HC VÍTKOVICE RIDERA0202Výhra
PSG Berani Zlín0011Prohra

29.10.2021 17:30 A tým 2021-2022 19

VIT-ZLN 2:1: Vítkovice si pomohly přesilovkami a natahují vítěznou sérii

Vítkovičtí přivítali Berany ze Zlína a cíl byl jasný. Získat tři body proti poslednímu týmu ligy a prodloužit vítěznou sérii. Po přesvědčívém výkonu, přesilovkových trefách Solovjeva se Svačinou a úspěšně ubráněnému dvojnásobnému oslabení zůstávají kýžené tři body doma.

Vítkovice šly do utkání s obměnou v sestavě. Pro virózu nemohli nastoupit útočníci Bukarts a Chlán. To otevřelo cestu pro návrat kmenového hráče a odchovance Jakuba Illéše, který dosud působil v kádru prvoligové Dukly Jihlava.

Hned ve druhé minutě byla k vidění první přesilová hra pro Zlín. Na levém kruhu zůstal osamocen Němec, ale střela mu vůbec nesedla. Střelu Veselého od modré čáry Stezka vyrazil a Vopelkův pokus blokoval Polák. Velkou šanci měli zlínští po chybné rozehrávce v útočném pásmu, kdy se hnali do přečíslení 3 na1. Zbořilovu přihrávku ale dokázal zablokovat vracející se Stehlík.

Po faulu Karafiáta dostali možnost přesilové hry také domácí. A byla to přesilovka vcelku povedená. Z pravého kruhu střílel Illéš, ale trefil pouze hruď Hufa. Střílel také Hruška, ale clonící Marosz se k pořádné dorážce nedostal. Krenželok hledal před brankou Fridricha, ten byl ale těsně bráněn a ke střele se nedostal. Po návratu Karafiáta na led ale zlínští nezůstali v plném počtu příliš dlouho, po faulu Žižky pokračovali ve čtyřech. Illéš to zkoušel dobře po ledě, ale na odražený puk Hruška nedosáhl. Po vyhraném vhazování pálil opět navrátilec Illéš, svou tvrdou střelou ale orazítkoval pouze levou tyč Hufovy branky. Neprosadili se ani Fridrich s Krenželokem, kteří pálili mimo. Dobrou příležitost měli také zlínští, když si před branku vybruslil Karafiát. Se střelou si Stezka poradil, ale po faulu Gewieseho dostali hosté k dispozici přesilovou hru. Stezku ale příliš neohrozili, naopak v oslabení nebezpečně střílel Fridrich. Domácí měli opticky více ze hry, ale převahu nedokázali vyjádřit góly. Z mezikruží se to nepovedlo po dobrém přechodu útočné modré ani Dejovi. V závěrečné minutě střílel z levého kruhu Hejcman, ale netrefil branku.

Začátek třetiny nezastihl oba týmy v dobrém rozpoložení a na ledě bylo vidět spoustu nepřesností. V zajímavé situaci se objevil Krenželok, jeho přihrávka na najíždějícího Bernovského ale nebyla přesná. O chvíli později střílel z předbrankového prostoru Hruška, ale jeho pokus byl zblokován. V páté minutě střílel po vyhraném vhazování od modré čáry Solovjev, ale i tentokrát Hufa zachránila tyč. Po vhazování si nedovoleně počínal Marosz, domácí oslabení ale netrvalo dlouho, protože již po osmi vteřinách si u mantinelu vynutil faul Radovan Bondra. Při hře ve čtyřech bylo k vidění opět několik nepřesností. Po jedné z nich se k odraženému puku dostal Trška, ale jeho střela narazila pouze na připraveného Stezku. Připravenost Hufa na druhé straně prověřil Lednický, kterému před branku najížděl i Hruška. Ten byl zasažen vysokou holí a domácí dostali možnost přesilovky. V polovině zápasu se domácí fanoušci konečně dočkali. Od modré čáry tvrdě pálil Alexej Solovjev, který propálil vše, co mu stálo v cestě – 1:0. Hosté neskládali zbraně a ke střele se prokličkoval Flynn. Na druhé straně si Lednický v mezikruží dobře počkal na kotouč, který vyplul ze souboje u mantinelu. Tvrdou ranou ale trefil pouze pravý Hufův beton. Do brejku ve středním pásmu nastartovali Kalus s Hruškou, toho ale za cenu faulu zastavil Žižka. V přesilovce překvapivě pálil Illéš, ale minul. Zanedlouho se puk se dostal opět k navrátilci do vítkovické sestavy. Illéš se neunáhlil a přesnou přihrávkou našel osamoceného Vladimíra Svačinu, který si v klíčové situaci dokázal zpracovat puk a následně zavěsit pod břevno – 2:0. O minutu později mohl vedení navýšit Bondra, toho ale nejprve vychytal Huf a následně slovenský útočník bekendem minul branku. Posunutí branky rozhodčí posoudili k nelibosti domácí střídačky jako neúmyslné a tak se pokračovalo v plném počtu. Vítkovice dále tlačily. Pohotově střílel Lednický, ale pouze doprostřed branky. V závěru třetiny domácí zamkli zlínské v jejich obranném pásmu, Berani dlouhé dvě a půl minuty nemohli vystřídat, Karafiát navíc hrál bez hokejky. Domácí pětice z toho ale gól nevytěžila.

Na začátku třetí třetiny měli lehce navrch hosté. Domácí se ale mohli spolehnout na poctivou defenzivu a spolehlivého Stezku. Naopak na druhé straně byli střelecky aktivní Krejsa s Bernovským, kteří tak dali vydechnout elitním lajnám a podrželi kotouč v útočné třetině. Po souboji na vhazování spadla zlínskému centrovi přilba, což rozhodčí vyhodnotili jako nedovolené bránění Rastislava Deje. O 15 vteřin později to vypadalo, že si rozhodčí na vítkovické centry zasedli, když byl z ničeho nic k nevoli domácích fanoušků vyloučen i Jan Hruška. Domácí tak čekala minutu a tři čtvrtě dlouhá hra v oslabení, kterou hosté zahájili tvrdou ranou Mamčicse od modré. Zlínští tlačili a postupně stříleli najíždějící Němec a dorážející Köhler. Další ránu Němce z levého kruhu blokoval Polák a poo střele Mamčicse hru přerušil Stezka. Dalším povedeným blokem vítkovické osvobodil kapitán Polák. Domácí se úspěšně ubránili a OSTRAVAR Aréna bouřila radostí. Po střele Solovjeva Huf dlouho nevěděl, kde má kotouč, ale obránci dorážky nepřipustili. Třináct minut před koncem se hostům povedlo snížit, když předvedli rychlý přechod středního pásma a po přihrávce Vopelky dokázal Hejcman prostřelit Stezku – 2:1. V přesilové hře po vyloučení Mamčicse se v předbrankovém prostoru dobře pohyboval Svačina tečující Illéšovu přihrávku a důrazný Marosz. Jeho důraz se ale nezamlouval hostujícímu Ferencovi, který neudržel nervy na uzdě a prodloužil přesilovou hru domácích. Druhé přesilovkové formaci se ale nepodařilo usadit v pásmu a naopak Stezka musel zasahovat. Domácí brankář se pokusil o rychlou rozehrávku přímo z lapačky, což neušlo rozhodčím, kteří jeho snahu odměnili paradoxně trestem na dvě minuty za zdržování hry. Dej s Krenželokem zkušeně sbírali cenné vteřiny v útočném pásmu a zanedlouho chybovala hostující střídačka, která se provinila hrou v šesti. V přesilové hře rozezněl brankovou konstrukci Svačina, ale více toho domácí v útoku nepředvedli. Nemuselo je to ale tolik mrzet, protože Berani zanedlouho opět špatně střídali, což znamenalo další přesilovou hru domácích. Domácí se nemohli udržet v souvislém tlaku a zlínští si navíc vybojovali buly v útočném pásmu, díky čemuž mohli odvolat Hufa z branky. Kalus v závěru dvakrát otálel s přihrávkou, a tak se domácím nepovedlo kotouč dopravit do prázdné branky. Domácí to ale nemusí mrzet, protože i tak zůstávají všechny tři body doma.

Luboš Jenáček (PSG Berani Zlín): Moc nemám slov, jsme zklamaní, dvě třetiny jsme předvedli žalostný výkon. Stáhli jsme sestavu na tři útoky a kluci ze sebe shodili nějaké závaží a alespoň bojovali a chtěli se rvát o ten výsledek. Dali jsme kontaktní gól, bohužel pár zápasů nejsme schopni proměnit přesilovky, dostali jsme skoro dvě minuty 5 na 3 a nedali jsme gól. Pak jsme udělali chybu u střídání a soupeř už ten zápas dovedl do vítězného konce. Takže za mě zklamání.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Pro nás velice důležité domácí vítězství za tři body. Měli jsme dostatek času i na odpočinek, protože jsme hráli poslední zápas v neděli. Myslím si, že dvě třetiny to bylo vidět a byli jsme lepším soupeřem. Výborně nám dneska zahrály speciální týmy. Jednak jsme dali dva góly z přesilových her a jednak jsme ubránili dlouhou přesilovku 3 proti 5, tam si myslím, že mohl být zlom v utkání.  Ten se možná stal ve třetí třetině, kde jsme vypadli ze hry díky tomu, že jsme se dostali do těch oslabení. Hráči to ubojovali a za to jim patří dík.

2:1
(0:0, 2:0, 0:1)

Branky: 30. Solovjev (Marosz, Hruška), 34. Svačina (Illéš) – 47. Hejcman (Vopelka). Rozhodčí: Pešina, Pilný – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 7:10. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 318. Střely na branku: 31:27

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, R. Polák, Galvinš, Gewiese, Koch, J. Stehlík, L. Kovář – M. Kalus, Dej, Bondra – Svačina, J. Hruška, Illéš – Lednický, Marosz, Fridrich – Bernovský, L. Krenželok, Krejsa

PSG Berani Zlín: Huf – Suhrada, Němec, Žižka, Ferenc, Mamčics, Trška, Novotný – Mikúš, Hejcman, Vopelka – Köhler, Honejsek, Veselý – Kubiš, Karafiát, Flynn – Zbořil, Sedláček, Sebera