HC ZUBR Přerov0011Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA2237Výhra

11.8.2020 18:00 A tým 2020-2021 GČ Cup 3

GČC: PRE – VIT 1:7: Vítkovice nadělovaly na Hané góly, odvezly si body

Historické premiérové střetnutí mezi A-týmy Vítkovic a Přerova skončilo dle papírových předpokladů. Vítkovičtí ve stažené a kombinované sestavě nedali Hanákům sebemenší šanci a po výhře 7:1 zapsali do tabulky skupiny D Generali Česká Cupu první tříbodový triumf.

Vítkovické čekala historická premiéra, vůbec poprvé se totiž v soutěžním utkání postavili Přerovu. Pro Zubry byl vzájemný debut dvojnásobně atraktivní, protože se konal na půdě jejich MEO Arény. Na Hanou Ostravané vyrazili, jak sami avizovali, pouze ve třech kompletních formacích a znovu v dosti promíchané sestavě, ani tentokrát svůj návrat ještě nehlásil Roman Polák. Kapitánské céčko tentokrát získal Jan Štencel.

V teplém klimatu přerovského zimáku se překvapivě hrálo od prvních momentů ve slušném tempu. Vítkovické snahy o vytvoření si převahy zbrzdilo brzké vyloučení. Ubráněná přesilovka ale byla plusem pro hosty a po návratu Ostravanů do plného počtu hráčů se jim konečně podařilo dostávat domácí pod tlak a současně jim i hatit pokusy o založení útoku. Jestliže přerovská přesilová hra neuspěla, pak ta vítkovická slavila po 40 sekundách, z mezikruží se při tom prosadil Peter Šišovský – 0:1. Modro-bílí se snažili o aktivní a nátlakovou hru, čímž donutili domácí k dalšímu faulu, z čehož pramenila i druhá gólová situace. V poslední vteřině přesilové hry se po přihrávce Werbika trefil z předbrankového prostoru Martin Dočekal – 0:2. Domácí se pokoušeli alespoň o brejky, ale faktem je, že Miroslav Svoboda v bráně Vítkovic si poprvé opravdu sáhl na puk až v 15. minutě po střele Peterky. Na chvilku se domácí přihlásili o slovo, což znásobila přesilová hra. I druhé oslabení ale hosté ubránili a do kabin šli s vedením 2:0 po dvaceti minutách.

Přerov se pokoušel hned po třetině zaskočit hosty, ale aktivita prvních dvou minut druhé periody byla veškerá, co zubři předvedli. Vítkovičtí si začali vynucovat převahu od 22. minuty a od dalších momentů to byla hra zcela v jejich režii, snad až na několik jednotlivých momentů. Za Ostravany byla hodně aktivní především třetí formace, ale celkově si tlak vyrobily všechny útoky. A znovu udeřili v přesilových hrách. Ve 27. minutě využil výhodu po 7 sekundách ranou z kruhu Dominik Lakatoš – 0:3. Ve 30. minutě pak putoval za faul na Marosze rovnou na 4 minuty Forman. Zatímco Marosz musel s rozseknutým rtem na ošetřovnu, jeho spoluhráči úřadovali na ledě a byla z toho gólová dorážka Jana Bernovského – 0:4. Brankář Holík přepustil místo Kubíkovi a snad jen díky němu nebylo skóre po druhé třetině vyšší. Marosz se pak se sešitým rtem vrátil a ve 37. minutě mu chyběly jen milimetry k dorážce do prázdné klece.

Po čtyřiceti minutách už byl Přerov více méně odevzdaný a Vítkovičtí byli rozhodnutí dokonat záslužné vítězné dílo. Jedenadvacet vteřin po rozehrání zvyšoval Lukáš Kovář – 0:5. Minutu na to se premiérové trefy v dresu Ostravanů dočkal slovenský zadák Patrik Koch – 0:6. A zkraje 42. minuty už vlastně opravdu nebylo, co řešit. Dění na ledě opanoval tým v modro-bílých dresech. Přerov se mohl připomenout v početní výhodě, což se také stalo. Čestný zásah domácích měl na svědomí Mikuláš Zbořil ve 47. minutě – 1:6. Snížení sice donutilo hosty více zpozornět, nicméně je to nesesadilo ze sedla utkání. To ostatně v 55. minutě potvrdil únik Nicolase Werbika, který doslova vymíchal brankáře Kubíka – 1:7. Hned na to úřadovali v brankovišti Marosz s Malletem, ale tentokrát Kubík puk i se štěstím udržel před čarou. Každopádně, Vítkovice v Přerově předvedly i v kombinované sestavě dle předpokladů soustředěný a hlavně vítězný výkon a zapsali první tříbodovou výhru do tabulky Generali Česká Cupu 2020.

Jakub Grof (HC ZUBR Přerov): Nedařilo se nám vůbec nic, podle toho zápas vypadal. Určitá snaha se upřít nedá, ale bylo to špatné. To však neznamená, že ve čtvrtek ve Vítkovicích nepředvedeme zlepšený výkon. Potřebujeme ho, jako tým i jednotlivci. Věříme, že přijde.

Mojmír Trličík (HC VÍTKOVICE RIDERA): V první třetině při hře pět na pět s námi soupeř dokázal bruslit. Nepřehráli jsme ho, ale dva přesilovkové góly nás uklidnily. Od druhé části jsme jasně dominovali. Přerov jsme přehrávali, ale opět jsme přidali jen branky v přesilových hrách. V posledním dějství jsme konečně skórovali i při hře v rovnovážném stavu. Už to ale zase byla vyrovnanější dvacetiminutovka. Soupeř se před domácím publikem vypnul k lepšímu výkonu, než ve druhé třetině. Měli jsme dobrý pohyb, přesilové hry i vyhrávaná buly. Měli jsme však rezervy v zakončování, co se počtu i úspěšnosti týče. Myslím si, že ve hře najdeme ještě další rezervy.

Generali Česká Cup 2020

HC Zubr Přerov – HC VÍTKOVICE RIDERA 1:7 (0:2, 0:2, 1:3)

Branky: 47. Zbořil (Süss, Forman) – 7. Šišovský (Marosz, Trška), 11. Dočekal (Werbik, Mikyska), 27. Lakatoš (Trška, Marosz), 31. Bernovský (Lakatoš, Šišovský), 41. L. Kovář (Lakatoš, Mikyska), 42. Koch (Dočekal, Demel), 55. Werbik (Demel, R. Černý). Rozhodčí: Šír, Mrkva – Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:4. Diváci: 500. Střely na branku: 17:51.

HC Zubr Přerov: M. Holík (od 31. Kubík) – Krisl, Hrabal, Forman, Kleiner, Dřímal, Zbořil – Goiš, Hejcman, Dostálek – Svoboda, Süss, F. Dvořák – Hajšman, Štefka, J. Dvořák – Hradil, D. Indrák, Peterka

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Trška, R. Černý, L. Kovář, Štencel, Koch, Demel – Lakatoš, Mikyska, Šišovský – Bernovský, Marosz, Mallet – Dočekal, Werbik, T. Kubalík