VIT – MHK 2:1: Vítkovice za tři body, Hradec si pro první prohru přijel do Ostravy

Neporažený Hradec poznal příchuť porážky na vítkovickém ledě. Ostravané se po koronapauze vrátili do extraligy první tříbodovou výhrou sezony. Pod výhru se gólově podepsali kapitán Roman Polák a uzdravený Jan Hruška.

Mountfield HK

Domácí mohli poprvé v sezoně do sestavy povolat uzdraveného forvarda Jana Hrušku. V bráně dostal po drobném zdravotním problému Svobody během pauzy raději přednost Daniel Dolejš. Hosté původně nemohli počítat se službami Filipa Hronka, ale reprezentační kapitán se nakonec po finském Karjala Cupu dokázal díky potvrzeným zdravotním testům včas připojit ke svému východočeskému celku a do utkání nastoupil.

Domácí působili v úvodu rozehraněji, aktivněji, s větším nasazením. Jenže jim to bylo pramálo platné, když už ve 2. minutě otevřeli skóre Hradečtí. Na svědomí to měl Jordan Parret, který proměnil svůj atak po křídle po spolupráci právě s Hronkem – 0:1. Vítkovičtí ze slibného úvodu vytěžili několik zajímavých šancí, například v 6. minutě se z první snažil z kruhu prosadit Dej a Marek Mazanec zneškodnil vlastně i s notnou dávkou štěstí. V 8. minutě pak z předbrankového prostoru střílel dvakrát Vojtěch Polák. Vedení ale stále zůstávalo na straně hostů. Ti se připomenuli většími šancemi znovu ve 12. minutě Orsavovými dorážkami u tyče a také v 19. minutě Blainovou dělovkou z modré. Na střelecké pokusy ale v první třetině byli lepší domácí, o to nepříjemnější bylo, že ze 14 střel neproměnili jedinou. Zajímavostí bylo, že po celou první dvacetiminutovku nebyli nuceni sudí nikoho vylučovat.

Aktivita neopouštěla oba týmy ani v prostředním dějství. A to jak herní, na obou stranách, tak střelecká, především na vítkovické straně. První vyloučení, střídavě jak u domácích, tak hostů, už trošku zamíchala kartami. Hradecká početní výhoda byla zajímavá, ale i dobře zvládnutá z pohledu týmu v oslabení, o brejkovou situaci se pokusil dokonce Alex Mallet. Vítkovická přesilovka byla o něco méně pohlednější, což bylo dáno řadou zblokovaných střel obětavými hosty. Modro-bílí ale neztráceli na aktivitě a ve 28. minutě se dočkali srovnání, to když kapitán Roman Polák výstavní ranou pod víko prostřelil Marka Mazance – 1:1. Gól domácí samozřejmě povzbudil. Prosadit se snažil například produktivní Adam Polášek, ve 34. minutě střílel z druhé vlny. Hra čtyř na čtyři ve 36. minutě přinesla další gólový moment a v tomto případě obrat z pohledu Ostravanů. Navrátilec do sestavy, uzdravený Jan Hruška se protáhl po pravém křídle a rychlým zakončením k tyči překvapil Mazance – 2:1. A v závěru periody mohl zvyšovat po brejku dvou proti jednomu Trška, ale neuspěl. Vítkovičtí pokračovali ve střelecké dominanci, po čtyřiceti minutách byl poměr střel 32:17 v jejich prospěch.

Dalo se předpokládat, že Vítkovice ve třetí třetině utáhnou obranu a naopak Hradec půjde do každého nabídnutého i nenabídnutého útoku. Jenže to se nestalo. Vítkovičtí dál hýřili aktivitou, měli zajištěnou hranici středního pásma, ale nebáli se útočit. Mountfield ve snahách o ofenzívu působil v prvních minutách třetí třetiny značně bezradně, zvlášť, když ataky soupeře je zaměstnávali spíše z defenzivního pohledu. Navýšení skóre ale nepřicházelo, byť například ve 47. minutě měli Vítkovičtí šanci skoro do prázdné brány po vlně tří proti dvěma. Čas ale plynul, hrálo se prakticky bez přerušení, rychle, hbitě, to vyhovovalo samozřejmě domácím. Oddechový čas v 51. minutě si modro-bílí vybrali jen kvůli tomu, že po dlouhé hře ve vysokém tempu nesměli po zakázaném uvolnění střídat, a tak time-out pomohl svěřencům trenéra Trličíka vydechnout. V 53. minutě se na modré čáře srazili Koch s Hronkem a jali se si něco i vysvětlovat, hrozící šarvátku ukončili sudí a ocenili ji dvěma trestnými minutami pro Hronka. Vítkovičtí tak měli jedinečnou příležitost pojistit své vedení. Jejich touha byla evidentní, tlačili se do zakončení stejně jako dravě bojovali v osobních soubojích u mantinelu. Jakkoli byla znát vítkovická převaha, ve skóre to bylo stále o ten jeden jediný gól a hosté si toho byli moc dobře vědomi. V posledních minutách se pokusili vykřesat naději na body. Daniel Dolejš se dostal pod palbu, ale vše zvládl s přehledem. Hradec neuspěl ani v power play. Vítkovice si došly pro první tříbodovou výhru sezony, zatímco Mountfield poprvé v novém ročníku padl.

HC VÍTKOVICE RIDERA – Mountfield HK 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Branky: 28. R. Polák (Marosz, Schleiss), 37. J. Hruška (V. Polák) – 3. Perret (Hronek, V. Růžička). Rozhodčí: Šír, Sýkora – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Bez diváků. Střely na branku: 40:25

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Štencel, R. Polák, L. Kovář, Polášek, Koch, Trška, R. Černý – L. Krenželok, Marosz, Schleiss – V. Polák, J. Hruška, Lakatoš – Dej, Mikyska, Mallet – Dočekal, Werbik, T. Kubalík

Mountfield HK: Mazanec – Nedomlel, Zámorský, Hronek, Blain, Šalda, F. Pavlík, R. Pilař – Orsava, Cingel, Smoleňák – Sklenář, V. Růžička, Klima Kelly – Perret, Klima Kevin, Lev – R. Pavlík, P. Koukal, Jergl