VIT – NIT 7:0: Vítkovice rozcupovaly Nitru a jsou jednou nohou v osmifinále CHL

Přesně takový zápas potřebovali. Hokejisté Vítkovic v úvodním duelu 1. kola play off Ligy mistrů na svém ledě rozstříleli slovenského mistra Nitru. Ostravané se radovali i přes velice početnou a hlasitou skupinu fanoušků soupeře, prosadili se v oslabení, ve hře pěti proti pěti a využili tři přesilovky, to vše jen s jedenácti útočníky. Pro sérii je klíčové, že do odvety v Nitře jdou se sedmigólovým náskokem.

Už před zápasem bylo jasné, že ze strany Vítkovic bude první zápas play off Ligy mistrů proti Nitře především o trpělivosti, víře a bojovnosti. Silný slovenský mistr dorazil do Ostravy ve slušné formě z domácí soutěže a také s více než sedmi stovkami svých nejvěrnějších fanoušků. To domácí do duelu šli bez zraněných útočníků Zdráhala, Květoně, Kurovského a nakonec i Kucsery, jehož naděje na návrat po zranění zhasla při dopoledním tréninku. Ostravané tak postavili jen tři kompletní útoky, do čtvrté formace zbyli pouze dva forvardi. Zápas tak Ostravané začali spíše opatrněji, to ostatně ale Nitra také. Větší šance na sebe nechaly čekat a až na pár spíše propagačních střel neměli v úvodu brankáři Daniel Dolejš ani Michal Valent práci. Vítkovičtí před utkáním měli bilanci třinácti třetin bez vstřeleného gólu ve hře pěti proti pěti a úvodní periodu s Nitrou k této bilanci přidali. Na druhé straně, gólu se dočkali a zhruba třítisícová domácí návštěva na okamžik překřičela nitranský kotel. Zasloužili se o to Karol Sloboda s Vojtěchem Tomim, kteří v 6. minutě ujeli ve vlastním oslabení v přečíslení dvou proti jednomu a Vojtěch Tomi parádní ranou o horní tyčku otevřel skóre – 1:0. Domácí si postupem času čím dál více vynucovali převahu, zajímavou šanci měl Baranka po křížné přihrávce od Kafky. Staronová vítkovická akvizice Jan Hudeček stál v 19. minutě sám před Valentem, ale ze stahovačky trefil jen tyč. Daniel Dolejš si v první třetině ovšem také sáhl na puk, především ve 14. minutě, když vychytal pohotovou dorážku nitranského Kanaďana Laliberteho.

Vítkovičtí pokračovali v aktivní hře i po přestávce, hned v úvodu druhé periody se snažil nadvakrát z protiútoku prosadit Roman Szturc. Hosté ovšem najednou jako by přepnuli na vyšší rychlostní stupeň. Několikrát dost nebezpečně uzavřeli soupeře v jeho pásmu. Vyložené střelecké příležitosti se ale nedočkali, Ostravané předváděli výbornou defenzivní hru, kdy drtivou většinu střel zblokovali. Jestliže Nitra přidala na důrazu, pak odpověď Vítkovic byla jasná, přidat na skóre. Ve 32. minutě se utrhl popradský rodák Michael Vandas, prosmýkl se mezi dvěma obránci a skvělou trefou zavěsil do Valentovy brány – 2:0. Následovala přesilová hra slovenského celku, která nabídla nejvíce příležitostí hostům, jenže opět zblokované střely a také nepřesnost v zakončení, to vše v kombinaci s výbornými zákroky Dolejše měly za následek, že ani třetí početní výhodu Nitra nevyužila. Rázná odpověď Vítkovic byla nasnadě, ve 38. minutě se uvolnil debutující Jan Hudeček, strhl kotouč do středu kluziště a přesnou ranou mezi Valentovy betony zapsal na své konto premiérový gól v dresu A-mužstva Vítkovic při svém prvním startu – 3:0. A to se ještě v závěru třetiny otřásala půda pod nohama Nitry. První přesilová hra domácích, respektive její první minuta, byla hodně nátlaková.

Třetí perioda byla pro hosty hrůzostrašnou, zatímco domácí se královsky bavili. Vše načal hned využitou rozdělenou přesilovou hrou ze závěru předchozí třetiny Ondřej Roman, který dorazil z brankoviště střelu Rostislava Olesze – 4:0. Nitra působila stále houževnatě a její fanoušci neúnavně podporovali svůj klub. Ovšem to jediné vydrželo až do závěrečné sirény. Sedmačtyřicátá minuta otevřela stavidla. Vítkovičtí dostali druhou početní výhodu zápasu a Karol Sloboda přesnou ranou od modré pečetil pátý gól – 5:0. Krátce poté putoval na trestnou lavici opět hráč hostů a Vítkovičtí využili i třetí přesilovku v řadě. Doslova exhibiční kombinaci předvedli domácí i ve čtyřech, protože hrotový hráč zlomil hůl. Ťukes po ose Karol Sloboda – Michael Vandas – Ondřej Roman už prostě nemohl Michal Valent ani vleže zastavit – 6:0. Slovenští trenéři si vzali oddechový čas, vyměnili brankáře, ale debakl ani tak nezvrátili. Převaha domácích byla jasná a neoddiskutovatelná. Sebevědomí v zakončení demonstroval v 55. minutě Rostislav Olesz, když se k němu odrazil kotouč. Vítkovický kapitán jen s úsměvem napálil puk na bránu a zarovnal gólový účet na 7:0. Pro hokejisty Nitry bylo hodně těžké takový náklad z ledu odvézt, zatímco domácí mohli se svými nejvěrnějšími fanoušky slavit hodně razantní vstup do play off Champions Hockey League.

Vítězství 7:0 Vítkovice hodně přiblížilo postupu do osmifinále Ligy mistrů. V sérii hrané na dva zápasy se skóre sčítá a pro Ostravany to tedy znamená, že v odvetě na ledě Nitry v úterý 11. října nesmějí prohrát o osm branek.

Ohlasy trenérů po utkání:

Champions Hockey League – play off

HC VÍTKOVICE RIDERA – HK Nitra 7:0 (1:0, 2:0, 4:0)

Série: 7:0

Branky: 6. Tomi (Sloboda), 32. Vandas (Baranka, Kolouch), 38. Hudeček (Tomi, L. Kovář), 41. Roman (Olesz, Vandas), 48. Sloboda (Roman), 50. Roman (Vandas, Sloboda), 55. Olesz. Rozhodčí: Šír, Smetana – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:4. Využití: 3:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4 215. Střely na branku: 45:22

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Klok, Sloboda, Baranka, Sedlák, Výtisk, Urbanec, L. Kovář, D. Krenželok – Szturc, Roman, Olesz – Illéš, Balán, D. Kafka – E. Němec, Kolouch, Vandas – Hudeček, Tomi

HK Nitra: Valent (od 50. Foltán) – Ordzovensky, Versteeg, Mezei, Rais, Macik, P. König, D. König, Kuzma – Slovák, Laliberte, Blackwater – Ručkay, Kristof, Bajtek – Paukovček, Štefanka, Pupák – Chalupa, Piacka, Ondrušek