Mountfield HK0224Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0101Prohra

19.10.2018 18:00 A tým 2018-2019 11

MHK – VIT 4:1: Nejprve vedení, pak obrat vedoucího Hradce

Vítkovičtí hokejisté začali na ledě Hradce dobře, ustáli tlak první třetiny, otevřeli skóre ve druhé, ale přesto jejich snažení nepřineslo jediný bod. Vedoucí Mountfield dokázal otočit skóre, ustát oslabení tří proti pěti a připravit tak Ostravanům čtvrtou porážku v řadě.

Mountfield HKVedoucí celek extraligové tabulky už byl na svém ledě připraven na příjezd modro-bilých. Vítkovičtí po třech porážkách v řadě chtěli zvrátit nepříznivý vývoj a opět zapsat vítězné body do tabulky. Rozjetý Hradec Králové zase měl za cíl doma odčinit týden staré klopýtnutí z Plzně.

Cílem domácího lídra tabulky bylo vlétnout na moravského soupeře. V samotných prvních okamžicích se to povedlo, ale Ostravané nástup očekávali a také jej dokázali efektivně zadržet. V 5. minutě dostal na pravou stranu od Zámorského pas do jízdy nepokrytý Vopelka, ale Bartošák v první větší šanci zápasu obstál. Vítkovičtí se k prvnímu ohrožení Maxwella osmělili v 8. minutě a bekhendové otočce Lva a dravé dorážce Szturce mnoho nechybělo. Mountfield pochopil, že nejen na útok se může soustředit, nicméně stále si držel optickou převahu a Patrik Bartošák byl v permanenci. O to překvapivější byl proto výpad hostů po druhé komerční přestávce, Patrik Zdráhal atakem po křídle našel před bránou Lukáše Kucseru, jehož teč ale nemířila mezi tři tyče. Na těsně minuté branky srovnal Daniel Rákos, který se taktéž prohnal dravě kolem vítkovické klece, ale minul. Každopádně asi největší příležitostí první periody byl akce Radovana Pavlíka, který zůstal stát sám před Bartošákem, ale tváří v tvář vítkovickému brankáři, i když nikým neatakován, neuspěl. V posledních vteřinkách první periody smazal nuly na počítadle vyloučených domácí Juraj Bezúch a zařídil Vítkovicím téměř kompletně dvouminutovou přesilovku pro začátek druhé třetiny.

První dvacetiminutovka byla z vítkovického pohledu o bojovnosti v obranném pásmu a několika slibných ofenzivních únicích. Druhou periodu otevřeli modro-bílí přesilovou hrou a tudíž se mohli pokusit o prolomení bezbrankového stavu. Formace Kucsera – Stránský – Zdráhal roztočila kolem brány Hradce útočné tornádo, nicméně gólová akce nepřišla. V rovnovážném stavu pokračovala optická převaha ofenzivy domácích, defenziva Ostravanů odolávala. A především vynikal Patrik Bartošák, který ve 26. minutě vykopl Bičevskisovu střelu z otočky po nahození Linharta. Odpovědí mohla být dorážka Jakuba Lva po střele Schleisse, Lev se už už natahoval po puku a mohl jej zasunout do prázdného prostoru, jenže na kotouč nedosáhl. Přelévání tutových šancí pokračovalo, Bartošáka ohrozil Tomáš Vincour. Byl z toho protiútok a první změna stavu, ve 28. minutě zavěsil kotouč pod Maxwellovu horní tyč Radoslav Tybor – 0:1. Vedení se na hostech jednoznačně promítlo, najednou jich byl plný led, dokázali si vynucovat převahu v útočném pásmu, Hradečtí byli pod tlakem. Trochu více emocí přinesl pošťuchovaná mezi Pavlíkem a Květoněm. Hosté si krátce na to zahráli půlminutovou přesilovku čtyř proti třem při následném vyloučení Bezúcha. Bezvýsledně. Mountfield se dočkal srovnání při hře čtyř proti čtyřem, Lukáš Vopelka se dostal k puku a z otočky z mezikruží mířil přesně – 1:1. Tlak domácích najednou zesílil a pokračoval i v rovnovážném stavu. Aktivitu Východočechů mohl vynulovat ranou zpoza kruhů Daniel Krenželok, ale Maxwell dokázal včas nastavit puku svou hruď. Už se zdálo, že remíza vydrží do druhé sirény, jenže 27 sekund před přestávkou proměnil atak v pásmu po střele Zámorském Matej Paulovič – 2:1.

Hradec si iniciativu přenesl i do úvodu třetí periody, odpovědí Vítkovic byla zvýšená aktivita a výsledkem byla hra nahoru dolů. Dravě si počínal především střelec rozdílové branky Paulovič, ovšem až do doby, kdy za úder do oblasti hlavy a krku obdržel trest na dvě plus deset minut. A málem z toho bylo okamžitě vyrovnání. Lukáš Kucsera v početní výhodě nastřelil tyč hradecké klece. A domácím mělo být ještě větší horko, protože Maxwellem odhozený kotouč zamířil rovnou do hlediště, což znamenalo vítkovickou přesilovku 5 na 3. Téměř padesát sekund dvojité výhody mohli ukončit předčasně Rastislav Dej, po něm Jakub Lev, ale to už byli domácí ve čtyřech a tlak ustáli. Ostravané rovnou z dvojnásobné přesilovky šli do oslabení a už už to vypadalo, že jej přečkají. Současně s návratem vyloučeného Zdráhala dokázal Bartošáka prostřelit Radovan Pavlík – 3:1. Dominik Graňák lehkým přidržením dal hostům šanci. Početní výhoda mohla v 52. minutě dostat Vítkovice zpět, ovšem pod podmínkou, že by byla využitá. To se navzdory velké aktivitě a střeleckým pokusům Kucsery či Květoně nepodařilo. A čas se modro-bílým začal rychle krátit, zvlášť, když špatné střídání mělo za následek rázem vítkovické oslabení. Po oddechovém času se domácí proti pěti Ostravanům snažili v závěrečných minutách zaměřit především na dobrou defenzivu a bránění dvoubrankového náskoku. Modro-bílí samozřejmě zkoušeli vše možné, také si vzali time out a poté, co se jim podařilo přenést hru do útočného pásma, tak také Patrik Bartošák opustil svou klec a zamířil na střídačku. Jenže času už mnoho nezbývalo. Naneštěstí se Ostravanům nepovedlo udržet se v útočném tlaku. Následné pokusy Radovana Pavlíka a dokonce Brandona Maxwella netrefily prázdnou klec, nicméně našetřily potřebné vteřinky. Co se nepovedlo jeho kolegům, to dokonal v poslední minutě Petr Zámorský, trefil prázdnou bránu a zpečetil tím vítězný obrat vedoucího celku extraligy nad Vítkovicemi – 4:1.

Petr Svoboda (Mountfield HK): Konečně jsme měli slušný vstup do utkání. Nezačali jsme s přehnaným respektem jako v minulých zápasech. Bohužel, ve druhé třetině jsme neproměnili obrovskou šanci, po níž jsme mohli jít do vedení, a z protiútoku jsme dostali branku. Nakopnul nás gól při hře čtyři na čtyři a hlavně další trefa do šatny. Důležité bylo, že jsme ubránili oslabení. Velká pochvala pro speciální tým, který zvládl i vítkovickou přesilovku pět na tři. Ale pochvala míří do celé kabiny. Hráči zápas odmakali, za práci si vítězství zasloužili.

Pavel Trnka (HC VÍTKOVICE RIDERA): Budu krátký jako vždycky. Paradoxně se nám podařilo dostat Hradec, kam jsme potřebovali, ale neznáme způsob, jak dopravit kotouč do branky. To nás zase limitovalo, obdobně jako v minulém zápase s Kometou. Odehrajeme solidní zápas, ale nejsme schopni dát více než dva góly.

Mountfield HK – HC VÍTKOVICE RIDERA 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

Branky: 34. Vopelka (Nedomlel, Rákos), 40. Paulovič (Zámorský, Rákos), 50. R. Pavlík (Vopelka, Cibulskis), 60. Zámorský (Vincour) – 28. Tybor (Roman, D. Květoň). Rozhodčí: Hribik, Veselý – Brejcha, Jelínek. Vyloučení: 6:4, navíc Paulovič (MHK) 10 minut osobní trest za úder do oblasti hlavy a krku. Využití: 1:0. Diváci: 4 807. Střely na branku: 36:30.

Mountfield HK: Maxwell – Linhart, Zámorský, Graňák, Cibulskis, Rosandič, F. Pavlík, Nedomlel – Rákos, Koukal, Paulovič – R. Pavlík, Cingel, Vincour – Dragoun, Bičevskis, Chalupa – Bezúch, Kukumberg, Vopelka

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, D. Krenželok, Hrbas, Baranka, Šidlík, de la Rose, T. Černý – Szturc, Lev, Schleiss – D. Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Š. Stránský, Zdráhal – Dej, Pytlík, Toman