Rytíři Kladno00202Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA00213Výhra

22.9.2019 16:00 A tým 2019-2020 04

KLA – VIT 2:3 PP: Kladno sahalo po obratu, Vítkovice potřebovaly prodloužení

O dvoubrankové vedení sice přišli, ale i dvoubodové vítězství se počítá. Hokejisté Vítkovic neměli snadný návrat na kladenský led. Rytíři prahli po prvním úspěchu sezony, po většinu zápasu byli aktivnějším celkem, srovnání z 0:2 na 2:2 pro ně bylo zasloužené. Ostravané se ale o výhru připravit nenechali a rozhodli po 26 sekundách prodloužení.

Ostravané se vrátili na kladenský led po dlouhých pěti letech. Šestinásobný československý mistr je čekal v připravených pozicích, s Jaromírem Jágrem v čele na křídle první formace a s hladem zapsat konečně první výhru po svém návratu do nejvyšší soutěže. Hosté kromě dlouhodobě zraněných Romana se Zdráhalem museli oželet i účast obránce Gregorce, rovněž ze zdravotních důvodů.

Vítkovičtí to na kladenském ledě neměli od samotného začátku snadné. Rychlé tempo nahoru dolů se postaralo o úvod. Rytíři nepůsobili zakřiknutě nebo bojácně, v 5. minutě se před Miroslava Svobodu natlačili Zikmund s Valským a ostravský brankář si připsal hned dva rychlé zákroky. Plusové bodíky sbírala opět vítkovická defenziva, například ubráněným oslabením v prvních minutách duelu. Zvýšenou aktivitu předvedli svěřenci Jakuba Petra v 10. minutě, výsledkem byl tlak v pásmu a také získaná přesilová hra, ve které měli nebezpečné šance Dej a především Vopelka, který ale při své pumelici z dobré palebné pozice zlomil hůl. Největší příležitost k otevření skóre v první třetině ale měli Kladenští, ve druhé přesilovce stál u odkrytého prostoru u tyče Machač, ale minul. Rytíři pevně sevřeli Vítkovické v jejich pásmu, ale přesnější zakončení je stálo naděje na úspěch. Tlak si ovšem udrželi i po návratu hostů do pěti a závěr první periody byl pro Ostravany hodně hektický.

Také v úvodu druhé třetiny byli Vítkovičtí nuceni se bránit převaze domácích. Rytíři dopláceli na nepřesnosti v koncovce, navzdory velkým útočným manévrům v pásmu soupeře tak bezbrankový stav trval dál. Miroslav Svoboda musel čelit hned třem přečíslením Kladenských, nejprve Strnada se Stachem, pak Bláhy se Zikmundem, a nakonec Machače s O´Donnellem. Situace kolem brány Vítkovic se částečně uklidnila kolem 30. minuty, ale ne na dlouho, třetí přesilová hra Kladna vrátila dění před Svobodu. Příležitosti měl O´Donnell, před branou minul také Stach. Situace na ledě se nezamlouvala ani trenérům Vítkovic, komerční přestávku využil Jakub Petr k hodně emotivnímu promlouvání do duše všem svým svěřencům. A proslov měl úspěch, protože Ostravané najednou ožili a pod tlakem začal být i Lukáš Cikánek v bráně Kladna, Daniel Krenželok byl v ideální pozici u tyče, ale kotouč za beton neprotlačil. Závěr prostřední části přinesl další početní výhodu domácích, Jaromír Jágr dvakrát nebezpečně pálil z mezikruží, Svoboda byl připraven. Poslední sekundy nebyly nikterak klidné, v krátkém sledu po sobě putovali na trestnou lavici Lakos a O´Donnell a Vítkovičtí dostali příležitost pět na tři v délce minuty a čtyřiceti vteřin.

Vítkovice si do začátku třetí třetiny přenesly značnou část dvojnásobné přesilovky. Poziční tlak v pásmu měly, ale nízká střelecká aktivita je stála šanci na gól. Početní výhoda pěti proti třem zůstala nevyužita, okamžik po ní ale po pasu Malleta napřáhl na kruhu Šimon Stránský a otevřel skóre utkání – 0:1. Kladenské inkasovaný gól rozčílil a vrhli se na soupeře s ještě větší vervou. Defenziva hostů v tomto momentu, podpořená Svobodou, prokázala kvality. Ve 45. minutě byl blízko navýšení Roberts Bukarts, ale z brankoviště navzdory důraznému dorážení puk za Cikánkova záda nedostal. Na ledě se začalo i přiostřovat, Hajný krosčekoval brankáře Svobodu a do jedné ze strkanic se zamotal i Jágr. Vítkovičtí ve hře dopředu nebyli bez šance, jejich ataky byly pro domácí nebezpečné a ve 49. minutě se měnilo skóre podruhé, Dominik Lakatoš napálil z kruhu puk do růžku kladenské klece – 0:2. S blížícím se závěrem bylo na domácích znát, že se na jejich hole vkrádá nervozita. Čtyři minuty před třetí sirénou si došel Jaromír Jágr pro faul, v následné ponechané výhodě bez brankáře se Rytíři přece jen prosadili, po pasu Stacha z rohu pálil z kruhu Brady Austin – 1:2. Dravost se vrátila do výkonu Kladna a dvě minuty před koncem třetiny se domácí mohli radovat podruhé, Tomáš Redlich se natlačil před Svobodu a prostřelil jej – 2:2. Vítkovičtí na ztrátu vedení reagovali oddechovým časem, ale přesto se značná část zbytku hry uskutečnila před Svobodou.

Ztracené vedení si Vítkovičtí vzali okamžitě zpět v prodloužení. Trvalo to jen 26 vteřin, duo Šimon Stránský – Roberts Bukarts vyrazilo vstříc Cikánkovi a lotyšský kanonýr v ostravských službách ukončil zápas s dvoubodovou příchutí pro hosty – 2:3.

David Čermák (Rytíři Kladno): Hodnotí se to těžko. V průběhu druhé třetiny by pro nás byl bod málo, deset minut před koncem bychom zase bod brali všemi deseti. Podali jsme asi nejkompaktnější výkon ze čtyř zápasů, které máme za sebou. To je pro nás pozitivum, že jsme se zlepšili a uhráli jsme první bod.

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): Zápas naplnil to, co jsme od něho očekávali. Po možná nečekaném přídělu bodů v prvních čtyřech zápasech jsme mohli být považovaní za favority. Moje idea je ale taková, že v této sezoně s takto mladým týmem v žádném utkání favority nebudeme. Zápas to bohužel potvrdil. Kladno bylo lepším týmem, my jsme byli silní v defenzivní stránce. Ať už to bylo oslabení nebo když nás soupeř několikrát zavřel v obranném pásmu. V malých detailech jako hokejka na hokejku jsme je do vyložených možností ve většině případů nepouštěli. Potom jsme se dostali do vedení 2:0. Byl tam údajně faul, takže jsme si hráče při výhodě 6 na 5 nepokryli. Pak byla chyba při gólu na 2:2. Říkám ale, že bychom byli rádi i za bod, štěstí se v prodloužení přiklonilo na naši stranu. Moje přesvědčení ale je, že odtud se body snadno vozit nebudou. Zápas to jednoznačně potvrdil. Musím být pokorný. Máme za sebou pět zápasů v deseti dnech a bodový příděl je solidní. Čeká nás spousta další práce. Dvou bodů z této horké půdy, kde byla vynikající atmosféra, si nesmírně ceníme.

Rytíři Kladno – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:3 PP (0:0, 0:0, 2:2 – 0:1)

Branky: 57. Austin (Stach), 59. Redlich (Austin) – 42. Š. Stránský (Mallet, Lakatoš), 49. Lakatoš (Š. Stránský), 61. Bukarts (Š. Stránský). Rozhodčí: Hodek, Sýkora – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 4:4, navíc Výtisk (VIT) 10 minut za vražení na hrazení. Bez využití. Diváci: 2 653. Střely na branku: 38:36

Rytíři Kladno: Cikánek – Nash, Austin, Lakos, Kehar, Smetana, Barinka – Valský, Zikmund, Jágr – Strnad, Stach, Hajný – Redlich, Machač, O´Donnell – Š. Jelínek, T. Kaut, Bláha – Melka

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – T. Černý, Trška, Šidlík, D. Krenželok, Výtisk, Kvasnička – Bukarts, Š. Stránský, Lakatoš – D. Kurovský, Vopelka, Schleiss – Dej, E. Němec, Mallet – Baláž, Werbik, Guman