V zápase o bytí a nebytí se Vítkovice postaví hvězdnému CSKA Moskva

Historicky nejúspěšnější klub evropského kontinentu nyní stojí mezi Vítkovicemi a postupem do semifinále Spengler Cupu 2013. V rozhodujícím čtvrtfinálovém souboji se Ostravané střetnou s hvězdně obsazeným CSKA Moskva, vedeným legendárním Sergejem Fjodorovem a kapitánem Alexandrem Radulovem. Nedělní bitva začíná v 15 hodin a nebude se odehrávat jen na ledě.

Bude to připomínka vůbec prvního vystoupení Vítkovic na Spengler Cupu, anebo repríza finále PMEZ 1982. Ostravský celek se postaví legendárnímu a hvězdně obsazenému CSKA Moskva, ruskému klubu, kterého se před třemi dekádami bál celý hokejový svět, který byl zdrojem drtivé většiny hráčů sovětské sborné a který dokázal porážet i týmy NHL. Právě proti takovému monstru nyní stojí český zástupce na Spengler Cupu z Vítkovic. Čtvrtfinále 87. ročníku nejprestižnějšího turnaje světa bude napínavé a i možná emotivně vyhrocené.

Vítkovičtí bohužel v letošním roce nenavázali na loňské vítězství v základní skupině Spengler Cupu a letos skončili v grupě Cattini poslední. To znamená, že se postaví druhému týmu skupiny Torriani. O tom, kdo to bude, rozhodl vzájemný souboj mezi Servette Ženeva a CSKA Moskva. Švýcaři urvali pro sebe výhru v zápase i ve skupině v prodloužení a pavouk turnaje tak svedl ve čtvrtfinále dohromady Vítkovice s CSKA.

Pikantní na celém souboji nebude jen to, že se bude hrát o to, kdo na turnaji skončí, či bude pokračovat, ale bitva dostává zcela jiný nádech už jen kvůli faktu, že kabiny obou soupeřů dělí ani ne metr široká chodba. Vítkovičtí i Moskvané tak budou ke vstupu na led využívat stejnou chodbičku, do které se nevejdou dva hráči vedle sebe, a také jedny vrátka na plochu. Ruští „bohatýři“ už ukázali, jak se „umí chovat“, když okamžitě po svém příjezdu, den a půl po Vítkovicích, zabrali kompletně celé prostory chodby a jen s velkou nevolí uvolnili až na nátlak pořadatelů část místa i pro ostravský celek.

Hlavní část bitvy se ale bude svádět na ledě. Vítkovičtí mají výhodu dne volna, ve kterém oddechli po těžkých úvodních duelech s Kanadou a Davosem. Naopak pro CSKA je to rychlý kolotoč, Moskvané odehráli ve středu zápas v KHL, přesunuli se do Davosu a v pátek a v sobotu se střetli s Rochesterem a Ženevou, navíc prodlužovali. Duel s Vítkovicemi bude pro ně čtvrtým zápasem v pěti dnech, a to by mohlo být moc i na skvadru sebevědomých Rusů vedenou legendárním veteránem NHL Sergejem Fjodorovem a jejíž kapitánské céčko nosí drsňák a rabiát Alexandr Radulov. Paradoxně právě tyto dvě hvězdy vystupují mimo led sympaticky, což se o zbytku mužstva a realizačního týmu vůbec říci nedá. CSKA pochopitelně veškeré informace ohledně sestavy tají, nicméně je velmi pravděpodobné, že po zápase s Ženevou mu budou chybět dva hráči vinou zranění, o koho jde je však otázkou.

Trenéři Peter Oremus a Roman Šimíček se pokusili namíchat vítězný koktejl, který by mohl zajistit Vítkovicím historicky třetí medailové umístění. Samozřejmě ani Ostravané nechtějí zveřejnit svou sestavu zbytečně brzy, nicméně dá se očekávat, že v kádru dojde ke změnám, oproti duelu s Davosem, a to na všech pozicích – tedy v části obrany, útoku a zřejmě i brány. O tom, jak těžký zápas to pro Vítkovice bude, co by mohlo být klíčem k úspěchu, nač je potřeba dát si pozor a z čeho se snažit proti CSKA vytěžit maximum hovořil na kameru TV HC VÍTKOVICE STEEL obránce Richard Stehlík, který má s ruským hokejem bohaté zkušenosti.

Čtvrtfinálový zápas Spengler Cupu 2013 mezi CSKA Moskva a HC VÍTKOVICE STEEL začíná na ledě davoské Vaillant Areny v neděli v 15 hodin. V Česku jej bude vysílat Eurosport a kanál Nova Sport.

CSKA Moskva

Tým KHL

Založen: 1946 (jako CDKA)
Město: Moskva (Rusko)
Stadion: CSKA ledový palác
Týmové barvy: Červená, bílá a modrá

Největší úspěchy:
32x mistr Sovětského svazu, 20x vítěz PMEZ (Ligy mistrů), 12x vítěz Poháru Sovětského svazu, 1x vítěz Spengler Cupu

Brankáři: Maxim Treťjak, Rastislav Staňa

Obránci: Denis Denisov, Andrej Pjervišin, Georgij Mišarin, Nikita Zajcev, Michail Naumenkov, Jakov Rylov, Steven Emenger, Sergej Gimajev, Stanislav Jegoršev, Dmitrij Ogurcov.

Útočníci: David Nemirovsky, Vladimir Žarkov, Ilari Filippula, Ivan Neprjajev, Sergej Fjodorov, Roman Ljubimov, Igor Grigorenko, Ilja Zubov, Alexander Radulov, Igor Fefelov, Brendon Ried, Ilja Proskurjakov, Nikolaj Prochorkin, Fjodor Fjodorov, Ruslan Zajnulin, Alexander Frolov, Oleg Saprykin, Alexej Morozov.

Trenéři: Jon Torchetti, Vjačeslav Bucajev, Daniel Bruks a Sergej Zubov.