VIT – CHO 5:4: Štěpánská bitva nadělila drama, ale i góly a životně důležitou výhru

Černá série skončila, po šesti prohrách mohl kabinou Vítkovic zaznít opět vítězný pokřik. Vítkovičtí do 53. minuty jasně ovládali zápas s Chomutovem, Piráti se ale nevzdali a v závěru snížili na rozdíl jedinéhogólu. Svatoštěpánská koleda byla přesto přívětivější k Ostravanům, těm nadělila tři body a po dvou bezbrankových zápasech také pět tref do klece soupeře.

V nezáviděníhodné situaci šli hokejisté Vítkovic do souboje s Chomutovem. Nejen, že v dosavadních dvou vzájemných střetnutích nedali Pirátům jediný gól, jejich střelecká produktivita vázla i v předešlých extraligových duelech, dvakrát neskórovali a šestkrát za sebou padli. Trenér Ladislav Svozil do vánočního duelu mohl povolat uzdravené útočníky Hlinku a Vandase, stejně tak oblékl modro-bílý dres po čase i forvard Roman Maliník. Mimo sestavu naopak zůstal Peter Húževka. Vítkovický nástup byl famózní a nic na tom nezměnily ani problémy s časomírou, které hned po úvodní šanci Kucsery s Vandasem přerušily hru na dlouhých pět minut. Jakmile se opět začalo hrát, Ostravané jasně opanovali dění na ledě a vše muselo vést a také vedlo k úvodní brance. Pravda hostující brankář Kopřiva tomu dost pomohl, v 5. minutě totiž fatálně rozehrál zpoza brány přímo na Erika Němce, který jen posunul na volného Vojtěcha Tomiho, před kterým jen zívala prázdná brána – 1:0. A byla to obrovská rána, po té co spadl obrovský balvan ze srdce domácích, Vítkovičtí se mohli radovat ze vstřeleného gólu po dlouhých 162 minutách! A najednou přišla lehkost. Hned v 6. minutě se dostali modro-bílí do početní výhody, kterou po necelé minutě využil Lukáš Klok střelou od modré čáry – 2:0. Do OSTRAVA ARÉNY v dané situaci dorazili opravdu jen skalní, ale o to byla radost ze druhého gólu srdečnější. Chomutovští protočili gólmany, Kopřivu nahradil Strmeň, jenž měl od začátku také hodně práce. Severočeši se mohli soustředit na útok až od 7. minuty, když šel pykat na trestnou lavici Marek Hovorka. Ostravané se ubránili, Tomáš Kudělka našel vracejícího se Hovorku, který už uháněl v přečíslení dvou proti jednomu a naservíroval uzdravenému Michaelu Vandasovi jasnou gólovou pobídku. Střelu ke vzdálenější tyči trefil Vandas fantasticky, Strmeň neměl šanci – 3:0. Polevení či úleva ze strany domácích nepřišly. Chomutov měl z první třetiny opravdu málo. V samotném závěru periody mohli Ostravané skóre navýšit, Roman Maliník skvěle zabojoval o puk v pásmu a získal jej pro Petra Strapáče, jeho střelu ale Strmeň kryl.

Vladimír Růžička asi rozpoutal v kabině Chomutova pořádnou bouři, protože po přestávce se vrátil hodně nažhavený tým. Vítkovičtí jej ale ani ne po minutě hry zchladili další trefou, když se do útoku vydala dvojice Kucsera – Kolouch a právě Petr Kolouch dorážel z brankoviště odražený kotouč za Strmeňova záda – 4:0. Odpověď Pirátů přišla ve 23. minutě, Roman Červenka s Tomášem Pospíšilem rozebrali podobně obranu soupeře a Pospíšil střelou u tyče přece jen překonal Daniela Dolejše – 4:1. Vstřelený gól Severočechy nakopl, ti evidentně přidali a dokázali domácí zatlačit, přesilovka ve 28. minutě byla jen vodou na jejich mlýn, jenže nakonec nahrála do karet domácím. Ostravané totiž s vypětím všech sil díky bojovnosti a obětavosti přestáli bez úhony drtivý tlak soupeře a znovu se tak nakopli. K potvrzení jejich výstavního postavení došlo ve 33. minutě, kdy si hosté odpykávali trest za špatné střídání. Petr Kolouch za bránou naznačil pohyb na levou stranu, ale přihrál napravo Lukáši Kucserovi, který jen přiťukl na pravý kruh najíždějícímu Marku Hovorkovi, který přesnou ranou poslal gólový vzkaz svému někdejšímu zaměstnavateli – 5:1. Chomutov se i tak snažil stále aktivně hrát, ve 37. minutě se vytáhl Daniel Dolejš, když vychytal střelu Chlouby, kterou si útočník Pirátů schoval za beky. V posledních vteřinách druhého dějství pálil z kruhu z první před bránou osamocený Petr Kolouch, ale Strmeň dokázal ramenem kotouč vytěsnit do bezpečí. I tak se ale hosté nevyvarovali faulu, po kterém si Vítkovice do třetí periody odnesly téměř minutu a půl početní výhody.

Aniž by to kdokoli tušil, třetí třetina měla přinést neskutečné drama a zápletku. Vítkovičtí nejprve přišli o zraněného Balána, který nedohrál závěr druhé periody. I přesto ale byli až do 53. minutě jasnými pány zápasu, sice nedokázali využít dvě přesilové hry, které by jejich výsadní postavení jednoznačně potvrdily, nicméně i tak měli v kapse vcelku pohodlné čtyřbrankové vedení. Jenže přelom 53. a 54. minuty jim naservíroval hororové okamžiky. Chomutov nejprve využil početní výhodu, když střelu Vondrky od modré tečoval před Dolejšem Červenka – 5:2. Než se vůbec kdo stačil rozkoukat, už byl stav jen o dvě branky, ihned po buly vyrazili všichni Piráti do brankoviště, odkud puk za Dolejšova záda Sklenář prostě propasíroval – 5:3. Dva rychlé góly samozřejmě povzbudily psychiku Severočechů, zatímco tu domácích notně nahlodaly. Hosté na dvě minuty zavřeli Ostravany v jejich pásmu a bušili, co se do nich vešlo, Vítkovičtí snad až zázračně vydrželi a osvobodili se, načež si trenér Svozil vzal oddechový čas. Bohužel situace se nezklidnila, v 57. minutě šli domácí do čtyř a přesilová hra i s odvolaným gólmanem znovu nadělila hostům snížení, z kruhu se trefil Rutta – 5:4. Následovalo vyloučení na straně hostů, což mírně převážilo misky vah na stranu Vítkovic. Jenže Severočeši vrhli veškeré síly do závěrečného tlaku, Ostravané se v honbě za šestým gólem zapomněli v útočném pásmu a půlminuty před koncem se Chomutov dostal do přečíslení tří proti jednomu, které naštěstí spasil jejich ofsajd. V nervózním konci ujely nervy Romanu Červenkovi, který následně inkasoval desetiminutový trest za výroky směrem k rozhodčím. Závěr si tak už Vítkovice za mocného povzbuzování věrných fanoušků pohlídaly. Po šesti porážkách přišlo ulevující vítězství a životně důležité tři body.

Hlasy trenérů po utkání:

HC VÍTKOVICE STEEL – Piráti Chomutov 5:4 (3:0, 2:1, 0:3)

Branky: 5. Tomi (E. Němec), 7. Klok (Zdráhal, Burger), 9. Vandas (Hovorka, Kudělka), 21. Kolouch (Kucsera), 33. Hovorka (Kucsera, Kolouch) – 23. Pospíšil (Červenka), 53. Červenka (Vondrka), 54. Sklenář (D. Květoň, Ölvecký), 58. Rutta (Červenka, Skinner). Rozhodčí: Hradil, Hrubý – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:7, navíc Červenka (CHO) 10 minut za nesportovní chování. Využití: 2:2. Diváci: 5043. Střely na branku: 30:25

HC VÍTKOVICE STEEL: Dolejš – Kudělka, Čerešňák, Klok, Sloboda, Pastor, L. Kovář, Štencel – Kucsera, Kolouch, Vandas – Burger, Balán, Zdráhal – Maliník, Strapáč, Hovorka – E. Němec, Hlinka, Tomi – J. Káňa.

Piráti Chomutov: Kopřiva (od 7. Strmeň) – Skinner, Rutta, Jánošík, Harant, Pereťagin, Šidlík, Tejnor – Tomica, Červenka, Pospíšil – Vondrka, Růžička, Květoň – Sklenář, Ölvecký, Hřebejk – Kubinčák, Dušek, Chlouba

Foto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr Kotala