Mountfield HK1113Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0101Prohra

20.1.2019 17:00 A tým 2018-2019 37

MHK – VIT 3:1: Vítězná série skončila v Hradci

Královehradecký Mountfield byl i potřetí v této sezoně nad síly Vítkovic. Ostravané po čtyřech výhrách v řadě padli, na východě Čech sehráli po většinu zápasu vyrovnanou partii, domácí ale byli efektivnější a na rozdíl od hostů dokázali využít i přesilovou hru.

Mountfield HKDva týdny hráli vítkovičtí hokejisté na svém ledě, během té doby stihli odehrát čtyři zápasy a v nich neztratit ani bod. Tentokrát ale vyrazili už opět na cesty, konkrétně do Hradce Králové, kde se chtěli pokusit o potvrzení čtyř domácích výher v řadě. Proti byl samozřejmě domácí Mountfield, který na vlastním ledě proti Ostravanům dlouhodobě umí. Do sestavy modro-bílých se po páteční absenci vrátil novopečený otec Lukáš Kucsera.

Vítkovičtí slibovali v duelu druhého celku se čtvrtým především taktickou bitvu. Na ledě se konec konců něco takového v úvodu opravdu odehrávalo, ale hra rozhodně nebyla bez šancí. Hned v prvních okamžicích si náznaky gólových momentů vypracovali na straně hostů Gregorc a za domácí Filip Pavlík. Ani jeden tým si nevynutil delší převahu. V 10. minutě si před hradeckou branku sjel na vyloženou šanci Jakub Lev, ale pas Deje nezpracoval úspěšně. Odpověď přišla rychle, nejprve se Lessio protáhl před branku a následně vyjel Patrik Bartošák mimo svou klec, ale domácí nebyli schopní dostat puk do odkryté branky. Ve 14. minutě také Vítkovice překonaly brankáře, střela Jana Schleisse ale pouze orazítkovala horní tyčku Pavelkovy klece. Od tohoto momentu převzali modro-bílí iniciativu dění a přitlačili domácí v jejich pásmu. Východočeši se osvobodili velice efektivně, zavezli kotouč do útočné třetiny a střela, spíše nahození Daniela Rákose hodně překvapivě propadlo za Bartošákova záda – 1:0. První přesilovou hru zápasu sehráli hosté poté, co Cingel za vysokou hůl v obličeji Krenželoka inkasoval dokonce zdvojený trest. Ostravané se ale dlouho nemohli usadit v pásmu.

Úvod druhé třetiny dost poznamenal nečekaný výpadek proudu na hradeckém stadionu. Sudí prodloužili přestávku o 4 minuty, Hradečtí přišli na led dříve, ale čekalo se především na příchod hostů. Domácí se dožadovali trestu pro soupeře za pozdní příchod, nicméně to rozhodčí zcela správně odmítli, protože se dostavili po posunu včas. Dlouhá přesilová hra Vítkovic zůstala nevyužita. Až po ní pálil na Pavelku Trška. Hradec byl blízko druhého gólu, když ujel Bičevskis, s jeho nájezdem si ale Patrik Bartošák neuvěřitelně chladnokrevně poradil. To královehradecká první početní výhoda byla o poznání útočnější, ale na vítkovické straně stále stál Patrik Bartošák, který nedal soupeři šanci navýšit skóre. Do poloviny utkání se toho událo opravdu dost. Ostravané ubránili početní nevýhodu, Šidlík si málem ručně vyřizoval účty s Chalupou, hosté šli opět do přesilovky poté, co Nedomlel nedovoleně zastavil Schleisse. Jen to ze strany modro-bílých kýžené vyrovnání nepřicházelo. Ve 33. minutě Hradec navíc navýšil své vedení. Domácím se blesku rychle podařilo využít přesilovou hru, pět sekund stačilo, aby Filip Pavlík, po spolupráci s Vincourem a Koukalem, napálil od modré čáry kotouč do brány – 2:0. Snížit okamžitě poté mohl chytrým pokusem Lukáš Kucsera, ale nečekanou akci Pavelka se štěstím zachytil. Vítkovičtí po provinění Lva přišli v závěru o početní výhodu, ale nemuseli jim to vadit. Chybnou rozehrávku zachytil Lukáš Kucsera, vyrazil po křídle a přesnou ranou 21 vteřin před druhou sirénou snížil – 2:1. Hradec gól po chybě rozhodil, hned po buly to byl opět Kucsera, který se v podobné akci po stejné straně hnal znovu na Pavelku, tentokrát ale jeho pokus už zastavil konec druhé periody.

Po druhé přestávce si byli domácí hodně dobře vědomi, že jakákoli další chyba by je mohla stát dobře rozehraný zápas. Ve třetí třetině to byl tak především bojovný a urputný hokej, také značně vyhrocený. Ostravané převzali logicky iniciativu, ale dlouho pálili takzvaně do plných. Hradečtí se pokusili o několik agresivních výpadů, ale až na výměny názorů či osobní souboje nepřinesly větší efekt. Vítkovičtí se mohli dočkat vyrovnání opět v početní výhodě, ale v nerovnovážném stavu se opět trápili, výjimkou byl pokus Rostislava Olesze, který ale Pavelka dokázal pokrýt. Hradec rozhodně nechtěl držet hubené vedení až do konce. Ve 49. minutě zvonila za Bartošákem tyč po Pavlíkově pokusu v přesilové hře. Častá vyloučení kouskovala hru, tempo se ztrácelo, relativně to mohlo nahrávat do karet hostům, ale těm se stále nedařilo využít výhody ve svůj prospěch. V 56. minutě využil zaváhání ostravské defenzivy Kanaďan Lucas Lessio, vybojoval puk a ze samostatného úniku se ranou mezi betony nemýlil – 3:1. Vítkovičtí se následně sami připravili o možnost ještě zápas strhnout na svou stranu, Jakub Lev inkasoval další dvouminutový trest a po diskuzi s rozhodčími dostal hostující forvard i osobní trest a utkání pro něj skončilo. V oslabení se zbývajícími třemi minutami do konce už Ostravané neměli mnoho možností, jak utkání zvrátit. Hradec dohrál utkání v početní výhodě, po vypršení trestu Lva totiž na trestnou lavici putoval i kapitán Olesz. Mountfield si závěr pohlídal a navázal na své úspěchy proti Vítkovicím. Ostravané po čtyřech výhrách v řadě museli skousnout porážku.

Petr Svoboda (Mountfield HK): První třetinu jsme neměli špatnou. Spíš jsme čekali, že po nás Vítkovice budou chodit, ale víc se soustředily na obranu. Ve druhé třetině byla hra rozkouskovaná vyloučeními, kluci oslabení odmakali, a to byl základní kámen úspěchu. Naopak jsme dali gól z přesilovky, který nás těší. Škoda chyby 21 sekund před koncem druhé třetiny, kdy se Vítkovicím podařilo snížit. Jsme rádi, že jsme pak po individuální chybě ujeli, dali gól a utkání dotáhli do vítězného konce.

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): Za mě to bylo takové rozhárané utkání, i vlivem přesilovek na obou stranách. Úspěch pro nás podle mě ležel v první třetině, kdy nepřišel obávaný tlak Hradce a vytvořili jsme si šance. Pak jsme dostali gól ze situace, kdy normálně nepadá. V dalších dvou třetinách jsme měli spoustu vyloučených a nemůžeme pomýšlet na body, když dostaneme šest přesilovek a nedáme z nich gól. Hradec hrál oslabení velmi dobře, agresivně, víceméně podobným stylem, jako se snažíme hrát my. Tam leží klíč, všichni naši odborníci v republice ví, že rozhodují přesilové hry. Hradec v nich dal jeden gól a ten byl asi klíčový. Domácí zaslouženě vyhráli

Mountfield HK – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Branky: 15. Rákos (Nedomlel), 33. F. Pavlík (Vincour, P. Koukal), 56. Lessio – 40. Kucsera. Rozhodčí: Petružálek, Pešina – Špůr, Ondráček. Vyloučení: 6:7, navíc Lev (VIT) 10 minut osobní trest za nesportovní chování. Využití: 1:0. Diváci: 4 830. Střely na branku: 32:19

Mountfield HK: Pavelka – Linhart, Zámorský, Cibulskis, Graňák, Rosandič, F. Pavlík, Nedomlel – Chalupa, P. Koukal, Smoleňák – Lessio, Cingel, Vincour – Miškář, Bičevskis, Paulovič – Rákos, Kukumberg, Vopelka

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, D. Krenželok, Šidlík, Gregorc, Mrázek, Trška, Černý – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Poletín, Szturc – Schleiss, Š. Stránský, Zdráhal