TýmI.II.III.PPGVýsledek
Piráti Chomutov00101Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA01012Výhra

22.9.2017 17:30 A tým 2017-2018 6

Neporazitelnost vedoucího Chomutova proti Vítkovicím neobstála. Ostravané se na ledě tabulkového lídra dostali do vedení a jejich cestu za vítězstvím nezkalilo ani vyrovnání Pirátů. Dva body na konto Severomoravanů potvrdil v prodloužení po spolupráci s Ondřejem Romanem Radoslav Tybor.

Piráti ChomutovChomutov byl jednoznačným favoritem duelu už před jeho začátkem. Z pozice vedoucího týmu, který od začátku sezony ještě neprohrál tomu ani jinak nemohlo být. Vítkovičtí přijeli na sever Čech s pokorou, věděli, jak silného soupeře proti sobě mají a že také obecně vzájemná bilance posledních střetnutí jim příliš nakloněná není. Ovšem Ostravanům nechybělo ani zdravé sebevědomí. Od startu sezony se drží v nejvyšších patrech a především své výkony chtěli potvrdit. Trenéři využili krátkého zápasového volna, aby sáhli ke kosmetickým změnám v sestavě. Tak například na pravé křídlo druhé formace se vedle Rostislava Olesze a Jakuba Lva postavil Rastislav Dej, zatímco Patrik Zdráhal putoval k Lukáši Kucserovi a Petrovi Kolouchovi. Vítkovičtí hned od prvních momentů hledali co nejúspěšnější cestu do útočného pásma a k zaujetí palebných pozicí. První ohrožení soupeřovy branky si ale připravili domácí po brejku třetího chomutovského útoku. To ovšem neměnilo nic na tom, že minimálně v úvodu utkání působili mnohem aktivněji a hladověji Ostravané. Však také po zajímavém obkroužení branky mohl otevřít skóre David Květoň, ale Ján Laco byl ve svém brankovišti připraven. V 6. minutě ukázali Piráti svůj potenciál, nejprve se snažil přes dva bránící hráče prosadit Vondrka, domácí udrželi pásmo a nebezpečně z modré pálil Juraj Valach. Byla to ale jen krátká mezipauza, Ostravané se usadili před Lacem, rychle si vyměňovali kotouče a také stříleli, byť ne úplně přesně. V 11. minutě Chomutov jen se štěstím odvrátil inkasovaný gól. Ondřej Roman z levého rohu hledal křížně najíždějícího Davida Květoně, vyjetý Laco snad jen instinktivně dokázal kotouč vyrazit a obdobně tomu bylo krátce na to po dělovce Ivana Baranky ze strany. Převahu Vítkovic zbrzdilo až první vyloučení utkání, za hranicí pravidel si v souboji u mantinelu počínal Lukáš Klok. Dobrá defenzivní práce a aktivní napadání ostravské čtveřice ale notně komplikovaly domácím jejich plány pro početní výhodu. Vedoucí celek toho v první periodě směrem dopředu opravdu mnoho nepředvedl, jako by jej sebevědomá a aktivní hra Severomoravanů dokonale zaskočila. Až v závěrečných sekundách třetiny přišlo přečíslení domácích, ale Bartošák proti zakončujícímu Flemmingovi zasáhl.

Vítkovická aktivita pokračovala i v začátku druhé třetiny, sice bez větších střeleckých šancí ale pozičně a herně měli hosté navrch. Tlak v útočném pásmu nakonec donutil Piráty k chybě, což vedlo k první početní výhodě na straně Ostravanů. Chomutov ale zdárně odrážel útoky protivníka a Ján Laco v podstatě ani nemusel zasahovat, a to ani při pokusu Davida Květoně z mezikruží, protože puk mířil mimo klec. Krátce po úspěšně ubráněném oslabení se domácí dostali znovu do početní výhody a převzali inciativu dění na ledě. Také tomuto náporu ale především Patrik Bartošák dokázal odolat. Vítkovice se snažily zvýšit četnost střelby. Během jednoho střídání měl hned tři pokusy Patrik Zdráhal. Na ledě se přiostřilo a ke slovu se dostali také rozhodčí. V polovině utkání dostali Ostravané k dispozici zkrácenou přesilovku čtyř proti třem. Karol Sloboda pálil tvrdě, ale nepřesně. Další tlak už si hosté vytvořit nedokázali, protože k nelibosti celé střídačky inkasovali další dvouminutový trest, čtvrt minuty se tak hrálo dokonce tři proti třem, další čtvrtminutku čtyři proti čtyřem a následně měl výhodu muže v poli Chomutov. Piráti přitlačili Ostravany v jejich pásmu, při přesunu Patrika Bartošáka vyskočila brána ze svého postavení a rozhodčí Hodek byl nekompromisní, gólman obdržel dvě trestné minuty za zdržování hry. Piráti v pěti sevřeli vítkovickou trojici, ale dvojnásobnou ani jednoduchou výhodu nevyužili. Ve 37. minutě předvedli aréně ostrý střet kapitáni obou mužstev, v útočném pásmu Chomutova se čistě, ale tvrdě srazili Vondrka s Oleszem. Piráti jako by začali přidávat na obrátkách. Závěr druhé periody se hrál opět ve čtyřech na obou stranách. Vondrka se snažil o rychlý brejk, ale Bartošáka díky dobře se vracejícím bránícím hráčům neohrozil. A neuspěli ani Marek Tomica a Petr Koblasa. To se mělo domácím vymstít, 28 sekund před druhou sirénou ujel Roman Szturc, přenechal puk do druhé vlny Patriku Zdráhalovi, který bekhendem překonal Jána Laca – 0:1.

Severočeši věděli, že pokud chtějí udržet dosavadní neporazitelnost, musejí do třetí třetiny vrhnout všechny síly a pokusit se o obrat zápasu. Vítkovice ovšem nastoupily po přestávce znovu aktivně a především třetí formace dost zamotala hlavu domácím v jejich obranném pásmu, zajímavě střílel z mezikruží Dej. Krátce na to vyrazili v přečíslení dvou proti jednomu Petr Kolouch s Patrikem Zdráhalem, Kolouch se rozhodl pro střelu, tu ale Laco pokryl. V přesilové hře zase nebezpečně bekhendem pálil Květoň a domácí gólman se vyrážečkou v kleče musel hodně natáhnout, aby puk vytěsnil mimo bránu. Ve 47. minutě už málem domácí slavili gól. Vladimír Růžička zavezl puk k bráně a pálil Michal Vondrka, jenže jen do horní tyče Bartošákovy klece. Domácí si vyžádali konzultaci rozhodčího s videem, jenže to jednoznačně potvrdilo, že puk pouze zvonil na konstrukci brány. Ale štěstí se nakonec přece jen přiklonilo k domácím, ve 49. minutě rána Jaroslava Mrázka z kruhu prolétla až za Bartošákova záda a bylo srovnáno – 1:1. Do toho přišlo další posunutí brány hostů, tentokrát šel pykat Peter Trška, který při cestě za pukem k zadnímu mantinelu škobrtl o tyč. Krizovou situaci ale Ostravané ubojovali. Ideální příležitost k návratu do vedení pro ně přišla v 54. minutě, jak jinak, než v přesilové hře. Vítkovičtí chtěli dostát dosavadní statistice, že v každém utkání alespoň jednu početní výhodu zužitkovali. Dejovu dělovku z kruhu ale Laco vykopl betonem. Hosté drželi pásmo i kotouč na svých holích, ale v přehuštěném předbrankovém prostoru nebylo možné propasírovat puk do klece. Tlak v útočné třetině však Vítkovičtí udrželi i proti pěti soupeřům. Na to reagoval trenér Růžička raději oddechovým časem, především proto, aby dal svým hráčům chvíli odpočinout. V poslední minutě třetí třetině dvakrát pálil Petr Kolouch z krátké vzdálenosti, také Lukáš Klok se pokusil z dálky zlomit remízový stav, nicméně šedesát minut základní hrací doby vítěze nepřineslo.

Loterii se třemi muži na obou stranách se snažili lépe rozehrát domácí, Juraj Valach pálil z kruhu. Odpovědět se snažil Rostislav Olesz a hlavně střílející David Květoň, jenže také bez efektu. Nastavený čas se hrál v rychlém tempu. Vladimír Růžička se mohl vydat za volným kotoučem, ale podklouzla mu brusle a u puku se zmocnil dříve Patrik Bartošák. Následný brejk už ale přinesl konec zápasu, slavily Vítkovice. Ondřej Roman skvěle našel Radoslava Tybora, který se prosadil forhendovou střelou a rozhodl tak o tom, že Ostravané jsou v sezoně první, kdo porazil vedoucí Chomutov – 1:2.

Připravujeme

Piráti Chomutov – HC VÍTKOVICE RIDERA 1:2 PP (0:0, 0:1, 1:0 – 0:1)

Branky: 49. Mrázek (Tomeček) – 40. Zdráhal (Szturc), 63. Tybor (Roman). Rozhodčí: Pavlovič, Hodek – Ondráček, Hynek. Vyloučení: 6:7. Bez využití. Diváci: 4445. Střely na branku: 28:23

Piráti Chomutov: Laco – Rašner, Flemming, Mrázek, Valach, Dlapa, Slovák, Grman – Tomica, Huml, Vondrka – Sklenář, Růžička, Skokan – Koblasa, Chlouba, Tomeček – Poletín, Lauko, Hlava

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Baranka, Hrbas, Klok, Sloboda, Výtisk, Trška, Puzič – D. Květoň, Roman, Tybor – Olesz, Lev, Dej – Kucsera, Kolouch, Zdráhal – Kurovský, Š. Stránský, Szturc