana, Bartoš nastřelil pouze jeho hokejku a až po chvíli se vzpamatoval Niko a vyhodil. Při hře čtyři na čtyři před koncem třetiny si dobře najížděl Mizerík, objel i Taťákovu branku, ale vítkovický brankář postavil kotouči do cesta svou hůl i betony, a tak se do kabin odcházelo jen s jednobrankovým rozdílem.
          Druhá třetina patřila také domácímu týmu, Vrána pálil od modré a Petrásek se za kotoučem stačil jen ohlédnout. Na opačné straně Taťák musel hájit čisté konto proti dvojici Lemfeld – Posmyk, což se mu i přes dotírající hokejky podařilo. Přesilovka domácího týmu se odvíjela nadějně, deset vteřin před návratem pykajícího Posmyka se po střele Mlynáře od modré a dorážce Valchaře radovali Vítkovice podruhé – 2:0. Aktivní Šedivý jezdil kolem Petráskovy branky číhající na nejlepší příležitost, ve spolupráci s Bartošem skončil puk na betonech libereckého gólmana. Vítkovický gólman se ale taky nenudil. Proti střele Mulače vytáhl zákrok lapačkou, Mizeríkův pokus skončil na jeho betonech. V polovině zápasu se liberečtí zvedli a vyrovnali hru, což přidalo hře na atraktivitě. Při přesilovce dali o sobě liberečtí vědět, přihrávka stíhala přihrávku, od modré střílel Posmyk, dorážka Mulaše mířila mimo, po střele Kukly Taťákovi vypadl kotouč z náruče, ujal se jen Lemfeld, ale díky pohotovým obráncům, kteří jej obrali o puk a vyhodili dopadla i tato situace dobře. V tomto zápase se nevyplácelo nechat se vylučovat, protože nerovnoměrné stavy lákaly ke skórování. Tak tomu bylo i ve 33. minutě, kdy měli početní výhodu Vítkovice, Bursík si nabruslil na levou stranu a tvrdou střelou trefil levý růžek Petráskovy branky – 3:0. První gól hostí mohl o tři minuty později vsítit Kukla, ale kotouč se zastavil o Taťákovy kraťasy a odrazil se zpět do hry. Před koncem druhé třetiny byly v početní výhodě hosté a tentokrát toho dokázali využít. Po nahrávce Hataše propálil Mizerík od modré vše, co mu stálo v cestě – 3:1.
          Poslední část zápasu slibovala dobrý hokej. Obránce Krause to zkoušel od modré, ale Petrásek jeho střele nastavil betony, Noga pálil příliš nad. Smolným gólem pro Tygry by se dal nazvat úspěch Šedivého, po jehož střele doklouzal puk za brankovou čáru – 4Tomáš Bursík si připsal nejvíce bodů za zápas:1. To už bylo na Petráska zřejmě příliš, protože v témže čase uvolnil místo svému kolegovi Pyrochtovi. Necelé dvě minuty po této výměně stráží a Liberec si připsal na své konto druhý gól, a to zásluhou obránce Hataše, který vystihl pohyb domácího brankáře 4:2. Ke smůle hostí fauloval jejich útočník Mizerík, který se nestačil na trestné lavici ani uvelebit. Po 17 vteřinách přidal po spolupráci s Hrubým další gól Maliník5:2. Za protesty byl desetiminutovým osobním trestem ohodnocen liberecký lídr kanadského bodování Lemfeld a hrálo se dál. Po sérii špatných střídání a drobných faulů se Vítkovice dostaly do přesilovky čtyři na tři, ve které si díky Mlynářově střele od modré, která propálila vše a skončila v síti, připsaly další gól – 6:2. Při hře čtyři na čtyři byli aktivnější hosté, Vařecha si prohodil kotouč s Klímou, ale Taťák byl připraven, od modré pak pálil Kukla, ale ani on neuspěl. V závěru se však ke slovu dostali domácí a šikovně provedenou střelou zvyšoval Bursík 7:2. Vítkovice na ledě kralovaly, po nahrávce Valchaře se nemohl mýlit Strapáč, který vyšperkoval skóre na 8:2. Hosté ještě nabrali dech, když si Falta dokázal přebruslit dvě třetiny hřiště, objel si branku, ale skulinku mezi tyčkou a Taťákem nenašel. Posledním vyloučeným v zápase byl liberecký Lemfeld, a kdo jiný by měl zakončit brankový účet než ten, který jej otevřel. Narozdíl od Falty vítkovický Šedivý našel mezírkou mezi tyčí a Pyrochtou a devátým gólem završil svůj hattrick – 9:2.

HC Vítkovice Steel   –   TJ Bílí Tygři Liberec     9:2     (1:0; 2:1; 6:1)

Branky a nahrávky: 9. Šedivý, 25. Valchař (Mlynář, Bursík), 33. Bursík, 44. Šedivý (Strapáč), 46.  Maliník (Hrubý), 48. Mlynář (Bursík, Šedivý), 49. Bursík (Maliník), 54. Strapáč (Valchař), 60. Šedivý (Bursík)     –     38. Mizerík (Hataš, Falta), 45. Hataš (Klíma, Vařecha)
Rozhodčí: Kočí  –  Řezáč, Vengřín      Vyloučení: 6: 10; navíc Lemfeld (LIB) 10 min.      Využití: 5: 1      Oslabení: 2:0      Střely na branku: 38: 34      Diváků: 50

Sestavy:

HC Vítkovice Steel: Taťák – Jurčík, A. Sedlák, Krause, Mlynář, Ledvoň, Hrubý  –  Šedivý, Strapáč, Bartoš  –  Valchař, Maliník, Bursík  –  Hoga, Olejník, Vrána  –  Seidler
TJ Bílí Tygři Liberec:  Petrásek ( 44. Pyrochta) – Kisilka, Seidl, Kukla, Niko, Hataš, Přibyl, Posmyk  –  Mizerík, Chládek, Mulač  –  Vařecha, Klíma, Lemfeld  –  Stehno, Knap, Falta