VIT – OLO 2:1: Tuhý boj, zvládnuté šestiminutové oslabení a sladké tři body

I druhý souboj mezi Vítkovicemi a Olomoucí na ostravském ledě byl tvrdou bitvou o jednom gólu. Ale tentokrát se radovali domácí. Modro-bílí dokázali reagovat na vedoucí gól soupeře, po neobvyklém vysokém trestu pro Kaluse ustáli zkušeně šest minut v permanentním oslabení, na což navázali vedoucím gólem a vše korunovali dobře odbráněným koncem utkáním. Zasloužené tři body pro Ostravany.

HC Olomouc

Přesně deset dní dělilo druhý vzájemný zápas Vítkovic s Olomoucí od třetího. Znovu se oba celky střetly na ostravském ledě. Tentokrát proti Hanákům domácí mohli nasadit Zbyňka Irgla, který před návratem do mateřského celku oblékal červeno-bílý dres. Hosté zase proti Vítkovicím už vrhli uzdravené exostravské Strapáče, Klimka a Olesze.

Vítkovice otevřely utkání okamžitým přesunem do útočného pásma a ani ne po půlminutě už Branislav Konrád musel hasit střelu Vladimíra Svačiny z otočky. Ale pak Olomouc převzala iniciativu a nebezpečně kroužila kolem klece, kterou tentokrát střežil Miroslav Svoboda. Vysvobození pro domácí přišlo při vyloučení Strapáče, modro-bílí se postavili k přesilovce aktivně, ale neměli dostatečně seřízenou mušku, takže jejich šance hatila nepřesnost střelby. V pěti hráčích byli hosté opět velice nepříjemní a nebezpeční a vynutili si rovněž brzkou přesilovou hru. Jenže tu ostravská čtveřice zvládla téměř kompletní udržet mimo vlastní obranné pásmo. A znovu nedisciplinovanost hostů zajistila modro-bílým početní výhodu a v ní sice převahu, ale dílem nepřesného zakončení či sražených střel neproměněnou. V 15. minutě zahrozil za hosty průnikem středem David Ostřížek, ale Svoboda byl na tento brejk připraven. Krátce na to zkusil brankář Svoboda štěstí v bruslařském souboji s Burianem, puk odehrál, jenže přímo k Janu Knotkovi a měl hodně velký problém se včas do brány vrátit, ale gólu zamezil. V posledních okamžicích před první sirénou se povedlo domácím uniknout v přečíslení dvou proti jednomu, Zbyněk Irgl se pokusil nahrát na paralelně najíždějícího Romana Poláka, ale puk neprošel a tím skončila první perioda.

Olomouc vytěžila z úvodu druhé třetiny maximum, když Petr Kolouch při jízdě za bránu dokázal protizpětnou přihrávkou najít u volné tyče Davida Ostřížka, který pohotově puk dorazil do klece – 0:1. Vítkovičtí se ale vrátili rychlostí blesku, do minuty a půl. Využili k tomu přesilovou hru, ve které se Dominik Lakatoš neobtěžoval založením přesilovkového zámku, ale z jízdy pálil z kruhu a přesně – 1:1. Jenže pak se stalo něco dost nevídaného, Vítkovice byly nuceny hrát rovných 6 minut oslabení, mohl za to trest pro Marka Kaluse. Ten inkasoval trest na 2 + 10 minut za vražení na hrazení a současně trest na 2 + 2 minuty + do konce utkání za pokus o bodnutí špičkou hole. Šestiminutovka v oslabení nebyla pro domácí ničím snadným, nicméně dařilo se jim pravidelně vyhazovat kotouče a tím pádem si Olomouc nevytvořila permanentní tlak v útočném pásmu. Vteřiny a minuty trestu ale Ostravanům utíkaly strašně pomalu. Special tým Vítkovic si zasloužil uznání, šest minut početní nevýhody ustál. Absolutorium si následně vysloužil Petr Fridrich, který celý Kalusův trest odseděl na trestné lavici, ale po jejím návratu z brejku zaútočil, zavezl puk do brány a následná dorážka Jana Hrušky znamenala vedení pro Vítkovice – 2:1. A hra najednou dostala spád, hrálo se rychle, nahoru dolů, byla znát i snaha o kombinační hru a byly to Vítkovice, kdo měl více ze hry a kdo zaměstnával obranu a brankáře soupeře.

V podobném duchu chtěli domácí pokračovat a také pokračovali i po druhé přestávce. Hanáci ale rozhodně nechtěli pustit utkání a houževnatě doráželi na svého oponenta. Werbik střílel z mezikruží, ale puk neprošel. Ostravané přitlačili i díky následně početní výhodě, dvakrát tvrdě a rázně pálil kapitán Polák, první puk ale Konrád lapil a druhý kotouč po bloku jednoho z bránících skončil na tribuně. Ve 47. minutě poprvé výrazněji zahrozili také hosté. Krátce na to už se chystalo vyloučení na straně domácích, Dominik Lakatoš už seděl na trestné lavici, ale byl z ní vrácen do hry – údajný poškozený z týmu Olomouce uznal fair play, že se o faul nejednalo. Pokračovalo se v rovnovážném stavu a v rychlém tempu. To logicky vyhovovalo domácím. Hanáci se prali s nepříznivým stavem, když už se zdálo, že by mohli zásadněji udeřit, zlomili například hůl, jako tomu bylo v případě Vyrůbalíka v 52. minutě. A domácí byli připravení z každé akce vytvořit brejk, kupříkladu Svačina, který prokličkoval celým kluzištěm a Konrád měl problém s jeho střelou z křídla. Poslední minuty už byly ze strany hostů buď anebo. Odhodlali se ke hře bez brankáře, Dominik Lakatoš následně po vyhození kotouče z vlastní obranné třetiny nastřelil tyč prázdné brány. Vítkovice vedení ubránily do konce a do třetice se jim podařilo konečně přehrát houževnatou Olomouc.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Olomouc 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)

Branky: 23. Lakatoš (J. Hruška, Svačina), 31. J. Hruška (Fridrich) – 22. Ostřížek (Kolouch). Rozhodčí: Pešina, Sýkora – Malý, Pešek. Vyloučení: 6:4, navíc Kalus (VIT) 10 minut osobní trest za vražení na hrazení a 10 minut osobní trest za pokus o bodnutí špičkou hole. Využití: 1:0. Bez diváků. Střely na branku: 26:27.

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Pyrochta, R. Polák, Galvinš, Gewiese, Koch, L. Kovář, L. Doudera – Svačina, J. Hruška, Lakatoš – L. Krenželok, Dej, Irgl – Fridrich, Mikyska, Schleiss – Kalus, Werbik, Dočekal

HC Olomouc: Konrád – Dujsík, Švrček, Valenta, Škůrek, Ondrušek, Rutar, Vyrůbalík – Klimek, Nahodil, Káňa – Kucsera, Kolouch, Ostřížek – Bambula, Knotek, Burian – Olesz, Strapáč, Handl