Vítězství na Kometě je vždy hodně cenné, těší Petera Tršku

V 58. minutě úterního zápasu trefil nádherně puk pod víko brány Komety a rozhodl tak o zisku tří bodů pro Vítkovice. Obránce Peter Trška si cení výhry na ledě klubu, se kterým před lety získal mistrovský titul. Nyní je jeho srdcovkou ale ostravský klub, těší jej, že se v kabině sešla silná a dobrá parta.

Vyhrát v Brně za tři body vždy potěší. Máte velkou radost z úspěchu?

Já osobně to vnímám tak, že vítězství je strašně super a ještě k tomu ten fakt, že to je na Kometě, o to je to lepší. Já jsem v Kometě působil rok a půl, byl jsem tam mistr, takže o to to je lepší. Vyhrát nad takovým soupeřem, nad takovými jmény, které má v sestavě, je vítězství bez pochyby hodně cenné.

Jsi autorem vítězné branky, v přesilové hře a navíc ještě velice pohledné. Můžeš popsat tu rozhodující akci?

Rosťa Marosz nahrával na Adama Poláška, ten mi to dobře posunul na volej. Já se i na tréninku snažím střílet co nejvíce z voleje a musím uznat, že mi to sedlo moc dobře. Vyšel z toho gól, který byl vítězný.

V této sezoně se zatím hodně řeší fakt, že se vám v přesilovkách příliš nedaří. Myslíš, že vítězný gól v přesilovce na ledě Komety je ukazatelem nebo příslibem určitého zlepšení?

Já mám na to trošku jiný názor. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale já si myslím, že jsme ani v těch předešlých zápasech nehráli ty přesilovky celkově špatně. Problém byl v tom, že nám to tam nepadlo. Chtěli jsme to hrát trochu jinak. Teď v posledních zápasech jsme to změnili, máme to postavené jen na střelbě. To, že jsme rozhodli zápas v Brně v přesilovce je určitě dobře i do dalších utkání. Před tím jsme dali v osmi zápasech jeden gól v početní výhodě a to už pak člověk jde do zápasu s tím, že přemýšlí a moc chce, aby už to tam konečně padlo. Teď jsme v posledních dvou utkáních využili dvě přesilovky, je to určitě povzbuzení. Já osobně jsem přesvědčený, že typově máme u nás v týmu hodně skvělých a kvalitních hráčů na přesilovku, je to jen otázkou času, kdy se to začne projevovat.

V Brně jste od úvodu vedli, Kometa pak otočila skóre ve svůj prospěch a vy jste si vedení museli vzít zpět. Bylo hodně těžké znovu otáčet zápas?

Nikdy člověk neví, jestli se mu podaří otočit zápas zpět, ale dovolím si říct, že tady ta partyja v týmu je neskutečně silná. Určitě to má vliv. Je vidět, že zápasy dokážeme otáčet, což je obrovské plus do budoucna. Nakonec nám to vyšlo i v Brně a je to super.

O vnitřní síle mužstva svědčí asi i závěr utkání, kdy jste poslední třičtvrtě minuty museli ustát oslabení čtyř proti šesti a zvládli jste to.

Ano, je to tak. Budu se opakovat, jako v minulé odpovědi. Síla mužstva je tady obrovská a svědčí to i tom, že tady je každý jeden chlap v kabině charakterově super. V těžkých chvílích se to projeví a navíc dokážeme stát při sobě. A pak dokážeme uhlídat i takové výsledky. Stačí se podívat, skoro všechny zápasy – pokud nepočítám ten jeden zkrat – byly o jeden, maximálně o dva góly.

Nelze se vyhnout tomu, jak říkáš zkratu s Budějovicemi. Měla prohra 0:7 na vás i do určité míry pozitivní vliv, že vás to nakoplo do dalších zápasů?

Pro každého z nás to bylo těžké, na druhé straně nebylo to poprvé a asi to bohužel ani nebude naposledy, kdy jsme tohle každý jeden z nás v hokeji zažili. Já, jestli se ještě k tomu zápasu můžu vrátit, nejsem úplně přesvědčený o tom, že nás Budějovice přehrávaly tak, že byly o sedm gólů lepší, než my. Nám ten den nevyšel, kdybychom hráli další dva, tři dny, možná bychom ani tak nedali gól, zatímco jim tam napadalo vše. Bohužel. Tak to vnímám já. Takže spíš to bylo o nás. Ne, že bychom k tomu zápasu přistoupili špatně, ale nedařilo se nám vůbec nic. A když jim tam vše napadalo, tak bylo těžké se zvednout. A jestli nás to nakoplo? Určitě ano. Každý tým to nakopne, aby se v dalším zápase už nic podobného neopakovalo.

Z posledních čtyř zápasů jste hráli třikrát venku a získali jste z nich devět bodů. O víkendu vás čekají další dva zápasy na ledech soupeřů. Je předpokládatelné, že v takové bilanci budete chtít pokračovat i ve Varech a v Plzni, je to tak?

Bez debaty. Pokud nám to venku jde, tak toho musíme využít. Obecně musíme posbírat každý jeden bod, na který můžeme dosáhnout. Každý bod je dobrý. Že hrajeme teď tolik zápasů venku, to může být i v náš prospěch. Já si jen přeju, a nejsem sám, aby nám to vydrželo a podařilo se nám bodovat i o tomto víkendu a dál.

Je za současné situace, kdy na tribunách nejsou fanoušci, velký rozdíl mezi domácím a venkovním prostředím?

Teď budu mluvit čistě sám za sebe, za sebe osobně. Člověku nezbylo nic jiného, než si zvyknout, že se hraje bez lidí. Je to tak. A jestli je rozdíl hrát doma, nebo venku. Když nic jiného, je to o rytmu. Rytmus domácího zápasu, kdy máte své vlastní prostředí, zázemí a režim je jiný, než rytmus zápasu venku, kam musíte cestovat, musíte si vše chystat a tak dále. V samotném zápase už takový rozdíl asi není, možná minimální.

Vraťme se v poslední otázce k zápasu na Kometě. Brněnské publikum je v Česku něco unikátního, což jsi poznal jako hráč Komety i jako její soupeř. Jaké to tedy nyní bylo, vyjet na led Brna a tam prázdné tribuny a oproti tomu všemu tradičnímu randálu tam bylo úplné ticho?

Kdybych tam nastoupil na první zápas bez lidí, asi by to bylo jiné. Teď už je to desátý zápas, člověk to vnímá jinak. Ale samozřejmě dřív to bývalo tak, že už během rozcvičky tam bylo plno, lidé tam nadávali soupeři, když se rozehrál zápas, tribuny nakoply domácí i vlastně hosty k lepšímu výkonu. Teď to tam není. Je to komplikované. Ale já doufám a přeju si, aby to netrvalo dlouho a alespoň část diváků se vrátí na všechny zimáky.