VIT – TRI 1:4: Třinec nakopl přesilovkový gól po faulu, který nebyl

Hokejisté Vítkovic moc toužili snížit finálovou sérii na 1:2 a za svým cílem vyšli úspěšně. Bohužel Slezané se vrátili do zápasu brankou v přesilovce 5 na 3 a sebevědomým výkonem si došli pro třetí vítězství v sérii.

Vyprodaná a beznadějně zaplněná ČEZ Aréna přivítala bouřlivě oba mančafty, více potlesku však samozřejmě sklidili domácí. První třetina se hrála v parádní atmosféře, a to se samozřejmě podepsalo i na obrazu hry. Hokej úvodní dvacetiminutovky nedal nikomu vydechnout, snad jen komerční přestávky byly prostorem pro povolení nervů z napínavé a útočně laděné podívané. Už v 1. minutě zahrozil Rudolf Huna, ovšem Hamerlík byl připraven. Šance byla i na druhé straně, do největší z úvodu zápasu se dostal Varaďa, který nepříjemně dotíral na Romana Málka. První gólovou radost mohl rozdat Viktor Ujčík, který bez přípravy pálil, ale jeho pokus Hamerlík kryl. Pak přišla skoro čtyř minutová přesilovka domácích, neboť hosté dvakrát v krátkém sledu po sobě faulovali. Ostravané ale nedokázali z početní výhody vytěžit branku. Ta přišla až při stejném počtu hráčů na ledě. V 11. minutě Petr Pohl nahodil na bránu až od mantinelu, puk tečoval Petr Vrána a ČEZ Aréna mohla propuknout v radost – 1:0. Chvíli na to se na ledě i dost jiskřilo, dvě minuty si za své pěstní antre vysloužili Juraj Sýkora a Josef Hrabal. V 17. minutě přišel asi zlomový okamžik zápasu. Vítkovice se ocitly ve dvojnásobném oslabení. Rozhodčí vyloučili Jiřího Burgra za faul, který záběry České televize jasně usvědčily, že se nestal. Padající Burger se totiž holí dotkl soupeře, což ale v daném momentě nebylo přestupkem. Sudí to ale posoudili jinak. Dvojnásobnou přesilu Třinec využil beze zbytku. Na Květoňovu přihrávku si svým typickým způsobem počkal Martin Růžička u druhé tyče a bylo vyrovnáno – 1:1.

Druhou třetiny zahájil nebezpečně Hrňa, když se nejprve uvolnil do samostatné pozice, vystřelil, a pak měl ještě možnost dorážky. V tu chvíli ale naplno předvedl své schopnosti Roman Málek. První střelu sice vyrazil, ale dorážku pokryl neskutečným rozklekem. Minutu na to se mohl v přesilovce prosadit Rudolf Huna, jenže ani tentokrát neměl štěstí, jeho pokus Hamerlík vyrazil nad. Ve 26. minutě přišel šok. Z úniku 3 na 2 se až před Málka propasírovali Zagrapan, který pálil, a Polanský, který dorážel do odkryté sítě – 1:2. Pohár hořkosti druhé třetiny museli domácí vypít až do dna. Zatímco pokusy Klimka, Huny, Ujčíka nebo Burgra prostě za záda Hamerlíka ne a ne spadnout, ve 37. minutě dokázal Adamský využít únavy dlouho nevystřídané vítkovické obrany, ujel, poslal puk mezi Málkovy betony a nešťastný brankář pár centimetrů pokračoval v cestě do klece, kde se mu zpod výstroje vykutálel kotouč za čáru – 1:3.

Třetí třetina se nesla v duchu, že Vítkovice musely a Třinec v podstatě mohl. Oba týmy produkovaly stále dobrý hokej, jenže bylo jasně vidět, na čí straně je sebevědomí a na hokejkách větší klid. Útoky se přelévaly a šance měli jak bílí, tak červení. Když už to vypadalo, že se Vítkovice smělými příležitostmi přiblíží vyrovnání nebo alespoň snížení, přišel další šok. V 54. minutě se nenápadně podél mantinelu protáhl Jan Peterek, u modré si to namířil na střed a od čáry, určující postavení mimo hru, švihem poslal puk na Málka. Ovšem tak přesně, že vítkovický brankář nemohl zareagovat. Čtvrtý gól v ostravské síti už byl asi moc. Modro-bílí se snažili, ale už to nešlo. Třinec zvítězil 4:1 a došel si pro třetí vítězství ve finálové sérii.

Hlasy trenérů po utkání:

Pavel Marek (HC Oceláři Třinec): Čekali jsme velmi těžké utkání a potvrdilo se to. Vítkovice měly na nás ohromný nástup, dostaly nás pod tlak, vynutily si přesilovky a dostaly se do vedení. Bylo pak štěstí, že jsme při dvojité přesilovce dokázali vstřelit gól, protože by to bylo pro další vývoj zápasu kritické. Drželi jsme pak vyrovnaný výsledek a nechtěli jsme, aby měly Vítkovice znovu nějaký drtivý tlak, hráli jsme hodně opatrně. Měli jsme i velkou dávku štěstí. Potom se nám podařilo vstřelit druhý gól. Podržel nás pak Peter Hamerlík. Jsme šťastní, že jsme to utkání vyhráli, ale není nic hotové. Vítkovice ukázaly svou sílu, nesmíme se nechat unést vítězstvím. Soupeř hrál výborně, měl výborný pohyb a my musíme být hodně ostražití

Mojmír Trličík (HC VÍTKOVICE STEEL): Měli jsme výborný nástup, dobrý pohyb a bruslení. Bohužel se staly dvě věci. Neutekli jsme o víc než jeden gól a naopak dostali v oslabení ve třech, kdy tři bránící hráči těžko můžou ubránit pět koncových hráčů. Z brejku ve druhé třetině jsme pak inkasovali na 1:2 a Třinec se vrátil na vlnu z minulé série, kdy otáčel z 1:3 na zápasy. Doma vyhrál oba zápasy, teď je to uklidnilo a bylo strašně těžké se proti takovému soupeři prosadit. My už jsme se neprosadili do konce zápasu.

HC VÍTKOVICE STEEL – HC Oceláři Třinec 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Stav série: 0:3

Branky: 11. Vrána (Pohl) – 18. M. Růžička (D. Květoň, Hrabal), 26. Polanský (Koudelka), 37. Adamský (D. Květoň). 54. Peterek (Krajíček). Rozhodčí: Šindler, Minář – Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. Diváci: 9471 (vyprodáno)

HC VÍTKOVICE STEEL: Málek – Malík, Vosátko, Trnka, Ovčačík, Punčochář, Bartoň, Ficenc – J. Káňa, Burger, Ujčík – Strapáč, J. Sýkora, Huna – Klimek, Vrána, Pohl – Tomas, Húževka, Szturc (od 41 Šedivý).

HC Oceláři Třinec: Hamerlík – Hrabal, Zíb, Lojek, Krajíček, Richter, Seman – Varaďa, Bonk, M. Růžička – Polák, Kohn, D. Květoň – Adamský, Peterk, Hrňa – Koudelka, Zagrapan, Polanský.