Mountfield HK1102Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0000Prohra

8.10.2017 17:00 A tým 2017-2018 11

MHK – VIT 2:0: I v Hradci bez bodu

Vítkovičtí hokejisté si připsali čtvrtou porážku v řadě. Ani na ledě Hradce Králové nedokázali bodovat. Mountfield se dostal na koně hned v úvodu utkání a po celou dobu držel otěže pevně v rukou.

Mountfield HKOstravané přijeli na východ Čech v nelehké pozici. Po třech porážkách v řadě věděli, že musí zabojovat o body. Domácí Hradec mohl do utkání vstoupit mnohem sebevědoměji a klidněji, po neúspěšném vstupu do sezony se zvedl a mohl zaútočit na třetí výhru v řadě. Vítkovičtí i bez zraněného Lukáše Kloka chtěli především začít dobře z obrany. V prvních okamžicích zachycovali aktivní začátek Hradce, ale rychlý atak domácích znamenal, že už ve 2. minutě stál před Bartošákem Richard Jarůšek a pohotově pálil, naštěstí svou šanci nevyužil. Ve 4. minutě sevřel Mountfield hosty v ponechané výhodě, ale střílená přihrávka na finální zakončení zlomila Jaroslavu Bednářovi hůl. Nátlak domácích ale díky přesilové hře mohl pokračovat. Ostravané zprvu dokázali vzdorovat, jenže rychle rozjetý atak v kombinaci s Džerinšem a Gregorcem dokázal Bedřich Köhler nadvakrát proměnit – 1:0. Odpovědí Vítkovic byl ale dravý nátlak a zámek v útočném pásmu. Po další útočné vlně se do šance mohl dostat Rostislav Olesz, ale i když brankář Rybár neudržel nastřelený kotouč, rozhodčí přerušili hru. Rychlý a bojovný trend hry pokračoval, v 8. minutě pálil nebezpečně Cibulskis, Bartošák kryl. Z následného protiútoku pálil k tyči Kurovský, ale střela byla až moc široká. Také Ostravané následně hráli přesilovou hru a hradecký stadion se v protestu proti pravidlu u fandění ponořil do ticha. Ostravané tak mohli nerušeně rozvést svou přesilovkou kombinaci, naneštěstí zablokovaný Ondřej Roman nemohl účinně zakončit do odkrytého prostoru Rybárovy klece. Tlak hostů pokračoval, po střele Tršky se agresivně snažil dorážet Olesz. Když už se zdálo, že domácí oslabení ustojí, přišel faul Dragouna a Ostravané si celou dvouminutovku mohli zopakovat. Bohužel i tentokrát bez gólového úspěchu. K dobru jim ale lze přičíst zvládnuté druhé oslabení, ve kterém Mountfield hodně nebezpečně kousal. Po celou první třetinu byli domácí velice draví při hře pěti proti pěti dělali hostům problémy jak v jejich obranném pásmu, tak při pokusech o založení útoku.

Devízou Hradce i na začátku druhé třetiny bylo rychlé otáčení hry, po náznaku ataku Vítkovic takzvaně do plných přicházely rychlé protiútoky domácích do částečně odkrytých zadních řad hostů. Když už se naskytla příležitost při chybce Mountfieldu v obranném pásmu, ostravská šance ztroskotala na nepřesné kombinaci. Jenže postupem času modro-bílí začali přidávat na důrazu a jako by oklepali nervozitu. A tak mohla Oleszova lajna zamknout domácí v jejich pásmu a podržet územní převahu i pro třetí formaci. Zajímavá byla i střela Ivana Baranky ze středního pásma, kterou se Rybár rozhodl chytit vestoje, ale měl s pukem značné problémy. Slibný rozjezd ostravské ofenzivy zbrzdilo třetí oslabení. V něm Hradec rozvinul své útočné akce, ale na zpevněné zadní řady a výborného Bartošáka tentokrát už Köhler nevyzrál a neprosadil se ani ostrou střelou Jarůšek z kruhu. Hosté tak postupnými krůčky začali získávat sebedůvěru, a byť si do poloviny utkání nevytvořili vyloženou šanci, bylo cítit, že to Hradec nebude mít zdaleka tak jednoduché. V ponechané výhodě při oslabení si Vítkovice dovolily i útočný výpad, Roman Szturc ale dravým průnikem srovnat nedokázal. Ve 34. minutě se lišáckou střelou z úhlu pokusil prosadit Martin Pláněk, ale i když kotouč zapadl do klubka těl před Bartošákem, za čáru nakonec nezaplul. Hradec se v závěru druhé periody snažil přidat na důrazu, pomohla mu v tom i chyba hostů při střídání, ale Ostravané obrovskou bojovností dokázali ustát i tuto početní nevýhodu. Klíčem k úspěchu byly jisté zákroky brankáře Bartošáka. Ve 39. minutě po chyběl Lva přišlo částečné přečíslení domácích, ale Bartošák puk udržel i přes velký nátlak Dragouna v brankovišti. Po následném buly nastřelil Šimánek tyč vítkovické klece. Smyčka kolem vítkovické klece se utáhla necelou půlminutu před druhou sirénou, Bedřich Köhler vypálil z pravé strany, Bartošák vyrazil, ale proti dorážce Michala Dragouna už se přesunout nestihl – 2:0.

Také třetí perioda začala nátlakem domácích. Hradecká aktivita v útočném pásmu motala hlavu Ostravanům. Až po třech minutách se dokázali osvobodit, z modré čáry pálil zajímavě Ivan Baranka, ale i když Rybár jen vyrazil, před bránou se nikdo z hostů k dorážce nedostal. Ofenzivní sebevědomí Mountfieldu bylo všudypřítomné, Vítkovičtí se s velkými obtížemi osvobozovali ze sevření a ještě komplikovaněji přecházeli přes střední pásmo. Vidina naděje na vyrovnání, či zvrat se chtě nechtě modro-bílým s unikajícím časem vzdalovala. Ostravští trenéři se pokusili dát mužstvu impuls částečným přeskupením útočných formací, ale ani to nepomohlo. Hradečtí stále kousali, ve 48. minutě dokonce podruhé v utkání zvonila tyč Bartošákovy klece. Zatímco Hradec řešil útočné situace jednoduše a přímočaře střelou, Vítkovičtí se při náznaku šance až dlouho rozhodovali nad střelou, chyběl moment překvapení. Třetí ránu mohli domácí zasadit soupeři v přesilové hře v 50. minutě. Koukal zůstal před Bartošákem, ale neprosadil se. Vítkovičtí se dlouho nemohli osvobodit, ale oslabení nakonec ustáli. Naděje Severomoravanům svitla při vyloučení domácího Pavlíka, tehdy poprvé výrazně ohrozili Patrika Rybára, sevřeli soupeře a ždímali jej, jenže střelecké trápení v početních výhodách je ani nyní neopustilo. Famózní zákrok předvedl rozklemkem Patrik Bartošák při dorážce Koukala k tyči, ovšem ani to, ani time-out, ani pokus o zázrak v poslední minutě už nemohly odvrátit čtvrtou porážku Vítkovic v řadě.

Pavel Hynek (Mountfield HK): Myslím, že jsme odehráli dobré utkání. Dobře jsme do něj vstoupili, přetavili jsme to v první gól, pak nás zastavila dvě vyloučení. Bylo důležité, že jsme je ubránili, hodně nás podržel Patrik Rybár. Do druhé třetiny lépe vstoupili hosté, my jsme to přečkali a ve druhé polovině jsme si zase vytvořili šance. Důležitý byl gól do šatny. Měli jsme hodně přesilovek a nehráli jsme je špatně, ale bohužel to bylo bez gólového efektu. Třetí třetinu jsme si ale pohlídali. Vyzdvihl bych oba dva gólmany, podali výborný výkon. Ocenil bych i hru soupeře, prezentoval se celoplošným agresivním hokejem. Patrik vychytal i ty největší šance a pro nás to jsou zase další důležité body.

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): Zápas se vyvíjel asi tak, jak jsme předpokládali. Víme o ofenzivní síle domácího týmu, dostává se do herní pohody a je to vidět na každém střídání. My jsme ale po utkání v Brně hru na defenzivní straně hodně zorganizovali, vrátili jsme se k tomu, co nás zdobilo v minulé sezóně. A myslím, že zápas jsme na tohle odehráli. Samozřejmě musím přiznat, že domácí tým měl více šancí, ale my jsme se neprosadili v přesilovkách. Měli jsme čtyři gólovky, ze kterých v takovém zápase musíme skórovat, a to je to, co nás teď hodně trápí. Hráčům nejde vytknout bojovnost, práce na defenzivní straně je velmi dobrá, ale za posledních devět třetin jsme dali jeden gól. Týmu Hradce samozřejmě gratuluju k vítězství.

Mountfield HK – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

Branky: 5. Köhler (Gregorc, Džerinš), 40. Dragoun (Köhler, Vydarený). Rozhodčí: Petružálek, Pešina – Jelínek, Kis. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. Diváci: 4794. Střely na branku: 37:25

Mountfield HK: Rybár – Gregorc, Cibulskis, Graňák, F. Pavlík, Vydarený, Pláněk – Šimánek, Dragoun, Köhler – Cingel, Kukumberg, Bednář – Červený, Koukal, Vopelka – Látal, Džerinš, Jarůšek

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Baranka, Hrbas, Puzič, Sloboda, Výtisk, Trška – D. Květoň, Roman, Tybor – Olesz, Lev, Dej – Szturc, Š. Stránský, Zdráhal – Kurovský, Kolouch, Hudeček – T. Jáchym