Mountfield HK1135Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA1102Prohra

6.3.2020 18:00 A tým 2019-2020 52

MHK – VIT 5:2: Přetahovaná v Hradci uzavřela sezonu Vítkovic

Vítkovice uzavřely sezonu 2019/2020 na ledě Hradce. Boj s účastníkem předkola play off se změnil v gólovou přetahovanou, ve které měl přece jen navrch domácí Mountfield. Ostravané se rozloučili se soutěžním ročníkem prohrou, ale nic to nezměnilo na tom, že zůstali zachráněni v Extralize i pro následující sezonu.

Mountfield HKZachráněné Vítkovice hrály v posledním kole vlastně už jen o konečné pořadí a celkový bodový zisk z těžkého extraligového ročníku 2019/2020. Utkání v Hradci Králové, který ještě hrál o domácí výhodu pro předkolo play off, rozhodně neměli v plánu vypustit. Kromě brankáře Miroslava Svobody, který pro lehký lékařský zákrok ani na východ Čech necestoval, byla sestava Ostravanů taková, v jaké odehrávali poslední klíčová utkání v boji o záchranu.

Domácí měli v boji o lepší výchozí pozici pro předkolo opravdu raketový start. Po střele Nedomlela Daniel Dolejš jen odrážel na pravou stranu, odkud se po spolupráci s Jerglem rychle prosadil Oscar Eklund – 1:0. Hradeckým stačilo na otevření skóre pouhých 16 vteřin. Jako by až právě tohle probudilo hosty do zápasu. Vítkovičtí, povzbuzovaní nezvykle silnou skupinou svých fanoušků, se do první akce dostali ve 4. minutě, z křídla pálil Schleiss, ale těsně vedle pravé tyče Marka Mazance. Nicméně nebýt rychle inkasovaného gólu, úvod zápasu byl v podstatě vyrovnaný, respektive Hradec byl aktivní, ale defenziva Ostravanů byla pozorná. V 8. minutě si důležitý zákrok připsal i Daniel Dolejš, když zneškodnil tvrdý pokus Chalupy z mezikruží. Krátce na to prověřil relfexy Mazance Výtisk, který si sjel před bránu na rychlou dorážku. V 10. minutě pobídl přesným pasem z rohu Jan Hruška ke srovnání Šišovského, ale ten puk přes Mazance neprotlačil. Každopádně hosté ukázali, že to s nimi Mountfield nebude mít snadné. Ostravané měli šanci na snížení ve zkrácené početní výhodě, jenže snahu o zakončení dobře postaveného přesilovkového vzorce ukončilo postavení hráče v brankovišti. Každopádně sebevědomí hostů rostlo úměrně s přibývajícím časem a expresní zahájení utkání z pohledu Východočechů přece jen určitým způsobem upadalo. Ve 14. minutě zaskočil domácí brejkem Radek Veselý, ale nezakončil efektivně. Až v 16. minutě se opět připomenuli domácí, Cibulskisovu ránu chtěl až za Dolejšem dorážet, ale minul. Z následného brejku udeřili hosté, střílenou přihrávku Mislava Rosandiče dorážel Schleiss, platnost dorážky, zda-li nedošlo ke kopnutí, posvětil až videorozhodčí a exhradecký zadák mohl slavit trefu do brány svého někdejšího týmu a hlavně vyrovnání – 1:1. Oba týmy do přestávky měli šanci na zvrat skóre, Hradec díky přesilové hře a hosté paradoxně taky, v oslabení, kdy unikl Schleiss. Jednobranková remíza po dvaceti minutách trvala i navzdory tyče z hole Pavlíka.

Prostřední část odstartoval nenápadnou, ale o to nebezpečnější tečí Jan Hruška u pravé tyče Mazancovy brány. Vítkovičtí si v prvních minutách druhé třetiny rozhodně nebrali servítky a byl to Hradec, kdo se musel více soustředit na defenzivu než na rozvíjení útočných akcí. Marek Mazanec byl pod častokrát pod palbou a nezřídka se při takových momentech ozýval, byť ojedinělý, pískot. Fanoušci týmu, směřujícího do předkola logicky chtěli vidět více, než to, jak mužstvo nedávno sotva zachráněné je v tlaku a v ofenzivní aktivitě. Jenže to byl vlastně jen optický klam. Protože ve 25. minutě se naskytl domácím brejk a na jeho konci stála rána Richarda Nedomlela a druhý puk v bráně Vítkovic – 2:1. Nic na druhém vedení Hradce nezměnila posunutá brána, kterou prozkoumal videorozhodčí a gól uznal. Přesilovka po útočném faulu Vítkovic nabídla Mountfieldu navýšení skóre, nebezpečně pálil Jergl, Dolejš prokázal kvalitu. Ostravané se do hry vrátili v přesilové hře, ve 34. minutě se před bránu protáhl Dominik Lakatoš a blafákem se zakončením k levé tyči oklamal a hlavně překonal Mazance – 2:2. Ostravané pak ovládali mezihru a drželi puk hluboko v hradeckém pásmu. Jenže ve 39. minutě zahrozili opět domácí, byl to kapitán Smoleňák, který i díky nedůraznému vyhazování hostů dokázal držet útočnou třetinu a hlavně zaměstnávat Daniela Dolejše, který ale naštěstí rozhodující střelu zachytil a nepustil. Každopádně výsledkem následné snahy hostů byl faul a přesilovka pro bílo-červené.

Hradec si část předchozí přesilovky přesunul do úvodu třetí třetiny a v ní, obdobně, jako v té první, rychle udeřil. Ze strany se po 32 vteřinách hry trefil přesnou ranou do horního růžku Kevin Klíma – 3:2. Ostravané si pak v průběhu času dokázali vytvářet převahu, ale ztráceli gól a jejich nepřesná, či případně domácími zblokovaná zakončení, nedával naději na třetí vyrovnání. Ve 46. minutě pálil z modré naopak Nedomlel, Dolejš pohotově puk skryl v lapačce ještě před Jerglovou dorážkou. Vítkovičtí pokračovali ve snahách dohnat ztrátu. Mountfield ale dobře pokrýval obrannou stránku hry, mnoho toho soupeřům z severu Moravy nedovoloval. Zatímco si hráči i trenéři hostujícího celku lámali hlavu, jak vyzrát na defenzivní val domácích, fanoušci modro-bílých si užívali poslední zápas sezony, občasně vyvolávali především strůjce záchrany, trenéra Mojmíra Trličíka. Ostravskou pozici v 53. minutě zkomplikovalo dvojité slepené vyloučení, z čehož byla půlminuta přesilovky pět na tři pro Mountfield. Domácí stihli jednu střelu z hole Pavlíka, kterou ale Dolejš kryl. V klasické výhodě stříleli ze středu, i to hostující brankář udržel, jenže krátce na to předvedl ukázkovou trefu z kruhu Kevin Klíma a svým druhým gólem zápasu zajistil navýšení skóre pro domácí – 4:2. Času už pro Ostravany mnoho nezbývalo a psychická pohoda i momentální rozpoložení byly na straně Mountfieldu. To neznamenalo, že by se vzdali. Jenže útočně laděná hra otevřela okno v obraně, domácí toho chtěli využit a když Peter Trška zastavil nedovoleně jeden z brejku, měl domácí Jordann Perret k dispozici trestné střílení, které ovšem Daniel Dolejš skryl ve své lapačce. Tento povedený zákrok byl vlastně tím posledním superlativem Vítkovic v sezoně 2019/2020. V 59. minutě ještě trefil odkrytou bránu hostů při jejich power play Chalupa a zpečetil výhru Východočechů – 5:2.Těžký extraligový ročník pro Vítkovice skončil porážkou na hradeckém ledě, což ale nemohlo nic změnit na tom, že zůstali zachráněni v nejvyšší soutěži i pro nadcházející soutěžní ročník.

Mountfield HK – HC VÍTKOVICE RIDERA 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)

Branky: 1. Eklund (Jergl, Nedomlel), 25. Nedomlel (Orsava, Pilař), 41. Klíma (Jergl, Cibulskis), 55. Klíma (Smoleňák, Lev), 59. Orsava (Chalupa)  – 16. Rosandič (Štencel), 34. Lakatoš (Roman, Trška). Rozhodčí: Pešina, Horák – Komárek, Špringl. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. Diváci: 3 582. Střely na branku: 44:25

Mountfield HK: Mazanec – Eklund, Nedomlel, Šalda, Cibulskis, Šidlík, F. Pavlík, Čáp – Perret, Klíma, Jergl – Chalupa, Lev, Smoleňák – Pilař, Cingel, Orsava – Dragoun, Koukal, Miškář

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Štencel, Trška, L. Kovář, Dudas, Výtisk, R. Černý, Rosandič – Šišovský, J. Hruška, Schleiss – Bukarts, Roman, Lakatoš – Dej, R. Veselý, Mallet – Dočekal, Werbik, T. Kubalík