PSG Berani Zlín0134Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA1023Prohra

4.8.2020 17:30 A tým 2020-2021 GČ Cup 1

GČC: ZLN – VIT 4:3: Zlín si o tři body řekl ve třetí třetině

Generali Česká Cup je rozehrán. Vítkovice se na úvod představily ve Zlíně. Utkání mělo spád i náboj, Ostravané v něm vedli zásluhou 17letého Tomáše Machů, přestřelka v úvodu třetí třetiny ale poslala do vedení Berany, kteří si už náskok pohlídali a s ním i tři body do tabulky.

Hokej je zpátky, opravdu. Prvním kolem odstartoval letní Generali Česká Cup. Vítkovice zamířily na úvod do Zlína. V kombinované sestavě. Trenéři Mojmír Trličík – Darek Stránský – Ladislav Svozil nechali sice některá velká jména mimo soupisku, ale na druhé straně na led Beranů mířili ze zkušenějších Zbyněk Irgl, Jan Hruška, Jan Schleiss a další. V bráně dostal přednost Daniel Dolejš. Své první momenty v A-mužstvu zapsal Tomáš Machů, v rámci zkoušky se do vítkovického A-týmu vrátil i obránce Patrik Demel.

Kapitánské céčko v tomto utkání nesl na svém dresu Jan Hruška, toho času centr prvního vítkovického útoku. Pomalý rozjezd letního hokeje se nekonal. Oba týmy rozjely zápas v tempu. Bylo znát, že domácí jsou na ledě přece jen o nějaký ten den déle a z pozice pořádajícího celku se také osmělili k prvním střeleckým pokusům. Vítkovičtí mnoho nezaostávali, ale vyloženější šance přišly až později. Je potřeba podotknout, že ústřední postavou první třetiny byl sedmnáctiletý bek hostů Tomáš Machů, v 5. minutě vyškrábl puk z brankoviště poté, co po překonání Dolejše už klouzal do brány a v 9. minutě otevřel skóre. Po nahrávce Tomáše Kubalíka zavěsil z kruhu puk do zlínské branky tak, že v růžku Libora Kašíka nezbyla jediná pavučinka – 0:1. Na první duel byly vidět i emoce na ledě. Po výpadu Demela a srážce s Kašíkem si to ručně v brankovišti vyřizovali Köhler se Schleissem, výsledkem ale bylo vyloučení domácích a po skončení předchozího trestu na straně Ostravanů to byli právě modro-bílí, kdo zahrozil, ale šance neproměnil. V poslední minutě ujel na Kašíka sám Bernovský, ale na zlínského brankáře nevyzrál a jednobrankový náskok hostů zůstal až do první sirény.

Prostřední část rozjely dvě brejkové situace. Nejprve domácí Köhler pronikl do útočného pásma, ale na Dolejše nevyzrál. Následoval únik Alexe Malleta, který mířil bekhendem do růžku, ale přestřelil. V mírném mlžném oparu pokračovalo utkání dál. Vítkovičtí si chvílemi vynucovali převahu, zatímco Berani odpovídali protiútoky. Oba brankáři drželi v prostředním dějství neprůstřelnost, a to i navzdory dalšímu brejku Köhlera, přesilové hře hostů či dalším zajímavým šancím. Až poslední minuta druhé třetiny přinesla gólový moment, Jakub Herman se vrhl na puk v brankovišti Vítkovic a pohotovou dorážkou protlačil kotouč za Dolejšova záda, čímž srovnal – 1:1.

Po vyrovnávací brance se Zlín vrátil na led s evidentní chutí dostat se do vedení. Podařilo se mu to díky Jakubu Šlahařovi a jeho střele z kruhu z jízdy – 2:1. Ostravané ale odpověděli velice rychle, srovnání měl na svědomí v přesilové hře Rostislav Marosz – 2:2. Branková přetahovaná ale pokračovala a třetím gólem během dvou minut vrátil Berany do vedení Dalibor Řezníček – 3:2. Gólově se hra zklidnila, ale boj pokračoval. Častá vyloučení a časté střety, to bylo koření dějství od 45. minuty. Vítkovičtí se vrhali po srovnání, ale nedařilo se jim až tolik v koncovce, logicky v prvním zápase vázla kombinace, zatímco Zlín si jednobrankové vedení zkušeně hlídal. V 57. minutě se po tlaku v pásmu prosadil z druhé vlny opět Jakub Šlahař a zdálo se být hotovo – 4:2. Zlín tím získal odstup. Vítkovičtí zbraně nesložili, o čemž svědčí gól Patrika Demela z času 59:59 – 4:3. Jedna vteřina ale byla na srovnání málo, a tak z úvodního utkání Generali Česká Cupu brali body domácí Berani.

Robert Svoboda (PSG Berani Zlín): „První zápasy v sezoně jsou vždy hektické, tradičně spousta šancí na obou stranách. Jsme rádi, že jsme tento těžký zápas na úvod vyhráli, pouze nás mrzí pár zbytečných zdravotních šrámů, což nikoho nepotěší. Celkově to byl zajímavý zápas, hodně ofenzivní a zaskvěli se výborní brankáři. Led nebyl podle představ hráčů, ale viděli jsme spoustu hezkých akcí. Čtyři vstřelené branky nejsou špatný počin, ale vzhledem k množství vypracovaných šancí, to je málo. Zápas mohl skončit jiným výsledkem, ale máme tři body, za což jsme rádi.“

Mojmír Trličík (HC VÍTKOVICE RIDERA): „Nedal se čekat líbivý hokej, ale na úvod sezony nabídl zápas mnoho zajímavých šancí. Domácí so jich vytvořili více, ale i my jsme jich několik měli, jenže jsme je neproměnili. Pokud nevyužijete šance, nemůžete ve Zlíně vyhrát. Byl to první zápas po dlouhé pauze, výborný výkon brankáře a pochvala také nejmladšímu hráči Tomáši Machů, kterému se premiéra vydařila gólově i výkonem.“

Generali Česká Cup

PSG BERANI ZLÍN – HC VÍTKOVICE RIDERA 4:3 (0:1, 1:0, 3:2)

Branky: 40. Herman (Nosek), 42. Šlahař (Fryšara), 44. Řezníček (Fořt), 57. Šlahař (Honejsek, Nosek) – 9. Machů (T. Kubalík, Werbik), 43. Marosz (Mallet, Irgl), 60. Demel. Rozhodčí: Obadal, Kubičík – Bryška, Hranoš. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. Diváci: 1 000. Střely na branku: 39:38

PSG Berani Zlín: Kašík – Žižka, Gazda, M. Hamrlík, Nosek, Dluhoš, Řezníček – Okál, Honejsek, Šlahař – Herman, Fořt, Ondráček – Köhler, Fryšara, Dufek – Kubiš, P. Sedláček, Karafiát

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Machů, Trška, Koch, Kubeš, L. Kovář, Demel – Irgl, J. Hruška, Fridrich – Bernovský, Marosz, Schleiss – Baláž, Mikyska, Mallet – T. Kubalík, Werbik, Šišovský