PSG Berani Zlín1203Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA1326Výhra

17.9.2021 17:30 A tým 2021-2022 04

ZLN – VIT 3:6: Hodně cenná výhra! Ve Zlíně šest gólů a tři body

Vítkovice vezou ze Zlína tři body! Ostravané podali na stadionu Luďka Čajky velice dobrý výkon, po celé utkání drželi vedení. Beranům nepomohly ani tři využité přesilovky. Modro-bílí se mohli radovat z výhry, premiérového gólu Bernovského a dvou tref Bukartse a Krenželoka.

Do moravského souboje na ledě Zlína nominovali vítkovičtí trenéři pozměněnou sestavu, než tomu bylo v úvodních dvou kolech. Obměna byla částečně vynucená nemocí prvního centra Jana Hrušky a částečně také plánovaná, jako protočení brankářů Stezky s Danielem Dolejšem. Extraligovou premiéru zaznamenal forvard Josef Krejsa.

Berani jsou tradičně doma od úvodu silní, ale tentokrát to byli Ostravané, kdo z prvních momentů vytěžili velkou šanci. Byl to obránce Koch, který se dostal do brejkové situace ze středního pásma. Rychlou střelu ale v lapačce schoval připravený domácí brankář Libor Kašík. Práci měl brzy i jeho protějšek Dolejš, to když se na konci 4. minuty snažil z přečíslení prosadit bekhendem Zdeněk Okál. A aby akce na úvod nebylo málo, tak v přesilové hře hostů prověřil rychlost Dolejšovy lapačky po protiútoku Tomáš Žižka. Na soubor příležitostí Beranů odpověděli modro-bílí v 10. minutě, kdy u tyče číhal na rychlou dorážku Roberts Bukarts, ale Kašíka v pololehu nepřekonal. Rychlý protiútok se Svačinou zaznamenal následně i Fridrich, což jen dokazovalo dravost ostravského celku a také úspěšnost zachycování rozehrávek Beranů a rychlé obracení hry v neprospěch soupeře. Smyčka se utáhla ve 14. minutě, kdy se ze závaru před zlínskou bránou radoval z úspěšného zakončení a premiérové extraligové trefy Jan Bernovský – 0:1. Naneštěstí pro Ostravany, ševci dokázali rychle srovnat, v 16. minutě se po křížné střele prosadil Tomáš Mikúš – 1:1. Srovnáno skóre, hra vyrovnaná byla nadále, i když v určitých momentech závěru první periody měli ze hry více domácí.

Vítkovický vstup do druhé třetiny byl raketový. Přečíslení dvou proti jednomu, pas Roberta Flicka na Robertse Bukartse, který chytrým zakončením nedal Kašíkovi možnost zasáhnout – 1:2. Jenže nedisciplinovanost se ve Zlíně často nevyplácí a byla to přesilová hra, která rychle umožnila Beranům znovu srovnat, po střele zpoza kruhu se po teči z předbrankového prostoru mohl radovat Tomáš Fořt – 2:2. Ostravané se s remízou nehodlali smířit a byl to průnik Lukáše Krenželoka se zakončením do forhendové strany, které vrátily modro-bílé zpět do sedla – 2:3. Tři góly dělily necelé čtyři minuty. Přestřelka se pak ustálila, ale hra si nadále držela velice slušné tempo i bojovnost. Nerovnovážný stav znovu hrál do karet domácím, Pavel Kubiš zasunul kotouč za Dolejše po křížné nahrávce Mikúše a v polovině utkání bylo znovu srovnáno – 3:3. Na trestné lavici byl v té době Petr Fridrich. Své provinění proti pravidlům, kterého soupeř využil k vyrovnání, odčinil při první příležitosti. Ve 33. minutě si sjel před bránu a prostřelil Kašíka – 3:4. Samozřejmě k radosti hloučku vítkovických fandů, kteří vážili do Zlína cestu. Vítkovičtí si drželi stále náskok, ale toužili po navýšení, dvoubrankové vedení měl na holi ve 37. minutě po Polákově pobídce Bernovský, ale kotouč ze vzduchu netrefil tak, jak bylo potřeba. Každopádně hokej musel diváky a fanoušky na zlínském stadionu po dvou třetinách a byl příslibem do závěrečné periody.

Jestliže prostřední část byla přetahovanou, hlavně gólovou, pak třetí dějství už bylo opatrnější, nicméně neztratilo mnoho z tempa. Vítkovičtí byli nucení si hlídat především disciplínu, aby nedali soupeři čtvrtou šanci na srovnání v početní výhodě. Nerovnovážný stav po špatném střídání domácích mohl paradoxně nahrát Vítkovicím, Lukáš Krenželok v přesilovce pálil z otočky, ale dráhu do prakticky odkryté klece zblokoval obětavým pádem do střely Novotný. Bylo to ale jen oddálení jeho druhé trefy večera. Lukáš Krenželok zvýšil ve 47. minutě z mezikruží, kde zůstal zcela volný a bez prodlení po pasu Bukartse napálil kotouč do brány – 3:5. Klíčové pro hosty bylo, že se dočkali kýženého dvougólového odskoku. Berani se tím dostali pod ještě větší tlak, protože vidina čtvrté porážky ve čtyřech zápasech začala dostávat stále reálnější kontury, zvlášť, když aktivita zůstávala na holích modro-bílých a čas neúprosně ubíhal. V 51. minutě měli hosté další velký brejk Fridrichem, dravě si kolem brány počínal Bondra. Jeden z klíčových momentů nastal v 54. minutě, kdy Vítkovičtí ustáli čtvrté oslabení, nedali tím šanci Zlínu dostat se na dostřel a po skončení nevýhody vlétl do útočného pásma Roberts Bukarts a chladnokrevným zakončením zapsal druhou trefu večera a navýšil na rozdíl tří gólů – 3:6. Závěrečný risk ze strany domácích nepřišel, ani se o něj nemohli pokusit, dvě minuty před třetí sirénou oslabil svůj tým obránce Trška a Vítkovičtí tak mohli v poklidu v početní výhodě kontrolovat poslední momenty utkání a dotáhnout zápas do vítězného konce. Hodně důležité tři body pro ostravské barvy, zatímco domácí vyprovázel z ledu po čtvrté prohře v řadě pískot.

Martin Hamrlík (asistent trenéra PSG Berani Zlín): Hodnotí se mi zápas špatně, každá porážka nás sráží níž a níž. Psychicky se to rozpadá. Zápas to byl do třetí třetině pořád o gól, vyšly nám přesilovky, což bylo pozitivní. Poté, jak jsou borci nahlodaní, tak to jde vidět na výkonu. Nohy nejedou, čtvrté kolo a už je na nás deka. Bojujeme s úzkým kádrem, dohnalo nás to k tomu, že musíme překopávat přesilovky. Výkon mužstva stojí na pár borcích. Sráží nás bohužel individuální chyby.

Miloš Holaň (hlavní trenér HC VÍTKOVICE RIDERA): Zápas se mi hodnotí velmi dobře, neboť jsme dali šest gólů. Hráči splnili svou roli a jsem rád, že se chytli i hráči jako Roberts Bukarts nebo Petr Fridrich. Byl to celkově velmi dobrý týmový výkon. Měli jsme dostatek času, abychom se na zápas připravili, neboť v týdnu hrajeme pouze jeden zápas a měli jsme obrovskou chuť do hry. Při hře pět na pět jsme byli jasně lepším týmem, diktovali jsme hru a přišly i další šance. Jediná kaňka na našem výkonu byly zbytečné fauly a tři inkasované góly v oslabení. Vedení jsme si ale vždy pohlídali, byli jsme o gól a krok vepředu než soupeř. Děkuji hráčům, že těžké utkání zvládli. Slavíme do půlnoci a čeká nás zase hodně práce.

PSG Berani Zlín – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:6 (1:1, 2:3, 0:2)

Branky: 16. T. Mikúš (Hejcman), 24. Fořt (T. Mikúš, Trška), 31. Kubiš (T. Mikúš, Fořt) – 15. Bernovský (Krejsa, Chlán), 21. Bukarts (Flick), 25. L. Krenželok (Bukarts, Marosz), 33. Fridrich (Dej, Svačina), 47. L. Krenželok (Bukarts, Marosz), 57. Bukarts (Marosz, Svačina). Rozhodčí: Šír, Obadal – Malý, Pešek. Vyloučení: 3:4. Využití: 3:0. Diváci: 2 856. Střely na branku: 20:44.

PSG Berani Zlín: Kašík – Žižka, Suhrada, Trška, Gazda, Novotný, Dluhoš, Hamrlík – T. Mikúš, Fořt, Kubiš – Okál, Fryšara, Šlahař – Köhler, Sedláček, Karafiát – Sebera, Hejcman, Chludil

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Plášil, R. Polák, Galvinš, Gewiese, Koch, L. Kovář, Machů – R. Bondra, Flick, Kalus – L. Krenželok, Marosz, Bukarts – Fridrich, Dej, Svačina – Bernovský, Chlán, Krejsa