VIT – LIB 4:5 SN: Vicemistr si dva body nakonec vyvzdoroval

Dlouho se Vítkovicím na domácím ledě dařilo držet ofenzivu Bílých Tygrů na uzdě. Přestřelka třetí třetiny jim hrála do karet, ale Liberec trpělivou a zkušenou hrou dokázal v závěru ztrátu dotáhnout a v nájezdové loterii být o jednu úspěšnější penaltu lepší.

Po mistrovi dorazil do OSTRAVAR ARÉNY ve třech dnech vicemistr. Vítkovičtí pokračují v těžkém lose a na svém ledě přivítali stříbrný Liberec, který je gólově pořádně při chuti. Domácím stále chyběli zranění Roman se Zdráhalem, proto jedinou změnou v sestavě oproti úternímu derby bylo prohození brankářů, příležitost dostal Daniel Dolejš.

Vítkovičtí působili v první třetině značně sebevědomě. Jejich odhodlání držet krok se silným soupeřem bylo znát. Liberec začal aktivně, Jelínek se brzy zjevil před Dolejšem, ale domácí nejen, že odolali, ale zmrazili nástup soupeře. S koncem 2. minuty po závaru v pásmu Vítkovic protáhl Daniel Krenželok puk na ujíždějícího Rastislava Deje, který v první šanci otevřel skóre zápase – 1:0. Bílí Tygři se po inkasované brance snažili přenést opět hru na území Vítkovic, chvíli se jim to dařilo, ale aktivita Ostravanů jim dělala problémy. Nebojácní domácí šli do každého souboje a jakmile se naskytla sebemenší šance na útok, šli po ní, takže Justin Peters v brance Liberce sbíral jeden zásah za druhým. První třetina mohla přinést více gólových momentů, Jan Schleiss byl ve dvou přesilových hrách v předbrankovém prostoru hodně nebezpečný, ale v prvním případě mířil těsně vedle a ve druhém jeho pokus zastavila tyč. Liberečtí mohli zahrozit ve vlastní početní výhodě, ale mnohem více vzruchu přinesl atak oslabených Vítkovic, David Kvasnička z tandemu pálil tvrdě, ale jeho střela byla sražena nad branku. Každopádně Ostravané se v první třetině prezentovali sympatickým výkonem a soupeře dokonce přestříleli v poměru 12:4.

Liberečtí si během přestávky zřejmě jasně stanovili cíl, přehrát Vítkovice v prostřední části. Vstoupili do ní velice aktivně. Ostravané však dobrým přístupem i bruslením odolali. Na ledě se sváděl boj, energický, bruslivý. Nebylo mnoho zásahů brankářů, spíše hodně zblokovaných střel a soubojů u mantinelu. Ve 26. minutě se styl hry změnil. Radan Lenc ujel sám s pukem, ale Daniel Dolejš dokázal jeho zakončení vytěsnit ramenem mimo klec. Bílí Tygři se přesto dočkali srovnání, Šírovu střelu ze strany velice šikovně rázně protečoval Marek Zachar – 1:1. Domácí ale remízu dlouho nepřipustili, přesně jen 30 vteřin. Zaujali postavení v pásmu Liberce a kolmou přihrávku od mantinelu propálil z levého kruhu ranou z první Alexandre Mallet – 2:1. Aktivita byla na holích Vítkovic a ve 32. minutě přišlo navýšení skóre, Werbikův pas zpoza brány propálil z první tentokrát z levého kruhu Tomáš Guman – 3:1. A mohlo to být pro Vítkovice ještě veselejší, ve 37. minutě využil chyby Dernera v bezprostřední blízkosti Peterse Daniel Kurovský, jenže jeho střela zápěstím pouze orazítkovala břevno liberecké klece. S přihlédnutím ke všemu předešlému dění tak z ostravského pohledu byla velká škoda, že došlo k zaváhání v závěru třetiny. Liberec díky tomu udržel útočné pásmo a střela Ronalda Konta zpoza kruhů sice se štěstím, ale zapadla za Dolejšova záda – 3:2.

Také do třetí třetiny vstoupili lépe hosté a teprve v tuto chvíli bylo znát, že do Ostravy dorazil úřadující vicemistr. Libereckým se dařila kombinace, tlak v pásmu, pohyb, souhra. Daniel Dolejš i vítkovická obrana byli v permanenci, přesto tlak opět ustáli. Záhy musel na druhé straně Justin Peters hasit velké nebezpečí a měl i štěstí. Balážovu bekhendovou střelu vyrazil, nicméně před Tomášem Gumanem na dorážce zívala otevřená brána, naneštěstí domácí forvard přestřelil. Smyčka kolem Ostravanů, jako by se začínala utahovat, ve 45. minutě ještě puk poskakoval v brankovišti, ale za čarou neskončil. Bílí Tygři si nechali na vyrovnání efektnější akci. V 50. minutě, poté co Petr Šidlík přiznal, že jeho hůl trefila do obličeje spoluhráče Bukartse a tím odvolal přesilovou hru, pokračoval Liberec v náporu v pásmu a předvedl krásnou kombinaci se střílejícím Birnerem a před bránou přesně tečujícím Michalem Bulířem – 3:3. Vítkovickým se ale fair play vyplatila, jen pár chvil poté šli Bílí Tygři opravdu do čtyř po provinění Graborenka a rána Robertse Bukartse z modré čáry znamenala znovu návrat domácích do vedení – 4:3. Že jsou Severočeši mistry v koncovce a v dotahování, o tom se ale bohužel přesvědčily i Vítkovice. Nebylo po všem. Začal opět nápor Liberce, který slavil úspěch v 58. minutě, kdy rychlou útočnou vlnu zakončil přesně Tomáš Hanousek – 4:4.

V prodloužení měli více ze hry hosté, trpělivě kontrolovali dění na ledě a čekali na vhodnou příležitost. Ta se zrodila až v posledních vteřinách, Libor Hudáček jel sám na Dolejše, ale ten obstál a posunul utkání do nájezdů.

Penalty načali lépe už v první sérii hosté povedenou exekucí Filippiho jako reakcí na neúspěch Malleta. Šimon Stránský srovnal, ale Petr Jelínek za Liberec opět navýšil. Jan Schleiss neuspěl a neradoval se ani Michal Birner, kterého vychytal nově příchozí Svoboda, jenž nahradil Dolejše. Čtvrtou sérii načal srovnáním stavu Roberts Bukarts, zatímco Bulíře vychytal opět Svoboda. Dominik Lakatoš byl v páté sérii blízko gólu, ale chyběly milimetry. Vše měl v rukou Rostislav Marosz, který proti Svobodovi uspěl a rozhodl o zisku dvou bodů na konto Liberce – 4:5.

HC VÍTKOVICE RIDERA – Bílí Tygři Liberec 4:5 SN (1:0, 2:2, 1:2 – 0:0)

Branky: 3. Dej (D. Krenželok), 28. Mallet (Dej), 32. Guman (Werbik, Bukarts), 51. Bukarts (Trška, Gregorc) – 28. Zachar (Šír), 39. Knot (Bulíř, Birner), 50. Bulíř (Birner, Šmíd), 58. Hanousek (Birner, J. Vlach). Rozhodčí: Obadal, Šír – Bryška, Lederer. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 4 309. Střely na branku: 32:32

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Gregorc, Trška, Šidlík, D. Krenželok, Výtisk, Kvasnička, T. Černý – Bukarts, Š. Stránský, Lakatoš – Kurovský, Vopelka, Schleiss – Dej, E. Němec, Mallet – Baláž, Werbik, Guman

Bílí Tygři Liberec: Peters – Šmíd, Hanousek, Derner, Graborenko, Kotvan, Knot, Kolmann – Hudáček, Bulíř, Birner – Lenc, Filippi, Marosz – L. Krenželok, Jelínek, A. Musil – Zachar, J. Vlach, Šír