VIT – LIT 2:4: Vítkovice se rozloučily se sezonou domácí prohrou

Poslední zápas sezony vítěznou radost nenadělil. Ostravané podlehli na svém ledě úřadujícímu mistru 2:4, ale na jejich záchraně v soutěži pro další ročník to nic nemění, stejně tak, jako tři body na kontě Litvínovanic nemění na tom, že šampion jde s Karlovými Vary do baráže o extraligu.

I když Ostravanům už v zápasech play out delší dobu o nic nejde, v posledním zápase sezony před vlastním publikem rozhodně nechtěli propadnout. Také proto postavili trenéři proti Litvínovu momentálně nejsilnější možnou sestavu, mimo kterou zůstali jen zranění Kudělka a Štich, nemocní Burger a Philipp a Zdráhal bojující za juniory. Litvínov dorazil do Vítkovic v těžké pozici, úřadující mistr potřeboval vyhrát a věřit v úspěch Varů v Pardubicích, aby se mu podařilo vyhnout se barážovým starostem. Jak se dalo předpokládat, klid Vítkovických slavil minimálně v první třetině dílčí úspěch nad nervozitou Severočechů. Ostravané byli v první dvacetiminutovce v útoku mnohem aktivnější, jenže bohužel také nepřesní, z čehož pramenily nevyužité šance, jako třeba kombinace Kafky a Hovorky ve 3. minutě, následný Hlinkův průnik mezi beky, či pak v 10. minutě Strapáčova střílená přihrávka, kterou Olesz sklepával před Petráska, nebo přečíslení tří proti jednomu, kdy Balán u tyče nezužitkoval Slobodovu přihrávku. Také Verva měla několik šancí, ale ty s sebou přinášela především vyloučení na straně domácích. Právě v obranné činnosti v nerovnovážných stavech se modro-bílí minimálně v prvním dějství ukázali silní, ustáli dokonce minutu a půl trvající oslabení tří proti pěti, vytáhl se brankář Daniel Dolejš, když lapil Kubátovu pumelici od modré. Těsně před první sirénou mohl skóre otevřít ještě domácí Strapáč, ale ani on svou dorážkou Petráska nepřekonal

Vítkovičtí pokračovali v aktivitě první třetiny, hned ve 22. minutě se o únik po křídle pokusil Němec, Petrásek však puk bezpečně skryl. Revanš Litvínova byla jasná a úderná, ve 24. minutě František Lukeš popojel z kruhu do mezikruží a přesně zavěsil pod víko Dolejšovy brány – 0:1. Remízu zajistilo vyloučení na straně hostů, Rostislava Olesze na levém kruhu našel výborně křížným pasem Marek Hovorka a aktuální kapitán ostravského celku rychlou střelou nedal Petráskovi šanci – 1:1. V polovině utkání se úřadující šampion připomenul znovu, František Lukeš zůstal tentokrát neuhlídaný u tyče a Radek Duda jej tam skvěle našel – 1:2. Třetí trefu ale Daniel Dolejš ve 33. minutě hostující šestnáctce nedovolil. Ve 35. minutě využily Vítkovice podruhé početní výhodu, Jakub Illéš našel před bránou stojícího Lukáše Kováře, který důrazně protlačil puk do litvínovské klece – 2:2. Následoval místy až drtivý tlak domácích, kteří byli také střelecky aktivní, jenže tentokrát Petrásek pokryl všechny střely, a tak remízový stav vydržel až do závěru druhé periody.

Ve třetí třetině bylo od úvodu jasné, že Litvínov i přes vedení Pardubic na východě Čech chce urvat vítězství. Také se do hry vložily emoce a dvojice Vandas – Trávníček si málem naložila pěstmi už v úvodu periody. Přetahovaná se zlomila na stranu hostů, kteří chtěli více, ve 49. minutě, Robin Hanzl na kruhu přesně trefil kotouč vyslaný Lukešem zpoza brány – 2:3. Vítkovičtí mohli korigovat do pěti minut, jenže atak druhé formace, od prostřední části hrající bez zraněného Kucsery, skončil po střele Vandase znovu na Petráskovi. Podobně dopadl i průnik Erika Němce v 56. minutě. Ostravané přišli o šanci na hon za vyrovnáním v 57. minutě, když obranou projel Kamil Piroš a přesně trefil místečko v Dolejšově bráně – 2:4. Vítkovičtí chtěli v poslední chvíli s výsledkem něco udělat, ale jejich snaha vyzněla naprázdno a agresivnější pojetí hry přineslo hostům přesilovou hru v závěru, ve které si pohlídali vítězství.

Bez ohledu na prohru v posledním zápase Vítkovice vyhrály minitabulku play out a udržely se v extralize. Karlovy Vary se naději na únik z barážových pozic ani nepřiblížily. Tři body z ledu Ostravy Litvínovu nepomohly uniknout, protože Pardubice před 10 tisíci diváky v posledním utkání zvítězily a zachránily se před hrozbou bojů o udržení se v extralize. Baráž si zahrají Karlovy Vary a úřadující mistři z Litvínova.

Hlasy trenérů po utkání:

Tipsport Extraliga – PLAY OUT, skupina o umístění

HC VÍTKOVICE STEEL – HC VERVA Litvínov 2:4 (0:0, 2:2, 0:2)

Branky: 28. Olesz (Hovorka, Čerešňák), 36. Kovář (Illéš, Hovorka) – 24. Lukeš (Hanzl, Duda), 30. Lukeš (Duda, Hanzl), 49. Hanzl (Lukeš, Duda), 57. Piroš (Duda, Lukeš). Rozhodčí: Hradil, Hejduk – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:3. Využití: 2:0. Diváci: 5073. Střely na branku: 24:29

HC VÍTKOVICE STEEL: Dolejš – L. Kovář, Čerešňák, Klok, Sloboda, Pastor, Štencel – Strapáč, Illéš, Olesz – Kucsera, Kolouch, Vandas – Hovorka, Balán, P. Kafka – E. Němec, Hlinka, Szturc

HC VERVA Litvínov: Petrásek – Kubát, Chaloupka, Pavelka, Pavlík, Frolo, Gula, Černý – Lukeš, Hanzl, Duda – Trávníček, Piroš, Martynek – Hořava, Havlíček, K. Reichel – Gerhát, Válek, Jurčík

Tým Z V VP R PP P G OG B
1. HC VÍTKOVICE STEEL 58 19 6 0 5 28 155 161 74
2. HC Dynamo Pardubice 58 19 4 0 5 30 129 170 70
3. HC VERVA Litvínov 58 13 12 0 6 27 1306 149 69
4. HC Energie Karlovy Vary 58 13 3 0 3 39 122 200 48
(Z) počet zápasů, (V) výhry, (R) remízy, (P) prohry, (VP) výhry v prodloužení, (PP) prohry v prodloužení, (G) vstřelené branky, (OG) obdržené branky, (B) body