Piráti Chomutov2114Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA1012Prohra

6.1.2019 15:30 A tým 2018-2019 33

CHM – VIT 4:2: Tříkrálové vítězství vykoledoval Chomutov, Vítkovice bez bodu

Vítkovice zůstaly na severu Čech bez bodu. Bitvu dvou týmů, kterým se nejméně daří v početních výhodách paradoxně rozhodly přesilové hry a byli to Piráti, kdo se díky třem využitým přesilovkám mohl radovat z výhry.

Piráti ChomutovTříkrálová hokejová bitva. Vítkovice se přesunuly do Chomutova. Předposlední Piráti si před vzájemným střetnutím udělali radost výhrou nad Spartou a domácí prostředí je mohlo motivovat k dalšímu úspěchu. Ostravané proto byli před utkáním ostražití, v sestavě udělali jen změnu jen v tom, že na střed třetí formace se dostal Toman, který nahradil Szturce.

Vyrovnanou hru s mírnou optickou převahou hostů zvrátilo vyloučení Adama Rašky. Chomutovský hráč za svůj atak u mantinelu vyfasoval hned čtyři minuty, ale Ostravané nepotřebovali zdvojený čas početní výhody, aby otevřeli skóre. Jan Schleiss se prosmýkl za bránu, odkud přihrál na kruh Ondřeji Romanovi, který pohotovou střelou, vlastně z pádu, prostřelil přesouvajícího se Peterse – 0:1. Piráti měli velkou šanci v 10. minutě, kdy bezprostředně po vyhraném buly pálil tvrdě Jank, ale Bartošákova lapačka byla připravena. Následovala přesilovka domácích, pozičně výborně sehraná, ale bez gólového prosazení, Vítkovičtí dokázali efektivně odolat. Druhou příležitost dostali Piráti v 15. minutě, tentokrát při vyloučení Zdráhala. Tato výhoda nebyla pro domácí dlouho úspěšná, Ostravané vyhazovali kotouče z vlastního pásma a nepouštěli soupeře do šance a nyní ani dokonce k založení přesilovkového vzorce. Až v posledních vteřinách přesilovky se dostali Piráti do tlaku, Tomáš Svoboda vystřelil od modré čáry, ale částečně nepřesně, Massi Marjamäki kotouč sklepl správným směrem a bylo vyrovnáno – 1:1. Chomutov ožil a další vyloučení mu dalo příležitost, kterou nepohrdl. V závěru první třetiny po nahrávce Šticha využil přesilovou hru Lukáš Vantuch a otočil tím vývoj utkání – 2:1. V úplném závěru první periody si sjel před bránu na přihrávku Dudy Marek Tomica, ale v rozhodujícím momentu minul odkrytou klec. Po siréně se pak sthrla za vítkovickou branou strkanice.

Strkanice ze závěru první třetiny měla logicky dohru pro úvod druhé periody. Ostravané hned od jejího začátku hráli přesilovou hru a byli v ní herně aktivní, po ráně Kucsery ale za Petersem zvonila pouze tyč a vyrovnání nepřišlo. Vítkovičtí nebyli s to se prosadit ani při další výhodě a Chomutov se dostával do čím dál větší psychické pohody. Hosté reagovali i změnami v sestavě, když Roman začal alternovat ve dvou formacích. Úporná bitva pokračovala, Moravané se snažili najít recept na soupeře, Severočeši drželi nadějné vedení, ale nebyli logicky zalezlí, útočnými výpady si říkali o zvýšení svého náskoku. Jednou z takových akcí byl nápor Vantucha a Dudy ve 32. minutě. Ostravané se pod tlak dostali i v další vlastní přesilovce, Tomica během ní ujel, ale Patrik Bartošák byl naštěstí připraven včas zasáhnout. Centrem pozornosti se ostravský brankář stal i při šanci Dudy ve 38. minutě, zkrátka Chomutov se rozhodně neomezil jen na bránění náskoku, ale sám se tlačil dopředu. Ve vzduchu přitom neustále visely šarvátky a strkanice. Horké chvíle zažili hosté v závěru druhé periody, kdy minutu a tři čtvrtě před druhou sirénou šli do tří. Chomutov si vzal před dvojnásobnou přesilovkou oddechový čas. A pomohlo mu to. Po tlaku v pásmu se k zakončení na kruhu dostal Vladimír Růžička a navýšil vedení Pirátů – 3:1.

Vítkovice byly ve třetí třetině jednoznačně pod tlakem, tedy i tlakem z vlastní strany, protože potřebovaly stáhnout dvoubrankovou ztrátu. Chomutovští přitom nijak nepolevili ze své aktivity, dravou hrou drželi dění mimo své obranné pásmo a také agresivnějším přístupem. Tomáš Svoboda ve 46. minutě ujel obraně hostů a nebýt Bartošáka, opět by se měnilo skóre. Ale namále měl i Peters, když proti němu vyrazil Tybor. Situace Ostravanů se logicky ztížila, když ve 49. minutě obdržela hráčská lavice dvě trestné minuty. Piráti v této početní výhodě nebyli herně až tolik na výši, ale to ostatně až tolik nepotřebovali, sbírali tolik potřebný čas směrem ke konci utkání. Pak ale za rovnovážného stavu přišel blesk z čistého nebe, když Olesz zahájil útočný nájezd po pravé straně, posunul doleva a tam už z první úspěšně pálil Jakub Lev – 3:2. Naděje Vítkovic najednou ožila, i když stále zbývalo smazat jednobrankovou ztrátu. Čas utíkal rychle. Hosté začali ve hře riskovat, vše vsadili na útočnou kartu. V 58. minutě se tým Jakuba Petra usadil v útočném pásmu, ale vytěžil z toho velice málo. Patrik Bartošák následně opustil svůj post, hra bez brankáře ale začala zbytečně zdlouhavým a komplikovaným založením. Čas v tu chvíli pracoval pro Chomutov. Když se půlminuty před třetí sirénou ozval hvizd rozhodčího za příliš mnoho hráčů na ledě, naděje Vítkovic zhasla definitivně. Ostravané se pokusili ještě o nemožné, ale v následné power play v rovnovážném stavu trefil domácí zadák Juraj Valach prázdnou branku a definitivně určil konečnou podobu výsledku – 4:2.

Ohlasy trenérů po zápase

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): Připravovali jsme na soupeře, který má za sebou úctyhodnou sérii výher. Věděli jsme, že to nebude vůbec nic jednoduchého. V minulých zápasech se nám přesilovky nedařily, tentokráte se ale povedly a celý zápas rozhodly. Všechny čtyři branky jsme vsítili v početní výhodě a dovolím si tvrdit, že jsme byli lepší mužstvo. Měli jsme výborný pohyb, vytvářeli jsme si spoustu šancí a jsme rádi, že jsme soupeře s výborným brankářem Bartošákem porazili. Jsme spokojeni, že jsme o víkendu zopakovali vítězství a přenesli si dobrou hru ze Sparty. Klukům patří dík.

Pavel Trnka (HC VÍTKOVICE RIDERA): Do zápasu jsme vstoupili solidně, jenomže jsme pak měli spoustu zbytečných vyloučení. Ve druhé třetině jsme si opticky vytvářeli nějaký tlak, ale bez jakéhokoliv nebezpečí pro soupeře. V závěrečném dějství jsme vstřelili branku a dostali jsme se na dosah, abychom mohli se zápasem ještě něco udělat, ale pak jsme opět nebyli nebezpeční.

Piráti Chomutov – HC VÍTKOVICE RIDERA 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)

Branky: 17. Marjamäki (T. Svoboda, V. Růžička), 19. Vantuch (Štich, Duda), 40. V. Růžička (Duda), 60. Valach – 6. O. Roman (Schleiss, Lev), 53. Lev (Olesz). Rozhodčí: Jeřábek, Kika – Pešek, Polák. Vyloučení: 5:7. Využití: 3:1. Diváci: 3 941. Střely na branku: 33:22.

Piráti Chomutov: Peters – Jank, Flemming, Dietz, Knot, Štich, Valach, Antropov – Marjamäki, Růžička, T. Svoboda – Raška, Sklenář, Klhůfek – Tomica, Vantuch, Duda – Koblasa, Chlouba, Havel

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, D. Krenželok, Šidlík, Gregorc, Mrázek, Baranka, Černý – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Toman, Poletín – Schleiss, Š. Stránský, Zdráhal