HC VÍTKOVICE RIDERA00101Prohra
PSG Berani Zlín01012Výhra

23.12.2021 17:30 A tým 2021-2022 34

VIT – ZLN 1:2: Bodová šňůra pokračuje, ale dva body bere Zlín

Zlín přijel do Ostravy s výhodou odehraného úterního zápasu a na Beranech tak bylo vidět, že jsou po reprezentační pauze rozehranějším týmem. Nicméně kvalita a brankové příležitosti byly převážně na straně domácích. Uprostřed zápasu ale Vítkovice neuhlídaly přečíslení Malleta s Kubišem a musely tak po zbytek zápasu dotahovat. Vyrovnání přišlo pět minut před koncem díky milimetrové teči Krenželoka. Prodloužení v přesilové hře rozhodl nejlepší zlínský střelec Daniel Gazda.

V den 93. výročí svého založení nastoupily Vítkovice na domácím ledě proti Zlínu. Pro Ostravany to byl první duel po reprezentační pauze, zatímco hosté již v úterý absolvovali návrat do extraligového dění. Potěšující zprávou pro modro-bílé byl jistě fakt, že se do sestavy po uzdravení ze zranění vrátil ruský obránce Alexej Solovjov.

V úvodu třetiny se oba týmy trochu hledaly a k vidění byla spousta nepřesností. Při střídání druhé formace Zlína pálil od modré čáry nepřesně Ferenc a o chvíli později nebyl úspěšný ani Suhrada. Rychlou akci předvedla čtvrtá formace. Flick sice nejprve Chlánovu přihrávku nezpracoval, ale po odrazu puku o mantinel jej okamžitě směroval na Kašíka, ten byl ale připraven. Na druhé straně hrozil Zlín díky Honejskovi, který se objevil sám před Stezkou. Solovjev mu ale snížil manévrovací prostor a bekhendovou střelu Stezka pohodlně chytil lapačkou. V páté minutě si Bukarts řekl dobrým pohybem u mantinelu o faul a Vítkovice tak dostaly k dispozici první přesilovou hru. V ní nejprve Krenželok tečoval mimo, následně Lakatoš pálil do protipohybu Kašíka, který ale zvládl kotouč vyrazit. Koch individuálně pronikl skrz obranný vál, posunul puk na Lindberga, ale jeho střelu zlínský brankář vyrazil se štěstím mimo tři tyče. Nepřesně střílel také Fridrich, který s Flickem dobře zaměstnával obranu hostí. Bukartsova teč Solovjevovy střely nadělala Kašíkovi pořádné starosti, ale nakonec zvládl betonem vyrazit. Po delší době musel čelit ataku také Stezka a to konkrétně proti dvojici Zabusovs a Mikhasenok. O chvíli později byl v souboji za brankou důrazný Koch, za což inkasoval dvouminutový trest. Po závaru před brankou se dokázal pohotovou střelou prosadit Honejsek, ale jeho střele předcházela hra vysokou holí jednoho z jeho spoluhráčů, rozhodčí proto rozpažil. Trenérům Zlína se tento verdikt nezamlouval, a proto sáhli k trenérské výzvě, která nebyla úspěšná. Zlín se tak okradl o možnost oddechového času a po trestu za zdržování hry se hrálo ve čtyřech. Poté, co Koch naskočil na led, pálil ve velké šanci Plášil, střela mu ale nesedla. Nicméně vítkovický obránce se dostal k dorážce, po které se kotouč snesl na horní síť branky. Dvě minuty před koncem úvodní třetiny se k individuálnímu průniku odhodlal Bondra, ale Kašík se štěstím zvládl zasáhnout. O chvíli později mohl Marosz využít chyby v rozehrávce zlínských obránců, ale bekhendem nedokázal zasunout kotouč za Kašíka. Nikdo ze spoluhráčů se k dorážce nedostal. Zlín hrozil v první třetině ojediněle, ale i tak musel zůstat Stezka ve střehu, jako proti nahození Zabusovse od modré čáry.

Domácí začali druhou třetinu aktivně a úvodní minutu se tak hrálo v obranném pásmu Zlína. Branková příležitost z toho ale nebyla. Naopak proti Gazdově střele přesně zasáhl Stezka, ale po faulu Gewieseho dostal Zlín přesilovku. V ní se do úniku dostal Kalus, jeho střela propadla nejistému Kašíkovi za jeho záda, odkud kotouč odklidil před dojíždějícím Kalusem Suhrada. Bruslařský souboj o nahozený kotouč vyhrál Lakatoš, který se nerozpakoval a napálil puk z první na Kašíka, puk ale těsně minul levou tyč Kašíkovy branky. Zlín byl ve druhé třetině aktivní a čím dál více hrozil. Ferenc při střele od modré čáry zlomil svou hůl a dopředu tak mohla trojice ve složení Flick, Bukarts a Chlán. Kašík vyrazil po Flickově teči kotouč do mezikruží, odkud střílel Chlán. Proti jeho střele se ale zvládl Kašík skvěle přesunout. Na nervy domácím fanouškům zahrál také Stezka, kterému po tvrdé střele propadl kotouč za záda a z brankoviště jej na poslední chvíli před zlínským útočníkem odpaloval Solovjev. Ve 31. minutě předvedli zlínští bleskovou akci po vhazování ve svém obranném pásmu. Podél pravého mantinelu si potáhl kotouč Mallet, kterého v přečíslení doplnil Kubiš. Kovář se pokusil přihrávku svého bývalého spoluhráče zablokovat, ale neúspěšně. Kubiš si s Malletovou přesnou přihrávkou poradil a poslal zlínské do vedení – 0:1. Za vyrovnáním se obratem hnala čtvrtá formace, která si na brankovišti vytvořila obrovský tlak. Chlánovi s Fridrichem se ale nepovedlo překonat žlutou hradbu před Kašíkem. Po dalším faulu Gewieseho se museli vítkovičtí opět bránit. Stezka se ocitl pod křížovou palbou, ale další puk ve své síti nedovolil. Příležitost k vyrovnání měli domácí po faulu Mikhasenoka. Ve velké šanci se ocitl Lakatoš, který ale místo střely ještě hledal Krenželoka. Z mezikruží pálil Lindberg, ale trefil jen tyč a Kalus se k dorážce nedostal! Fintu při střídání si dovolili zlínští útočníci, čímž se dostali do přečíslení dva na jednoho. Stezka ale Karafiátův pokus pokryl.

Trenéři sáhli ke změnám a do třetí třetiny nastoupily pozměněné útočné řady. Hra Vítkovic tak dostala nový impuls a na ledě to bylo okamžitě vidět. Po faulu na Solovjeva mohly Vítkovice srovnat v přesilové hře. Od modré čáry tvrdě pálil Solovjev, ale Kašík zasáhl betonem. Domácí kombinovali, ale střely Solovjeva a Lakatoše mířily mimo. Po průniku Stehlíka bylo před zlínským brankářem živo, ale ani střela Kaluse či Lindberga za brankovou čáru neprošla. Domácí se hnali za vyrovnáním, ale vždy tomu chyběl pomyslný poslední krok. Navíc si svěřenci trenéra Holaně museli hlídat zadní vrátka, protože Zlín dnes hrozil převážně z přečíslení. Šest a půl minuty před koncem třetí třetiny musela být hra přerušena poté, co Dej zůstal ležet na ledě s krvavým zraněním v obličeji. Přesilové hry se ale domácí nedočkali. Domácí hráče to ale evidentně nabudilo a dočkali se vyrovnání. Od modré čáry nahazoval kotouč na branku Marosz a kotouč tečoval před brankou Lukáš Krenželok. Celá situace ale musela být prověřena videorozhodčím, ten rozhodl, že branka byla dosažena regulérně – 1:1. Vítkovice branka nabudila a dál mačkaly Zlín v obranném pásmu. Střelecké pokus Kaluse a Hrušky byla ale tečovány mimo. V závěru Kašík nejistě zasahoval proti střele Plášila.

O majiteli bonusového bodu tak muselo rozhodnout prodloužení. Jako první se do přečíslení dostali domácí, když po Flickově přihrávce pálil Lakatoš. Ten ale nemířil přesně a trefil Kašíkovu hruď. Na druhé straně se ke střele osmělil Gazda, ale nejlepší střelec Zlína nemířil přesně. V prodloužení byli rozhodčí shovívaví na obě strany. Obrovskou šanci musel likvidovat Stezka, když z mezikruží střílel opět Gazda. V závěru neudržel nervy na uzdě Marosz a Zlín tak dostal šanci rozhodnout v přesilové hře. Hned po buly přišel Krenželok o hokejku a právě okamžik, kdy ji zvedal, se ukázal jako rozhodující. Gazda si nabruslil do volného prostoru a nechytatelnou dělovkou rozhodl o tom, že druhý bod si z Ostravy odveze Zlín – 1:2.

Luboš Jenáček (PSG Berani Zlín): My jsme měli před tím zápasem velký respekt, protože s Budějovicemi jsme nepodali povedený výkon. Byli jsme zklamáni, nešlo nám to. Vítkovice hrají výborně, mají výborné výsledky, a co jsme se dívali na video, tak hráli ty zápasy skvěle, takže přijeli jsme se staženým zadkem a snažili jsme se hrát co nejvíc z obrany, držet 0:0. To se nám podařilo a pro vývoj utkání to bylo asi rozhodující. Pak se nám podařilo z brejku dát gól a snažili jsme se dobře bránit. Měli jsme nějaké možnosti na odskočení, ale to měl i soupeř. Hrozil v přesilových hrách i při hře 5 na 5. Musím pochválit tým za bojovnost a obětavost. Výborně nás podržet brankář Kašík.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Marně na tom zápasu hledám pozitiva, snad je ten gól pět minut do konce zápasu. Od začátku slabý výkon až ostudný v některých momentech. Nedokázali jsme se s tím vyrovnat, že bychom my měli být ti, kteří převezmou to utkání do své moci. V aktivitě, ve střelbě, v proměňování šancí, v přesilových hrách. Buďme nakonec možná ještě rádi za ten bod, ale výkon byl absolutně neslučitelný s tím, co jsme předváděli poslední dobou. Vůbec nás neomlouvá, že jsme měli deset dní přestávku a neměli ten zápasový rytmus. Hráči k tomu nepřistoupili dobře a takový výkon absolutně nechceme v dalších zápasech vidět.

1:2p
(0:0, 0:1, 1:0 – 0:1)

Branky: 55. Krenželok (Marosz, Hruška) – 29. Kubiš (Mallet, Ferenc), 65. Gazda (Mamčics). Rozhodčí: Pražák, Obadal – Gerát, Zíka. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000 (maximální možná kapacita povolená vládním nařízením). Střely na branku: 34:30.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, R. Polák, Gewiese, J. Stehlík, Koch, L. Kovář,  Plášil – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – R. Bondra, Lindberg, M. Kalus – Dej, Marosz, Bukarts – Chlán, Flick, Fridrich

PSG Berani Zlín: Kašík – Mamčics, Gazda, Suhrada, Němec, Žižka, Ferenc, Novotný – Kubiš, Honejsek, Mallet – Zabusovs, Veselý, Mikhasenok – Frömel, Sedláček, Vopelka – Flynn, Karafiát, Fryšara