VIT – LIT 2:0: Po čtyřech prohrách za tři body a s čistým kontem

Nebyl to sice nejpohlednější zápas, ale Vítkovice na jeho konci zapsaly tři body, a to je to nejpodstatnější. Ostravané v těžké bitvě s Litvínovem vstřelili klíčový první gól a vedení udrželi až do konce. Miroslav Svoboda vychytal první nulu ve vítkovickém dresu.

HC Verva LitvínovJubilejní dvoustý vzájemný zápas v celkové ligové historii potkávání Vítkovic s Litvínovem byl zároveň 101. vzájemným duelem v rámci samostatné extraligy. Ostravané se s Severočechy potkali v nejvyšší soutěži poprvé v listopadu 1959, tedy první měření sil mezi oběma v této sezoně se odehrálo téměř přesně po 60 letech. Jubilea byla ale tím posledním, co oba celky v zápase zajímalo. Hosté měli v plánu pokračovat v bodové sérii, zatímco domácí měli na paměti, že předchozí čtyři duely prohráli a měli v úmyslu konečně šňůru neúspěchů přetrhnout.

Vítkovičtí museli těsně před startem zápasu řešit nepříjemnou komplikaci. Pro zdravotní problém musel svůj start v utkání vzdát Roberts Bukarts. V první formaci jej nahradil Mallet a do třetí lajny se posunul původně 13. útočník Erik Němec, na post 7. obránce byl dopsán Martin Bodák. Litvínov začal aktivně, Miroslav Svoboda musel zkraje zasahovat a jeden nastřelený kotouč za jeho bránu se mu stal málem osudným, když při dojíždění na něj šlápl, upadl a defenziva se musela hodně ohánět, aby uchránila odkrytou klec. Hosté ale nabídnutou příležitost nevyužili. O malý vzruch se postarala strkanice mezi Štichem a Lakatošem, ve které, z pohledu z tribuny, byl Lakatoš spíše nevinně, respektive jeho snaha hrát byla evidentně větší, než u litvínovského zadáka. Na trestnou lavici ale putovali oba. Hra čtyři na čtyři přinesla více šancí domácím, Jan Výtisk dvakrát pálil nebezpečně na Honzíka, leč neuspěl. Bojovná mezihra, ve které si ani jeden z týmů nedaroval ani centimetr ledu zadarmo, byla často brzděná nepřesnostmi v kombinaci i zakončení. Až v 15. minutě si Vítkovice vytvořily souvislejší tlak, Kvasničkovu bombu od modré Honzík kryl, Němec ani Werbik ale nedorazili úspěšně. Odpovědí Vervy byl únik Hübla, který Svoboda vystihl a v následné skrumáži se nezorientoval z útočících nikdo, puk se dostal na kruhy ke Kašparovi, který ale pálil mimo branku. V posledních vteřinách první periody byli blízko otevření skóre domácí, ale i tento atak vítkovické první formace skončil mimo tři tyče.

Ve druhé třetině přetahovaná pokračovala, ale s o něco dramatičtějším a také atraktivnějším průběhem, na čemž měly podíl i přesilové hry na obou stranách. Litvínov byl v úvodu opět aktivnější, ze tří pokusů ale Svoboda zasahoval jen jednou, Kubátova střela mířila nad, Jurčík v poloúniku přestřelil a až při druhém ataku ze strany Svoboda puk lapil. Litvínovští hýřili počáteční aktivitou do 24. minuty, pak iniciativu pomalu začali přebírat domácí, naneštěstí je zbrzdilo vyloučení. Chemici se dlouho nebyli schopní usadit v útočném pásmu ani proti oslabenému soupeři, ve druhé půlce přesilovky už přece jen zahrozili, kombinace Myšáka s Mikúšem do brankoviště ale neprošla přes Svobodu, Jánošíkova rána zase orazítkovala tyč. Přesilovku si v polovině utkání zahráli i domácí, Zdráhal se nejprve snažil využít rychlosti k úniku po křídle, protáhl se až před Honzíka, ale neuspěl, následně čekal před bránou Schleiss na gólovou teč, ale střílenou přihrávku poslal mimo klec. Druhá početní výhoda ve 35. minutě se Litvínovu málem stala osudnou, obrana hostů totiž ponechala zcela bez dozoru Alexandra Malleta, který ale samostatný únik neproměnil. Přesto se diváci dočkali gólu, v závěru druhé třetiny Daniel Krenželok poslal puk na útočnou modrou k připravenému Dominiku Lakatošovi, který před vracejícím se bekem soupeře zasekl a zpoza něj krásně z kruhu zavěsil do Honzíkovy klece – 1:0.

Ani třetí třetina nepřinesla na úvod změnu a znovu to byl Litvínov, kdo na jejím začátku zatlačil. Po závaru před Svobodou ale následoval atak vítkovické vlny a byl to znovu Lakatoš, kdo se středem protáhl před Honzíka, jenže nezakončil. Chemici byli v těchto momentech více na puku a měli územní převahu, tlak jim ale znesnadňovala dobrá práce ostravské obrany a nepříjemné protiútoky, které se po každé ztrátě kotouče chystaly směrem k Honzíkovi. Aktivní byly všechny vítkovické formace, ta čtvrtá dokonce ve 46. minutě zavřela hosty v jejich pásmu a jen díky maximálnímu nasazení nepřišel druhý gól večera. Ten měl na hokejce záhy poté také Erik Němec, jenže svůj únik nezužitkoval. Karel Kubát naopak na druhé straně trefil tyč. Litvínov pohrdal příležitostmi, tak například v 53. minutě Vítkovice hrubě propadly při střídání, ale Válek ani samostatnou akci neproměnil, přestřelil. Ostravané reagovali na dění na ledě, přizpůsobili se mu. Od druhé třetiny měli oproti úvodu pozměněné formace a na oltář tří bodů věnovali hokejovou krásu. Severočeši v závěru zkusili hru bez brankáře, leč odměnou jim za to byl lob Blaže Gregorce z rohu vlastního obranného pásma až do odkryté klece – 2:0. Navzdory finální převaze hostů patřil závěr zápasu domácím. Miroslav Svoboda udržel čisté konto a především celý tým zapsal po čtyřech porážkách tři body na konto.

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): Čtyři porážky zamávají s každým týmem, na můj vkus se v tom mužstvo až moc hrabalo, což bylo vidět speciálně v úvodu zápasu. Trochu jsme pozměnili taktiku, hráli jsme destruktivněji a podržel nás i gólman. Mnoho kreativity tam nebylo. Mužstvo to tentokrát skládalo po malých kouscích, ale hráči viděli, že i poctivým neatraktivním hokejem se to dá vybojovat. Komplikací bylo i zranění Bukartse těsně před zápasem, což nám zasáhlo i do přesilovek. Když to vezmu globálně, Litvínov určitě nebyl horším týmem, ale jak jsem mužstvo v předchozích zápasech třeba s Třincem, Kometou nebo Libercem chválil za předvedenou hru, teď to bylo naopak. Bodový zisk je pro nás nyní víc.

Radim Skuhrovec (HC VERVA Litvínov): Jeli jsme tady s nějakým záměrem navázat na hru, kterou jsme předváděli v posledním utkání. To se nám ale nepovedlo. Pokud nebudeme mít tlak do brány a střely, bez kterých není branky, nemůžeme zvítězit. Navíc se nám nedaří ani hra v přesilovce. Nedokážu si to vysvětlit. V tréninku se na přesilovky zaměřujeme, ale v zápase jsou tristní. Obrovsky nás to mrzí, ale musíme koukat dopředu na další zápasy a co nejlépe se na ně připravit.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC VERVA Litvínov 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky: 38. Lakatoš (D. Krenželok), 60. Gregorc (D. Krenželok). Rozhodčí: Jeřábek, Obadal – Bryška, Rožánek. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 4 007. Střely na branku: 27:28.

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Gregorc, D. Krenželok, Šidlík, Kvasnička, Výtisk, Trška, Bodák – Mallet, Roman, Schleiss – Lakatoš, Š. Stránský, Zdráhal – Dej, Vopelka, E. Němec – Kurovský, Werbik, Guman

HC VERVA Litvínov: Honzík – Baránek, Jánošík, Ščotka, Říha, L. Doudera, Štich, Kubát – Lukše, Hübl, Kašpar – Jarůšek, M. Hanzl, Petružálek – Trávníček, Válek, Jurčík – Gerhát, Mikúš, Myšák