Uzávěrka přestupů: Z Pardubic přichází bek Josef Hrabal

V poslední den přestupů získaly Vítkovice novou akvizici do zadních řad. Z Pardubic se na sever Moravy stěhuje někdejší mistr s Třincem a vsetínský odchovanec Josef Hrabal. Dále si Ostravané pojistili několik jmen z Chance Ligy.

HC Vítkovice RideraVe čtvrtek o půlnoci končí možnost přestupů v rámci letošní sezony. Horečná jednání mají za sebou i v HC VÍTKOVICE RIDERA. Ostravský klub získal v poslední den přestupů novou akvizici do obrany. Z Pardubic přichází třiatřicetiletý zkušený zadák Josef Hrabal.

Rodák z Přerova a odchovanec vsetínského hokeje slavil největší úspěchy v dresu regionální rivala z Třince, nyní ovšem minimálně do konce sezony bude oblékat modro-bílý dres. Třiatřicetiletý Josef Hrabal si v minulosti zahrál jak ruskou nejvyšší soutěž, tak elitní ligy ve Švédsku a Finsku. V roce 2011 slavil s Třincem mistrovský titul, v sezoně 2014/2015 v dresu Ocelářů vybojoval extraligové stříbro. Byl také draftován do NHL, v roce 2004 si jej vybral Edmonton Oilers, v zámoří ovšem nastupoval jen v nižší AHL a ECHL. V této sezoně nastupoval dosud za Pardubice, v jejichž dresu letos odehrál 30 zápasů, ve kterých posbíral 7 kanadských bodů za 1 gól a 6 asistencí. Trochu zkreslená je u něj statistika +/-, hodnota -16 vypadá nepříznivě, ovšem je potřeba zmínit, že Pardubice mají rozdíl ve skóre -71 branek.

Josef Hrabal se do Ostravy přesunul z Pardubic v průběhu čtvrteční odpoledne a vše je jak po sportovní, tak administrativní stránce připraveno tak, aby mohl za Vítkovice nastoupit hned v pátečním zápase na ledě pražské Sparty.

Josef Hrabal

Číslo dresu:
Post:
obránce
Narozen:
17. srpna 1985 v Přerově
Výška:
185 cm
Váha:
91 kg
Držení hole:
levá
Odchovanec:
Vsetín
Předchozí kluby:
Vsetín (do 2006), Severstal Čerepovec (2006 – 2008), Springfield Falcons (AHL, 2008/2009), Stockton Thunder (ECHL, 2008/2009), MODO (SWE, 2008/2009), Třinec (2009 – 2014), Sibir Novosibirsk (KHL, 2013/2014), Lahti Pelicans (FIN, 2014/2015), Třinec (2014 – 2017), Pardubice (2017 – 2019), HC VÍTKOVICE RIDERA (od 2019)

První zápas v extralize:
První zápas ve Vítkovicích:
15. listopadu 2006
Počet zápasů v extralize:
Počet zápasů ve Vítkovicích:
0 (včetně Spengler Cupu a CHL)
Počet vstřelených branek v extralize:
Počet vstřelených branek ve Vítkovicích:
0 (včetně Spengler Cupu a CHL)
(údaje k 31. 1. 2019)

Reprezentace: ČR, A-mužstvo, „20“, „19“, „17“, „16“
Dosavadní úspěchy: Mistr ČR 2011. Vicemistr ČR 2015
Draft NHL: 2003 – Edmonton Oilers (248. celkově)

Pro případ potřeby disponují i jmény z Chance Ligy

Je běžnou praxí, že si extraligové kluby pro případ potřeby pojišťují také hráče první ligy. To se týká také Vítkovic. Ostravský celek zapsal do seznamu svých hráčů hned několik jmen z Chance Ligy. Konkrétně jde o nejproduktivnějšího obránce soutěže, vsetínského Ondřeje Slováčka, dále útočníky Tomáše Gumana z Poruby a Branislava Rehuše z Havířova. „Jmenovaní hráči jsou stejně jako další z první ligy, kteří už v této sezoně za nás nastoupili – například Patrik Urbanec – na seznamu našich hráčů a v případě potřeby je můžeme využít,“ připomíná hlavní trenér Vítkovic Jakub Petr s tím, že zapsání zmíněných hráčů na seznam ale nemusí hned automaticky znamenat, že budou okamžitě povoláni do Extraligy. Kromě zmíněných jmen jsou a na seznamu Vítkovic po uzávěrce přestupů i nadále budou obránce Patrik Urbanec, útočníci Jakub Illéš nebo Tomáš Jáchym.

Klok se vinou administrativních problémů KHL nevrátí

Před časem přišla některá ostravská média se spekulací, že s ohledem na výsledky a interní situaci Slovanu Bratislava by se do mateřských Vítkovic mohl ještě před koncem přestupního období vrátit obránce Lukáš Klok. S posledními okamžiky přestupního termínu se ale ukázalo, že tato varianta je nemožná. „O služby Lukáše Kloka jsme zájem projevili a vedli jsme jednání i na osobní i na klubové bázi, ale bohužel se jeho návrat nepodařilo uskutečnit,“ přiznává hlavní trenér a generální manažer HC VÍTKOVICE RIDERA Jakub Petr. Na vině je komplikovaná situace kolem Slovanu Bratislava jako týmu, ve kterém Klok v letošní sezoně působil a také administrativní systém KHL. V praxi se má celá věc tak, že i kdyby se ostravský klub se samotným hráčem domluvil, přesun mezi kluby by šel do administrativního procesu až 31. ledna a musela by jej potvrdit disciplinární komise KHL, pro kterou ale současně není prioritou řešení přestupů hráčů do jiných soutěží, takže není předem jisté, kdy by se případ začal před DK KHL řešit a stejně tak by v návaznosti na problémy Slovanu Bratislava nebylo ani jisté, zda by komise vůbec přestup potvrdila. „V praxi to znamená, že by teoreticky mohli přestup řešit za čtrnáct dnů, za měsíc, možná i později a taky by nám to mohli smést ze stolu,“ přemýšlí nahlas Jakub Petr.

Uzávěrka přestupních termínů pro aktuální sezonu končí ve čtvrtek 31. ledna ve 23:59 hodin. Do té doby se může ještě s hráči trejdovat. Vítkovický kouč a GM Petr nevyloučil, ale ani nepotvrdil, zda ještě k nějakým posunům směrem k ostravskému kádru na poslední chvíli nedojde.