VIT – SPA 1:5: Sparta po obratu dominovala

Více než tři a půl roku ovládali Vítkovičtí vzájemné zápasy se Spartou na ostravské půdě. Přítrž tomu učinilo první střetnutí sezony 2019/2020. Sparta dokázala rychle otočit utkání ve svůj prospěch a poprvé od ledna 2016 odjela z Ostravy se třemi body, zaslouženě.

HC Sparta PrahaČeská hokejová klasika na ostravském ledě a ještě podpořená nedávnou vzájemnou sérií v předkole play off. Vítkovice ve svém domovském stánku přivítaly Spartu. Pro Pražany se jednalo o šestý venkovní zápas v řadě. Ostravští trenéři udělali po dvou neúspěšných zápasech změny v sestavě, do brány se postavil Daniel Dolejš, korekce doznala seskupení obranných dvojic i útočných formací.

Sparta, povzbuzená nedávnými venkovními úspěchy, hned od úvodu plnila roli favorita a vrhla se na svého soupeře. Vítkovičtí její nástup zachytili a i přes drobné komplikace úspěšně odrazili. V prvních minutách se diváci vyložené šance nedočkali, vzrušení možná přineslo proháčkování se Ondřeje Romana do útočného pásma, jenže bez efektivnějšího zakončení. Podobnou rychlou akci předvedl na druhé straně Lukáš Pech, ale také bez většího ohrožení brány. Jakub Sedláček se dostal pod tlak až ve 12. minutě, ale střelu Blaže Gregorce neudržel a měl velké štěstí, že před ním nikdo nedorážel. Byli to hosté, kdo si zahrál první přesilovou hru. Byli silní na puku v pásmu, Blainovu střelu ale kryl Dolejš a o zbytek se postarala čtveřice na oslabení. Vítkovičtí si početní výhodu zahráli dvakrát v závěru první periody. Vytěžili z ní zajímavé šance. Nejblíže byli gólu asi v 18. minutě, kdy Bukarts pohotově vracel puk na bránu a Sedláček vůbec nevěděl, kam projektil letěl, měl jej u sebe, a v brankovišti se strhla mela, která ale gólový moment nepřinesla. Ve druhé početní výhodě si na střelu z druhé vlny počkal Mallet, ale minul.

Hosté navzdory pokračujícímu oslabení v úvodu druhé třetiny zahrozili výpadem Dočekala, který zneškodnil vyjetím Dolejš. Druhá dvacetiminutovka byly velké emoce, Marek Ďaloga zůstal leže ve 24. minutě na ledě, sudí ponechali hru a Ostravané tak měli šanci, kterou ale Kurovský nevyužil. Ujal se až průnik Robertse Bukartse ve 27. minutě po pasu Romana – 1:0. Vedení modro-bílým vydrželo jen 29 vteřin. Po sražení Lakatoše u mantinelu vyrazili Pražané proti čtyřem domácím, Dočekal nastřelil tyč a Adam Polášek pohotově dorážel – 1:1. Vítkovičtí z emotivního momentu čerpali pozitivní energii bouřících tribun, byli v tlaku, ale nepřetavili jej v návrat do vedení. A tak se o obrat úspěšně pokusila Sparta, ve 31. minutě dorážel z mezikruží nepokrytý Jiří Smejkal – 1:2. Pražané se dostali, lidově řečeno, na koně, byli aktivnější a úspěšnější v kombinaci. To Ostravany srážely nepřesnosti a prvotní útlum. Hosté zaútočili ještě jednou, ve 40. minutě nastřelil kotouč ze strany na bránu Říčka a Vladimír Růžička před brankou ne dost dobře pokrytý protečoval kotouč za Dolejšova záda – 1:3.

Třetí perioda mohla přinést zvrat, jenže Vítkovickým chyběl onen pověstný krok k tomu, by se na soupeře dotáhli. Snaha o aktivní hru, zvýšenou střelbu i bojovnější přístup jim nešly upřít, ale Sparta měla i tak zápas ve své moci. A začal se vyznamenávat i Sedláček, který sice do té doby měl práci, ale v těchto okamžicích se ukázal jako klíčový rozdílový hráč. Zneškodnil pokus Šidlíka, v přesilovce ze 45. minuty vychytal Romanovu střelu z kruhu, pokryl Krenželokovu ránu z dálky i následnou dorážku Bukartse ze 48. minuty. Modro-bílí navzdory aktivnímu přístupu nic s výsledkem neudělali, následoval brejk hostů, přečíslení dvou proti jednomu, který zužitkoval Andrej Kudrna přesnou střelou – 1:4. Ostravané se nechtěli smířit se stavem, důkazem budiž šarvátky v předbrankovém prostoru Sparty. Nejprve se do potyčky dostali Schleiss s Dvořákem, pak si to opravdu na pěsti rozdali Mallet a Kalina. Kouskování hry a nervózní vyvrcholení ale více hrály do karet rudým. V 53. minutě nastřelil Stránský tyč a definitivním koncem nadějí pro Ostravany byl v 56. minutě další únik soupeře, který využil opět Andrej Kudrna – 1:5. Zápas už zbylo dohrát, ani závěrečné vyloučení na straně hostů už s faktem, že Sparta vyplení OSTRAVAR ARÉNU poprvé od ledna 2016, nemohlo nic udělat.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Sparta Praha 1:5 (0:0, 1:3, 0:2)

Branky: 27. Bukarts (Roman, Výtisk) – 28. Polášek (Dočekal), 31. Smejkal (D. Tomášek, Polášek), 40. Růžička (Říčka), 48. Kudrna, 56. Kudrna (Ďaloga, Pech). Rozhodčí: Šír, Kubičík – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:8. Bez využití. Diváci: 6 255. Střely na branku: 21:24

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Gregorc, Trška, Šidlík, D. Krenželok, Výtisk, Kvasnička, Bodák – Bukarts, Roman, Schleiss – Lakatoš, Š. Stránský, Vopelka – Dej, E. Němec, Mallet – Kurovský, Werbik, Guman

HC Sparta Praha: Sedláček – Košťálek, Polášek, Kalina, Blain, Ďaloga, Pavelka, T. Dvořák – Forman, Pech, Řepík – Kudrna, Růžička, Říčka – Rousek, Sukeľ, Buchtele – Dočekal, D. Tomášek, Smejkal