PSG Berani Zlín0202Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0011Prohra

1.12.2020 17:00 A tým 2020-2021 23

ZLN – VIT 2:1: Nerovnovážné stavy hrály ve prospěch Zlína

Vítkovice se ze Zlína vracejí s prázdnou, zatímco Berani slaví první tříbodovou výhru na vlastním ledě letošní sezony. Výsledek úterního utkání určily nerovnovážné stavy. Domácí se prosadili jak v přesilové hře, tak v oslabení, zatímco Ostravané neproměnily jedinou ze sedmi přesilových her. Snížení v posledních pěti minutách utkání zdramatizovalo, nicméně žluto-modří si dobře rozehraný zápas pohlídali.

Pátý venkovní zápas v řadě absolvovaly Vítkovice na ledě Zlína. Trenéři Trličík, Stránský, Svozil dali v úterním duelu šanci dalšímu mladému novici. Svůj extraligový debut si odbyl přerovský rodák, sedmnáctiletý Martin Ryšavý. A to na křídle dokonce druhé formace s Maroszem a Dejem.

Zápas začal ostře, když Dominik Lakatoš dohrál u mantinelu ve středním pásmu Davida Noska a zkušený zadák domácích značně otřesený musel z ledu v doprovodu spoluhráčů a zdravotníka týmu. Obdobně důrazně začali hosté i směrem dopředu a ofenzivním tlakem překvapila i čtvrtá formace, byl to Nicolas Werbik, který od Malleta dostal ve 4. minutě skvělou křížnou přihrávku na kruh a Libor Kašík likvidoval se značnými problémy. Kombinační hra Vítkovic byla v úvodu zápasu pohledná a také vyhlížela, že by mohla slavit i efektivní úspěch. Zlín se osmělil až po chvíli, ale svou tradiční razancí a Miroslav Svoboda si připisoval také první zákroky. Ostravané prokázali také kvalitu svých speciálních týmů na oslabení, když na rozhraní 8. a 11. minuty úspěšně ustáli přesilovku Beranů a dokonce se jim podařilo i ohrozit jejich bránu. Vítkovická početní výhoda se zrodila ze šarvátky mezi Schleissem a Honejskem po dohrání puku ve 12. minutě. Že se Vítkovičtí chtějí stůj co stůj vypořádat s nezdary v přesilovkách svědčí i fakt, že se rozhodli do speciální formace zkusit nasadit mladého forvarda Ryšavého, bohužel zatím ani to nepomohlo. V 17. minutě prokázal svou hbitost Miroslav Svoboda, když se dokázal včas přesunout proti nečekanému odrazu z hole Bedřich Köhlera z jízdy. Hned na druhé straně najel na bránu Alexandre Mallet, ale Kašík puk vystihl. Hra se přelévala. Na akci Honejska odpověděli střelami z kruhu Štencel a Polášek. Bezbrankový stav ale odolal.

Přesilová hra Vítkovic se nezlepšila ani po přestávce. Chtělo by se říci naopak, protože nejen, že zkrácenou výhodu na začátku druhé periody hosté nevyužili, ale snahu o kombinaci výborně přečetl Bedřich Köhler, vypíchl puk, ujel a blafákem do forhendu i se štěstím prostrčil kotouč za Svobodova záda – 1:0. Vítkovice chtěly reagovat rychle, zavřely Zlín v jeho pásmu a ve 25. minutě si slibně sjel Lukáš Kovář na puk až před bránu ševců, jenže Kašík si dlouhým rozklekem pohlídal prostor u levé tyče. Jestliže kritika padá na hlavu Vítkovic za nevyužité přesilové hry, pak je potřeba zmínit, že ani Zlín si v nich nevedl nijak excelentně, minimálně tedy do poloviny utkání. Přesilovka při vyloučení Poláka byla ze strany Beranů hodně slabá a ostravská čtveřice se v podstatě nedostala pod žádný tlak. Větší nedisciplinovanost ale předváděli spíše domácí. Pro hosty bohužel to byla ale předzvěst trápení, další utrápená početní výhoda přišla ve 34. minutě, modro-bílí v ní nepředvedli nic, ale hned s jejím koncem měl obrovskou šanci na holi Martin Ryšavý, když se natahoval po dorážce před Kašíkem. Bylo s podivem sledovat, jak ve hře pěti proti čtyřem byli hosté spíše pasivní a statičtí, zatímco proti pěti soupeřům okamžitě získali na aktivitě a rychlosti v pohybu i kombinaci. Jenže to všechno vzala voda dalšího vyloučení a Zlín se nyní prosadil i v početní výhodě. Dobrá střela z modré čáry Hermana prošla před bránu, kde ji ze vzduchu šikovně protečoval Pavel Kubiš a ševci se dostali do dvoubrankového vedení – 2:0. Živelný bruslivý hokej Vítkovic zaostával na výsledkové tabuli, nicméně herně měli Ostravané rozhodně na to, aby se skóre něco v poslední třetině udělali.

Dvoubrankové manko se Vítkovičtí snažili vytěsnit z hlav a jít pozitivně do poslední části. Pokračovali v aktivní hře, Jan Hruška velice brzy po prvním buly prověřil Kašíka a dal signál, že to nebude ojedinělý pokus směrem k bráně Zlína. Na druhé straně ševci dvougólový rozdíl v hlavách měli a počínali si efektivně, hlídali si vedení, hlídali si soupeře. Modro-bílí se navzdory kombinační hře nedokázali natlačit do nebezpečnějšího zakončení, nevytvářeli si větší, či vyložené šance. Čas jim přitom protékal mezi prsty. Ve 47. minutě se do příležitosti natlačil důrazně Marosz, odměnou mu za to byla hůl v obličeji a následkem krvavého zranění byly čtyři trestné minuty pro domácí. Tohle už Vítkovičtí potřebovali využít. Výhodu začali rychlou střelou Deje, kterou následoval instinktivní a úspěšný zákrok Kašíka, což vlastně bylo vše. Sebevědomí Berani rychle přistupovali k hostujícím hráčům a znesnadňovali jim snahu o kombinaci a zakončení. Nedařilo se a čtyři minuty zůstaly modro-bílými nevyužity. Úspěšné zdvojené oslabení přitom bylo pro domácí další vzpruhou a povzbuzením v cestě za třemi body. Vítkovické sebevědomí se vytrácelo, nebo to tak alespoň z tribuny vypadalo, každý nepovedený přechod do útoku, každé nepovedené zakončení jako by sráželo hosty níž a níž. Také proto neměl na výsledek žádný vliv ani netradiční poměr vyloučených, kdy to byli Berani, kdo na zlínském ledě častěji okupoval trestnou lavici. Menší rozruch nastal poté, co se Lakatoš v 56. minutě zorientoval v mezikruží a rychle dorážel puk. Kašík zasáhl. Následné buly, Dočekal nastřelil a Alexandre Mallet ještě rychleji dorážel a dostal hosty na dostřel – 2:1. A najednou šly akcie modro-bílých strmě nahoru. Vítkovických byl rázem plný led a bylo znát, že se o body ještě pořádně porvou. Necelé dvě minuty před koncem třetí třetiny si Mojmír Trličík vyžádal oddechový čas a současně s ním stáhl brankáře Svobodu z ledu, silnou pětku doplnil třetí obránce a hosté to tak zkusili v šesti. První atak jim nevyšel, ale při druhém už sevřeli Zlín. Jan Schleiss těsně před Kašíkem promáchl, další šance už se nenaskytla. Berani ustáli tlak a poprvé v nové sezoně vyhráli na vlastním ledě za tři body. Vítkovice, i přesto, že soupeře výrazně přestříleli, zůstali bez bodu.

Robert Svoboda (PSG Berani Zlín): Dnes se to hodnotí lépe, porazili jsme silného soupeře. Po té smolné porážce jsme navázali na způsob hry, který chceme hrát, a hráči byli odměněni. Škoda té branky, zase jsme na sebe vytvořili tlak, ale podařilo se to, jsme za to rádi, cenné vítězství.

Darek Stránský (HC VÍTKOVICE RIDERA): Byli jsme v první třetině pohyblivější, měli jsme mírný tlak, ale tím bohužel výčet pozitiv končí. Doběhla nás jednoznačně naše neproduktivita, bylo to žalostné, byť jsme nějaké pološance měli. Chyběl tam důraz do brány, dravost v předbrankovém prostoru, nějaký tlak, teč, aby padl gól. Korunovali jsme to naší přesilovou hrou.

PSG Berani Zlín – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)

Branky: 21. Köhler, 38. Kubiš (Řezníček, Herman) – 56. Mallet (Dočekal, Werbik). Rozhodčí: Kika, Micka – Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 7:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Bez diváků. Střely na branku: 22:37

PSG Berani Zlín: Kašík – Řezníček, Nosek, Suhrada, Ferenc, Novotný, Gazda, Dluhoš – Köhler, Herman, Karafiát – Okál, Honejsek, Šlahař – Kubiš, P. Sedláček, Dobiáš – Václavek, Poletín, Ondráček

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Štencel, R. Polák, L, Kovář, Polášek, Trška, R. Černý, Koch – Schleiss, J. Hruška, Lakatoš – Ryšavý, Marosz, Dej – Dočekal, Mikyska, Šišovský – Lednický, Werbik, Mallet