Mountfield HK01102Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA10113Výhra

22.12.2020 16:00 A tým 2020-2021 28

MHK – VIT 2:3 PP: Vítkovice si pro vítězství došly v prodloužení

O vítězství se připravit nenechali. Hokejisté Vítkovic dokázali vyhrát na královehradeckém ledě. Mountfield se zmohl dvakrát na vyrovnání, čímž Ostravanům sebral bodík, nicméně v prodloužení se modro-bílí radovali díky přesné trefě Dominika Lakatoše.

Mountfield HK

Vítkovičtí měli na přípravu a regeneraci po pondělním utkání jen 19 hodin, zatímco domácí Hradec čekalo první utkání po reprezentační přestávce. Ostravští trenéři pozměnili složení útoků i obran a do brány nominovali Daniela Dolejše.

Byl to právě Dolejš, kdo měl podstatně více práce v úvodních minutách, než domácí gólman Lukeš, nicméně byl stejně úspěšný a působil klidným sebevědomým dojmem. Hradečtí se marně snažili zaskočit hned v prvních momentech soupeře. To se naopak zcela jednoznačně povedlo Vítkovickým, když se v 6. minutě sesypali do brankoviště Hradce a ve skrumáži se nejlépe zorientoval Jan Schleiss, který pohotovou dorážkou poslal hosty do vedení – 0:1. Ostravané hráli účelně, dobře pokrývali především obranné pásmo, takže Hradci mnoho příležitostí nedávali. Postupem času, jako by rozjezdili pondělní utkání a začali si mnohem více dovolovat i směrem dopředu. V 18. minutě mohli domácí využít zaváhání rozehrávky hostů, ale Radek Smoleňák tvrdou ranou z kruhu Dolejše nepřekonal. Každopádně dění na ledě po většinu první třetiny bylo spíše taktickou přetahovanou, než ostrým hokejem nahoru dolů, každopádně to za dané konstelace vyhovovalo modro-bílým, kteří si do kabiny po první siréně odnesl jednobrankové vedení.

Druhou třetinu načala aktivita Vítkovic, ale také dravější hra domácích, kteří se snažili zjednodušit svou kombinaci a dostávat se tak rychleji do pásma soupeře, kde ale byl znovu připravený Daniel Dolejš. Ve 25. minutě se ale pod ostrou palbu dostal Lukeš, Lakatošův pokus ale postrádal notnou přesnost. Krátce na to měl druhý gól na holi mladý vítkovický forvard Martin Ryšavý, ale v samostatném úniku bohužel na Lukeše nevyzrál. Ve druhé periodě už měl hradecký brankář mnohem více práce, než v první. Bylo to jako přes kopírák, jenže zrcadlově. Když měli více ze hry hosté, udeřili domácí. Ve 28. minutě posunul Perret kolmo puk na Richarda Nedomlela, který tvrdou ranou zpoza kruhů vyrovnal – 1:1. Vítkovice se ale nezastavily v první přesilové hře zápasu byly velice aktivní. Jan Schleiss mohl ve 34. minutě přidat druhý gól, ale šanci nevyužil, tlak v pásmu si chtěl ranou zužitkovat také Štencel, i v tomto směru byl ale Lukeš úspěšnější. Početní výhodu si v závěru druhé třetiny zahráli i domácí, a rovněž oni byli aktivní, Daniel Dolejš byl v permanenci, ale stejně jako jeho protějšek, také on dokázal pokrýt všechny šance soupeře. Úplný závěr třetiny ještě přinesl šarvátku za bránou domácích, ale hromadnou strkanici ukončila druhá siréna.

Zmíněná šarvátka na závěr druhé periody samozřejmě nenechala klidnými rozhodčí duelu, ale ti k tomu přistoupili šalamounsky a vyloučili po dvou hráčích na obou stranách a tedy třetí třetina začala v rovnovážném stavu a plném počtu hokejistů. Ne na dlouho, ve 42. minutě putoval na trestnou lavici domácí kapitán Smoleňák. Ostravané ani tuto výhodu nevyužili. Pak přišly krušné chvíle pro hosty, protože byli nuceni jít na minutu a půl do tří. Hradečtí si vzali oddechový čas a chtěli dvojitou přesilovku proměnit ve vedení v utkání. Ani nacvičené situace ale na ostravskou trojici neplatily. Modro-bílí přestáli krušné chvíle ve vlastním obranném pásmu bez úhony a po návratu do plného počtu mohli zase začít přemýšlet nad ofenzivními aspekty zápasu. A i tentokrát se potvrdil trend paradoxu. Zatímco Mountfield nevyužil svou přesilovku pět na tři, Vítkovice, nadále nejhorší tým z pohledu využitých početních výhod, se dokázal prosadit proti čtyřem. Lukáš Krenželok v 52. minutě prostřelil bekhendem brankáře Lukeše mezi betony a vrátil svému týmu vedení – 1:2. A nervozita najednou byla na straně týmu Vladimíra Růžičky, to jemu unikal čas mezi prsty. Aktivita Hradce se stupňovala, ale ještě stále tady byl Daniel Dolejš a obětavá obrana v čele s kapitánem Polákem. Hra bez přerušení byla vodou na mlýn Ostravanů, čas totiž plynul rychle v jejich prospěch. Už probíhala poslední minuta a Vítkovičtí dobrým pohybem nedovolovali soupeři usadit se v jejich pásmu či dokonce odvolat brankáře. Až po sražené střele z hranice střední třetiny se po vhazování před Dolejšem usadila šestice domácích a těm se nakonec podařilo to, v co doufali. Petr Koukal 50 sekund před koncem ve skoku bekhendem z dorážky srovnal – 2:2. Vítkovice byly blízko třem bodům, ale musely skousnout vyrovnání v posledním okamžiku.

Prodloužení odstartovala aktivita Vítkovic, ale také nastřelená tyč Jordana Perreta. Hradečtí se čím dál více tlačili před Dolejše. Při hře tří proti třem ale tohle mohla být chyba, protože se tím otevírala šance na brejk Ostravanů. Jeden takový chtěl zahájit Krenželok, ale byl bránícími dostižen. Pak ale přišel v 64. minutě průnik Dominika Lakatoše, přesná střela a konec utkání – 2:3. Vítkovice se nakonec dočkaly dvou vítězných bodů.

David Kočí (Mountfield HK): K tomu, abychom získali tři body, nám chyběla větší produktivita a nebezpečnost v útočném pásmu. I když jsme docela slušně pracovali a dokázali se udržet v soupeřově třetině, tak jsme si po celou dobu utkání nevytvářeli vyložené šance. To nás stálo zápas.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Ve dvou dnech jsme odehráli dva těžké zápasy, proto jsem rád, že klukům znova jezdily nohy. Prakticky jsme začali tak, jak jsme včera končili, a troufnu si říct, že jsme měli otěže ve svých rukou. Klíčovým momentem bylo neskutečně odbráněné oslabení ve třech, naopak jsme si pomohli gólem v přesilovce, což je velké pozitivum. Dobře nám zachytal gólman a všichni hráči podali výborný výkon. Je to takový první krok k tomu, co chceme hrát. Včera jsme na to měli dlouhý rozbor, dneska taky. Mohli jsme mít tři body, dostali jsme gól v power-play, ale myslím, že i ty dva jsme si zasloužili.

Mountfield HK – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:3 PP (0:1, 1:0, 1:1 – 0:1)

Branky: 28. Nedomlel (Perret), 60. Koukal – 6. Schleiss (Trška), 52. L. Krenželok (Lakatoš), 64. Lakatoš (Gewiese), Rozhodčí: Jeřábek, Kika – Lederer, Ganger. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Bez diváků. Střely na branku: 36:18.

Mountfield HK: Lukeš – Nedomlel, Blain, Šalda, F. Pavlík, Jank, Zámorský, Váchal – Kevin Klíma, Cingel, Lev – Perret, Koukal, Smoleňák – Sklenář, Zachar, Kelly Klíma – Síla, Morong, Pilař

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Štencel, R. Polák, Gewiese, Trška, L. Kovář, Koch, R. Černý – Schleiss, J. Hruška, Lakatoš – Dej, Marosz, Krenželok – Mallet, Werbik, Kalus – Ryšavý, Mikyska, Fridrich