VIT – FRI 2:5: Fribourg střelecky ovládl první čtvrtfinále

Bitva o semifinále Ligy mistrů nezačala pro hokejisty Vítkovic dobře. Ostravané sice na svém ledě přehrávali švýcarský Fribourg a podle statistiky jej i přestřílely, nicméne produktivita byla na straně Gottéronu. Díky hattricku kapitána Sprungera a čtyřem asistencím Romana Červenky tak Švýcaři před odvetou ve Fribourgu vedou sérii 5:2.

Vítkovičtí se před začátkem série necítili v roli favorita, ovšem i tak si na švýcarský celek věřili. Domácí v prvním duelu nasadili takřka stejnou sestavu, v jaké se jim podařilo uspět v neděli na ledě pražské Sparty – jedinou výjimkou byla absence obránce Marka Hrbase, který v této sezoně nemůže za Vítkovice v Champions Hockey League hrát. Do čtvrté obranné dvojice navíc trenéři povolali Ivana Puziče a Dominika Rudla. Dres Top Scorera oblékl za Vítkovice Karol Sloboda. Vítkovice začaly výborně, od prvních okamžiků si vynutily převahu a často se na dlouhé chvíle usazovaly před bránou Benjamina Conze. Šance na svých holích ovšem nevyužil ani Kolouch, ani Kucsera. Hosté se do zápasu dostávali pomaleji, slibnou střelu předvedl Mauldin, ale pro samotný úvod to bylo vše. Až v 8. minutě se Fribourg přihlásil o slovo, Yannick Rathgeb ale z ideální pozice minul. Své zaváhání Top Scorer Gottéronu napravil záhy, při vyloučení Karola Slobody napřáhl na modré čáře a prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 0:1. To hosty probralo, bruslivý tým začal předvádět své dovednosti, jenže ne na dlouho. Ostravané se zrychlenému tempu brzy přizpůsobili, po průniku Vandase se do zakončení dostal David Květoň a Conz se musel natahovat po puku. Následné buly přesunulo kotouč na Lukáše Kováře, ten vypálil, Conz vyrazil k Jakubu Illéšovi, který krásnou dlouhou kličkou oklamal brankáře a zasunul do volného prostoru – 1:1. Závěr třetiny dost poznamenala vyloučení, Vítkovičtí nejprve přišli o početní výhodu, jenže Fribourg se neubránil druhému faulu, a tak se domácí přece jen do přesilovky dostali. Nejzajímavějším momentem této části hry ale byla spíš strkanice mezi Oleszem a Abplanalpem, kterému se nelíbil způsob clonění ostravského kapitána.

Ve druhé periodě dostala hra větší spád. Oba týmy přidaly na ofenzivní aktivitě, Vítkovice taktéž v pohybu. Hrálo se rychle, ostře, hlavně v úvodu s řadou brejkových situací. Hned ve 22. minutě ujel Radoslav Tybor, ale Conz jeho pokus vystihl. Stejně úspěšný byl brankář Fribourgu i při přečíslení Olesze se střílejícím Zdráhalem. Na druhé straně proti úniku Birnera zasahoval úspěšně Dolejš. Ostravané v prostřední části propadli v přesilových hrách, což bylo znát také na stavu skóre, byť byli schopní si vytvořit řadu šancí. Ve 33. minutě se hosté usadili v útočném pásmu, Larri Leeger střílel z kruhu a těsně před bránou tečoval přímo do klece Flavio Schmutz – 1:2. Vítkovičtí odpověděli tlakem v pásmu také, jenže bezúspěšně. Následoval další únik Romana Červenky, Daniel Dolejš jeho střelu vyrazil, Červenka ji zachytil a předložil na stranu volnému Julienu Sprungerovi, který měl do prázdné brány snadnou práci – 1:3. Okamžitě po té měl ideální příležitost Petr Kolouch, jenže jeho nájezd zastavil nedovoleně Rathgeb a ačkoli se zaplněné hlediště OSTRAVAR ARÉNY dožadovalo trestného střílení, dočkalo se jen nevyužité přesilovky. Samotný závěr třetiny ale radost domácím přece jen nadělil. V ponechané výhodě už mnoho času nezbývalo, ale Ivan Baranka vypálil tak prudce, že puk nakonec jen půl vteřiny před sirénou zaplul za Conzova záda – 2:3.

Jenže gól do šatny Fribourg nezlomil do kolen. Švýcaři odehráli třetí třetinu velice aktivně. Hned na jejím začátku střílel Stalder nebezpečně od modré, ale Daniel Dolejš byl na místě. Ostravané byli více na puku, častěji hráli před bránou soupeře, ale bez střeleckého účinku. Neuspěl Olesz z rychlé dorážky ani Květoň se střelou z mezikruží. Rostoucí nápor Vítkovic uhasil Gottéron už v zárodku, ve 47. minutě využil tvrdou ranou z kruhu druhou přesilovku kapitán Julien Sprunger – 2:4. Vítkovičtí na druhé dvoubrankové zvýšení odpověď nedokázali najít, byť stále tempu hry stačili a dokázali si vynutit územní převahu. V 52. minutě jejich naděje na dobrý výsledek téměř nadobro pohřbil zkompletovaným hattrickem Sprunger, ten sám vyrazil proti Dolejšovi, vystřelil a od betonu odražený puk vrátil do klece – 2:5. Vítkovičtí nesložili zbraně, v sérii hrané na skóre se snažili alespoň zmírnit náskok soupeře. V 54. minutě dokonce v přesilové hře nastřelil Lukáš Kucsera tyč, jenže to bylo bohužel ze strany domácích vše. Vítkovice neproměnily na úvod čtvrtfinále domácí prostředí ve výhodu. Fribourg se ujal vedení v sérii 5:2.

Odvetné utkání se hraje v úterý 13. prosince od 19:45 hodin na ledě Fribourgu. Pokud Vítkovice chtějí proklouznout do semifinále, musejí svého soupeře porazit o čtyři a více branek.

Hlasy trenérů po utkání:

Champions Hockey League – čtvrtfinále

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Fribourg-Gottéron 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)

Průběžný stav série: 2:5

Branky: 12. Illéš (L. Kovář), 40. Baranka (Illéše) – 9. Rathgeb (Červenka), 33. Schmutz (Leeger, Mottet), 37. Sprunger (Červenka, Rathgeb), 47. Sprunger (Červenka, Birner), 52. Sprunger (Maret, Červenka). Rozhodčí: Gebei, Smetana (oba Rak.) – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:2. Diváci: 5548. Střely na branku: 39:27

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Klok, Sloboda, Baranka, D. Krenželok, Výtisk, L. Kovář, Puzič, Rudl – Kucsera, Roman, Tybor – Olesz, Stastny, Zdráhal – D. Květoň, Kolouch, Vandas – E. Němec, Illéš, Tomi

HC Fribourg-Gottéron: Conz – Leeger, Rathgeb, Abplanalp, Maret, Chavaillaz, Stalder – Birner, Červenka, Sprunger – Neuenschwader, Rivera, Fritsche – Mauldin, Ritola, Bykov – Chiquet, Schmutz, Neukom – Mottet