PSG Berani Zlín0112Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA0213Výhra

15.9.2019 17:30 A tým 2019-2020 02

ZLN – VIT 2:3: Obrat soupeři nedovolily, Vítkovice ve Zlíně za tři body

První výhra Vítkovic v nové sezoně se zrodila ve Zlíně. Ostravané opřeli svůj výkon především o výborného brankáře Miroslava Svobodu a bojovnou hru v obraně. Ustáli dvě oslabení tří proti pěti a i když Berani dokázali stáhnout dvoubrankové manko, nakonec o zisku tří bodů pro modro-bílé rozhodl v čase 58:01 Šimon Stránský.

Druhý zápas a druhý souboj s moravským rivalem. Vítkovičtí vyrazili k prvnímu venkovnímu zápasu nové sezony do Zlína. Bez zraněného Ondřeje Romana a bohužel také bez Patrika Zdráhala, který je rovněž zdravotně indisponovaný. Trenér brankářů Martin Prusek tentokrát nominoval mezi tři tyče Miroslava Svobodu, vsetínského rodáka, kterého tak čekala vítkovická premiéra na ledě největšího soupeře jeho mateřského celku.

Zlín v domácí premiéře začal aktivně, na kontě Miroslava Svobody začaly přibývat počty zákroků hned od úvodu, ale v první části úvodní třetiny to nebyly nikterak vážné šance, spíše zastřelovací. Ostravané dokázali v počátečních momentech zápasu ustát tradičně oslabení. Během něj pálil nebezpečně ze strany do protipohybu Antonín Honejsek, ale Svoboda se dokázal včas a efektivně přesunout. Po zlínské mezihře se o slovo přihlásili i Vítkovičtí, pálili nebezpečně po sobě Schleiss i Stránský. Navzdory tomu, že Zlín se pokusil zvyšovat aktivitu, herní projev Vítkovic byl dobrý, pohybem přehrávaly domácího soupeře a v závěru první dvacetiminutovky byly blízko gólu. Štěstí ale stálo při Kašíkovi, který sice Kvasničkovu střelu vyrazil nad sebe a Alexandre Mallet dorážel prakticky do prázdné brány, na poslední chvíli se ale mezi pukem a odkrytou klecí objevila hokejka, která dráhu kotouče změnila. První třetina tak po boji branku nepřinesla.

Ve druhé třetině určovala ráz hry častá vyloučení. Vítkovičtí nenechávali trestnou lavici dlouho prázdnou, ovšem na druhé straně jejich defenziva fungovala výborně. Hrdinou druhé periody byl beze sporu brankář Miroslav Svoboda, na kterém si v tutových šancích vylámal zuby nejeden zlínský kanonýr. Změnu skóre měl na svědomí ve 24. minutě zadák Vítkovic Tomáš Černý, jeho ránu z modré čáry po vyhraném buly v útočném pásmu Kašík snad ani neviděl, opavský rodák se tak dočkal premiérové trefy v české nejvyšší soutěži – 0:1. Pak se museli modro-bílí soustředit opět na obranu. Minutu a tři čtvrtě hráli v oslabení tří proti čtyřem a 50 sekund dokonce tří proti pěti. Svoboda se ukazoval v nejlepším světle, vychytal Szturce, Plamberga, Buchtu. Zlín si udržel tlak i po návratu všech vyloučených Vítkovických, ale nevytěžil z něj zhola nic. A tak přišel atak na druhé straně, Ve 32. minutě posunul Dej puk před bránu najetému Eriku Němcovi, který blafákem do levé strany oklamal Kašíka a zvýšil – 0:2. Do přestávky se domácí ale přece jen dočkali. Když nevyužili jasné šance, prosadili se z nenápadné šťastné akce, když Buchtovu přihrávku Antonín Honejsek sice nezpracoval, ale ťuknutí do jeho hole znamenalo změnu směru puku a ten pak prošel se štěstím mezi Svobodovým betonem a tyčí – 1:2.

Zlín vstoupil do třetí třetiny výborně, okamžitě zaujal palebná postavení a pod kotlem ševců bylo modro-bílým pořádné horko. Vše vyústilo ve vyrovnání, když se ve 43. minutě prosmýkl před branku Tomáš Žižka a důrazně zakončil – 2:2. Domácí ožili a byli jednoznačně lepší. V dané chvíli ale ovšem zaúřadovala opět výborná ostravská defenziva. Vítkovičtí nedovolili, i přes značný tlak, aby se Zlín dostal do vedení. Ustáli oslabení, ve kterém byli dokonce aktivnější, i zkrácenou dvojnásobnou přesilovku Beranů odrazili. Po náporu si modro-bílí vybrali oddechový čas a bylo to k jejich dobru. Když už všichni na stadionu věřili v dělbu bodů a pokračování zápasu v prodloužení, dostal se k puku ve vlastní obranné třetině Šimon Stránský, prokličkoval celým kluzištěm a necelé dvě minuty před třetí sirénou vrátil Vítkovicím vedení – 2:3. Nebyl ještě konec, Berani logicky odvolali Kašíka a zkusili nápor v šesti mužích v poli. Svoboda a pozorná obrana Vítkovic opět tlak odrazila a Ostravané se tak mohli radovat z první sezonní výhry.

Ohlasy trenérů po zápase

PSG Berani Zlín – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)

Branky: 39. Honejsek (Buchta, Z. Okál), 43. Žižka (Sedláček, Köhler) – 24. T. Černý (Lakatoš), 32. E. Němec (Dej, Šidlík), 59. Š. Stránský. Rozhodčí: Jeřábek, Obadal – Zíka, Jindra. Vyloučení: 1:7. Bez využití. Diváci: 4 449. Střely na branku: 38:24.

PSG Berani Zlín: Kašík – Žižka, Nosek, Gazda, Freibergs, Řezníček, Buchta, Ferenc – Honejsek, Palmberg, Z. Okál – Kubiš, Herman, Šlahař – Köhler, P. Sedláček, Szturc – Fryšara, Popelka, Ondráček

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Gregorc, Trška, Šidlík, D. Krenželok, Výtisk, Kvasnička, T. Černý – Bukarts, Š. Stránský, Lakatoš – Kurovský, Vopelka, Schleiss – Dej, E. Němec, Mallet – Baláž, Werbik, Guman