VIT – KVA 0:3: Vítkovice propadly v koncovce, radují se opět Vary

Také ve třetím vzájemném duelu se radovali hokejisté Karlových Varů na úkor Vítkovic. Na ostravském ledě jim byli domácí mnohem vyrovnanějším soupeřem, jenže doplatili na nepřesnou koncovku. Snaha modro-bílým upřít nešla, ale Energetici byli úspěšnější a zaslouženě odvezli ze severu Moravy tři body.

Ve druhém domácím zápasu víkendu nastoupili vítkovičtí hokejisté proti Karlovým Varům. Předchozí dvě vzájemná střetnutí jednoznačně ovládli Energetici, to ovšem bylo na jejich ledě. Tentokrát se Západočeši vůbec poprvé představili v Ostravě. Modro-bílí po páteční ubojované výhře nad Litvínovem upravili sestavu jen kosmeticky a věřili, že budou moci slavit úspěch i proti týmu z hrany šestky.

I když úvod zápasu trošku zpozdila oprava brankové sítě, první minuty v nedělním odpoledni rozhodně nebyly oddechovou činností, ale byly nabité akcí. Hra se přelévala. Domácí působili nebojácně, snažili se co nejvíce se tlačit do šancí. Jejich slabinou ovšem bylo, že nebyli s to vydřené šance proměnit. Hned v úvodu se dvakrát před bránou Varů zjevil Jan Štencel, ale ani jeho proháčkování, ani rychlá střela na brankáře Novotného neplatily. V 6. minutě tečoval puk z voleje břed brankovištěm další obránce, Blaž Gregorc, ale kotouč padl těsně vedle branky. Neujala se ani střela Bukartse z druhé vlny v 8. minutě. Ostravanům se rovněž nepodařilo potrestat Novotného chybu za brankou, po které posouval Veselý na Malleta, jenže ten volný kotouč před částečně odkrytou branou netrefil. Nicolas Werbik v 11. minutě nadvakrát dorážel, ale neprorazil Novotného. Energetici byli střelecky o něco aktivnější, ale i oni měli velké šance. Při té největší, ve 13. minutě, úřadoval nestárnoucí kapitán Václav Skuhravý a do skrumáže v brankovišti Miroslava Svobody se pak zapojila důrazně téměř celá varská pětice. Hosté už slavili gól. Sudí ze hry branku uznali, ale pro jistotu se jeli poradit i s videem, které odhalilo, že puk nepřešel celým objemem přes čáru a gól tedy platit nemohl.

Ve druhé části se Vítkovice Varům vyrovnaly i střelecky, respektive byly aktivnější. Bohužel kamenem úrazu byly nepřesnosti. Hned na úvod druhé periody napadal dobře rozehrávajícího Novotného Lakatoš, jenže puk do volné brány nedostal. Štencelův dravý průnik zastavil faul. Následná přesilová hra, na necelou půlminutku dokonce zdvojená, nepřinesla Vítkovicím kýžený gól. Důrazný Lakatoš byl blízko, ale puk do brány nepropasíroval. Ostravané se tlačili do zakončení, byli důrazní v předbrankovém prostoru, Novotný ale stále odolával. Karlovarští zahrozili ve 28. minutě, Grígerovu střílenou přihrávku tečoval před Svobodou Jakub Flek mistrně do víka vítkovické branky a hosté se ujali vedení – 0:1. Aktivita domácích polevila a byli to Západočeši, kdo převzal iniciativu zápasu. Ve 32. minutě už byl Svoboda podruhé překonán, puk ale zůstal v brankovišti a pohotový Bukarts jej odvezl mimo nebezpečí. Hned na to pálil nebezpečně Koblasa a tentokrát už byl Svoboda na místě i se svou lapačkou. Ostravané zahrozili ve vlastním oslabení ve 35. minutě, Werbik z otočky, ani dorážející Kubalík ale neuspěli. Nadějnou akci celé vítkovické formace v útočném pásmu ve 38. minutě zastavilo postavení hráče v brankovišti.

Hned zkraje třetí třetiny se o samostatný únik pokusil hostující Kohout, Blaž Gregorc ale prokázal své obranné kvality a nedovolil karlovarskému útočníkovi zakončit. Hned na druhé straně se v brankovišti do dorážení doslova zakousl Dej, ale nebyl úspěšný. Karlovarská silová práce před vlastní brankou a pokrývání případných dorážek byly opravdu povedené. Ve 45. minutě pálil na Svobodu ze střední vzdálenosti Eminger, vítkovický brankář puk odrazil do brankoviště, ale nevěděl o tom, naštěstí opět pozorná defenziva kotouč odklidila. Ostravanům to ale nebylo nic platné, hned z další akce totiž z pravého kruhu k bližší tyči prostřelil Svobodu Martin Kohout a Karlovarští odskočili do dvoubrankového vedení – 0:2. Hosté byli i díky navýšení vedení sebevědomější, klidnější. Kontrolovali hru, dlouho nedovolili díky dobré práci na hraně středního pásma domácím vůbec ohrozit vlastní bránu. Změna přišla až v 51. minutě s další vítkovickou přesilovkou. Jenže jen zdánlivě, navzdory několika střeleckým pokusům zůstávalo konto Filipa Novotného stále čisté. Další šanci mohli mít modro-bílí v 56. minutě při dalším vyloučení dvojitém vyloučení hostů a z toho pramenící 44 sekund trvající přesilovku pěti proti třem. Jenže ani jedna ze střel nemířila mezi tři tyče, dvojnásobná výhoda byla ta tam a v klasické ujel na druhé straně Vojtěch Polák a prostřeli Svobodu potřetí – 0:3. Definitivní konec nadějí na jakoukoli dramatizaci výsledku znamenalo vyloučení domácích dvě minuty před koncem třetí třetiny. Snahu vítkovickým upřít nešlo, ale Karlovy Vary je předčily a zaslouženě zvítězily i ve třetím vzájemném střetnutí.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Energie Karlovy Vary 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 28. Flek (Gríger, T. Rachůnek), 46. Kohout (Rohan), 57. V. Polák (Kohout). Rozhodčí: Šír, Úlehla – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:6, navíc Skuhravý (KVA) 10 minut osobní trest za nesportovní chování. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 4 325. Střely na branku: 38:23

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Výtisk, Trška, Štencel, Gregorc, L, Kovář, R. Černý, Šidlík – Bukarts, Roman, Lakatoš – Schleiss, Š. Stránský, Indrák – Dej, R. Veselý, Mallet – T. Kubalík, Werbik, Razgals

HC Energie Karlovy Vary: F. Novotný – Šenkeřík, Stříteský, Graňák, Plutnar, Rohan, Eminger, Mikyska – T. Rachůnek, Gríger, Flek – V. Polák, T. Mikúš, Šik – Koblasa, Černoch, Kohout – Beránek, Skuhravý, Vondráček