VIT – CHM 9:1: Desátá domácí výhra v řadě a devět banánů k tomu!

Už dlouho se ostravskou halou neneslo hromové „deset, deset“. Vítkovice po čtyřech venkovních porážkách v řadě splatily dluh nejvěrnějším 3 723 fanouškům a nadělili jim devítigólové vítězství. Ostravané na svém ledě uspěli podesáté v řadě, jejich střelecké řádění odnesl Chomutov, do jeho sítě se Vítkovičtí trefili hned devětkrát. Hattrick slavil Roman Szturc.

Piráti ChomutovZápas s příchutí play off pro oba soupeře. Ačkoli aktuálně šesté Vítkovice hostily v úterý na svém ledě předposlední Chomutov, bylo těžké hádat, kdo bude mít navrch. Piráti do závěru základní části vrhli všechny síly, aby se jim podařilo stáhnout nebo ideálně i smazat ztrátu na dvanácté místo a uniknout tak barážové pasti. Ostravané se po čtyřech prohraných zápasech na ledech soupeřů vrátili do svého hájemství a potřebovali konečně uspět, aby ubránili pozici v šestce a také si zajistili náskok na hranu desítky.

Vítkovičtí chtěli doma zahájit aktivně, Chomutov, ačkoli přijel v den utkání, měl prvních několik desítek sekund lepších a dokonce na čas zavřel domácí v jejich obranném pásmu. Lépe řečeno ale spíš zdržel, protože od 3. minuty začal střelecký koncert domácích. První propagační střelou byl pokus Zdráhala a pak to šlo ráz na ráz. Vyhrané buly na modrou čáru na Výtiska, nápřah, teč Romana Szturce – 1:0. Následuje 4. minuta, Roman Szturc se vydal na útočný výlet, zpoza kruhu vystřelil, brankář Peters vyrazil před sebe a Szturc šikovně dorazil do brány – 2:0. Uplynulo jen 27 vteřin, Ostravané zaujali palebné postavení v útočném pásmu a Jakub Lev ze strany mířil přesně pod víko – 3:0. Domácím stačilo ke třem gólům jen 76 sekund! Kanaďana Peterse střídal Dominik Pavlát. Byť prořídlé tribuny OSTRAVAR ARÉNY ožily. Kdo měl těžkou práci, to byl brankář Daniel Dolejš, protože na něj šlo minimum pokusů, takže nebyl v dostatečném tempu. Naštěstí při jedné z větších šancí Koblasa v jízdě minul odkrytý prostor ve vítkovické bráně. Následovala početní výhoda domácích, která i přes snahu skončila ubráněným oslabením. Aby Piráti nepřevzali iniciativu, přišel čtvrtý úspěch. Ve 12. minutě našlápl na modré čáře Ondřej Roman, z rohu hledal křížným pasem před bránou Tybora, ten ale v pádu puk nezachytil, nahradil jej Jan Schleiss a pohotově pálil do Pavlátova protipohybu – 4:0. A to Ostravané mohli přidat více, Kucsera pálil ve 14. minutě pouze do tyče, Oleszovu obkroužení brány chyběly milimetry, Szturcův atak na hattrick skončil nad klecí.

Piráti nastoupili po přestávce opět nebojácně, jako by je vůbec od domácích neodděloval čtyřbrankový deficit a aktivitu samozřejmě ještě umocnilo vyloučení na vítkovické straně. Hosté byli střelecky i kombinačně aktivní, takže bylo velkou zásluhou ostravské čtveřice i Daniela Dolejše, že nepřišlo snížení. Pak ale znovu domácí převzali otěže zápasu. Pátou branku zaznamenal Peter Trška, když střílel z kruhu, puk Pavlát pouze odrazil před sebe a se Lvem dojíždějící Knot jej srazil zpět – 5:0. Dolejš vytáhl výborný zákrok ve 29. minutě proti výpadu Vantucha. Chomutov zbrzdilo vyloučení Kováře po vyhození kotouče mimo kluziště. Vítkovičtí byli evidentně herně i střelecky při chuti, ale v početní výhodě navzdory řadě šancí neuspěli. Až po ní. Ve 36. minutě si Radoslav Tybor na levé straně počkal na odražený kotouč, potáhl jej a poslal do odkrytého prostoru – 6:0. Také domácí si zahráli oslabení vinou zdržování hry po vyhození puku z hrací plochy. Roman Szturc ale navzdory početní nevýhodě ujel s pukem, překonal Pavláta mezi betony a zkompletoval hattrick, v této sezoně už druhý vítkovický – 7:0. Jako bonus se sluší přičíst fakt, že i druhé oslabení Vítkovičtí přestáli bez úhony a pokračovali tak ve své dominanci i ve druhé části.

Posledních dvacet minut jen asi těžko mohlo něco udělat s daným stavem. Piráti i tak neztráceli bojovnost, která v posledních minutách v některých momentech přecházela v určité naštvání z frustrace. Vítkovičtí náskok hlídali a bylo znát, že sedmibrankový náskok jim pomalu, ale jistě pomáhá roztáhnout křídla. Přímočařejší akce nahradily pokusy o kombinace do prázdné brány a pro oko diváka. Když ve 48. minutě bekhendovou dorážkou přidal Patrik Zdráhal 8. gól, začaly se bavit mocně i tribuny – 8:0. I když diváků dorazilo jen 3 723, dorazili ti nejvěrnější a ti si také demolici severočeského soupeře z rukou vítkovických oblíbenců užívali. Chomutov nesložil zbraně, Daniel Dolejš se blýskl zákrokem proti samostatnému nájezdu Růžičky. Ve 49. minutě hráli domácí přesilovou hru a během ní rozhodčí pískli penaltu proti hostům. Devátý gól měl na holi v roli exekutora Radoslav Tybor, ale neproměnil. Nemuselo ho to mrzet dlouho. Pokračující početní výhodu využil tečí Kucserovy rány Rostislav Olesz – 9:0. Halou začalo obíhat mohutné „deset, deset“. Paradoxně v tomto okamžiku, tedy v 52. minutě zmírnil hrozivý debakl alespoň čestným zásahem, ale nutno přiznat, že pohledným, Marek Tomica, který z mezikruží zužitkoval pas Vantucha z rohu – 9:1. Vítkovičtí zkoušeli najít cestu k desátému gólu, ale nevrhali se za ním bezhlavě. Výhra 9:1 zcela postačila. Ostravané zkompletovali desátou domácí výhru v řadě a třemi body po čtyřech venkovních prohrách si znovu řekli o místo v šestce a stejně tak dali jasný vzkaz všem sportovním příznivcům směrem k pátečnímu domácímu derby s Třincem.

HC VÍTKOVICE RIDERA – Piráti Chomutov 9:1 (4:0, 3:0, 2:1)

Branky: 3. Szturc (Výtisk, Poletín), 4. Szturc (Trška), 4. Lev (Olesz, Gregorc), 13. Schleiss (Roman), 27. Trška (Dej), 36. Tybor (Roman, Šidlík), 38. Szturc, 48. Zdráhal (Šidlík, Š. Stránský), 50. Olesz (Kucsera, Trška) – 52. Tomica (Vantuch). Rozhodčí: Šír, Kika – Polák, Lederer. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3 723. Střely na branku: 36:28.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Výtisk, Trška, Šidlík, Gregorc, D. Krenželok, Hrabal, Černý – Olesz, Lev, Dej – Schleiss, Roman, Tybor – D. Květoň, Poletín, Szturc – Kucsera, Š. Stránský, Zdráhal

Piráti Chomutova: Peters (od 4. Pavlát) – Trefný, R. Knot, L. Kovář, Buchtela, Dietz, Blaha, Zeman – Sklenář, Růžička, Duda – Tomica, Vantuch, Klhůfek – Koblasa, Raška, J. Stránský – Marjamäki, Chlouba, Havel