PSG Berani Zlín20002Prohra

Datum Čas League Sezóna
12.8.2021 17:30 A tým 2021 Příprava

PŘÍPR: VIT – ZLN 3:2 PP: Další povedený obrat

Konec dobrý, všechno dobré. Vítkovice měly ve čtvrtečním zápase se Zlínem herní převahu po drtivou většinu času, jenže Berani v úvodní části duelu prokázali výbornou efektivitu a ujali se dvoubrankového vedení. Ostravané ale neztratili vůli, dokázali se nakopnout k vyrovnání a v prodloužení rozhodli o své výhře.

Vítkovice se do domácího prostředí vrátily po výhře v Pardubicích. Ke klasickému, tedy neturnajovému, přípravnému utkání si na čtvrtek pozvaly celek Zlína. Berani přijeli do Ostravy řádně natěšení, čekalo je vůbec první střetnutí letošního léta. Modro-bílí přistoupili, jako obvykle, k duelu zodpovědně. Do brány se vrátil Daniel Dolejš a poprvé se do zápasu dostal také kapitán Roman Polák, návrat do sestavy hlásil také další zkušený matador Lukáš Krenželok.

Utkání začalo řadou přerušení a hra tak byla kouskovaná. Největší podíl na tom měla vyhození na zakázané uvolnění z obranného pásma Zlína, což jednoznačně dokazovalo územní převahu domácích. Vítkovičtí si vypracovali několik velice slibných šancí, ale například příklep Bukartse Kašík srazil nad a kličkařský průnik Krenželoka bohužel ztroskotal na nepřesné kombinaci. Nejblíže otevření skóre ale byli v 7. minutě v přesilové hře, Gewieseho střela propadla Kašíkovi výstrojí, ale puk zůstal stát v brankovišti a dříve, než se k němu dorážející hráč probojoval, Kašík jej dokázal vytlačit mimo. Berani se poprvé snažili prosadit v 10. minutě, Karafiátova střela z kruhu byla vcelku nebezpečná, Daniel Dolejš ji ale lapil bez větších problémů. Pár momentů poté se ale hosté přece jen dočkali. Přesilovou hru využil opravdu expresně Tomáš Mikúš ranou přesně umístěnou pod horní tyč vítkovické klece – 0:1. Ostravané, přestože udávali tempo i ráz hry, museli dotahovat. Snaha však úspěch neslavila. Naopak. Zlín se dokázal po několika krušných chvílích ve své třetině osvobodit, přitlačit na domácí a v 16. minutě po povedeném odrazu od zadního mantinelu úspěšně dorážel Darek Hejcman – 0:2. A do první pauzy se toho mnoho nezměnilo, jakkoli se Ostravané snažili reagovat na nepříznivé skóre, nulu na straně vstřelených gólů se jim v první třetině umazat nepodařilo.

Přestože v hledišti díky skupince hostujících získával Zlín akustickou převahu, na ledě po přestávce opět kombinačně a herně měli navrch domácí, už první okamžiky zaváněly gólem, ale znovu chyběla ta pověstná finální přihrávka či střela. Ševci čím dál více utahovali obranné šrouby, čímž jsou dlouhodobě pověstní. Nekapitulovali na útočné akce, ale dobře si hlídali dění před Kašíkem, takže i když opticky byli Vítkovičtí v převaze, přímé ohrožení bylo eliminováno na minimum. Přechod do útočného pásma byl pro Ostravany značně komplikovaný, na defenzivní straně Berani odváděli opravdu dobrou práci. Domácí zpřeházeli i formace. Úspěchu se dočkali až po chybce soupeře na útočné modré čáře. Ve 36. minutě získal ve vlastním obranném pásmu puk Rastislav Dej, přebruslil chybující beky Zlína a samostatný únik úspěšně proměnil – 1:2. Oživení hry bylo znatelné, modro-bílí se hnali za vyrovnáním, hosté jim ale nedarovali centimetr ledu zadarmo, vinou čehož se do druhé přestávky srovnání nekonalo.

I do třetí třetiny vstoupili domácí aktivněji. Lukáš Kovář pálil z kruhu, Kašík ale zasáhl svou lapačkou. Ve 44. minutě dostal ideální křížný pas na pravou stranu Radovan Bondra, ale střela k levé tyči mířila vedle. Petr Fridrich se snažil prosadit taháčkem pod víko, za který dostal políček od jednoho z hostů, ale vznikající šarvátka vzala rychle za své. Herně si Vítkovice držely převahu a dění na ledě tedy bylo spíše bojem s časem, jestli se jim podaří včas srovnat. Třetí vyloučení na Straně Zlína ve 47. minutě nabídlo ideální příležitost. Šance byly, například výpad Marosze s bekhendovým pokusem. V 51. minutě se konečně poštěstilo a byla to nádherná akce. Karel Plášil zavezl puk po křídle a předal Vladimíru Svačinovi, který ze středu krásně zavěsil puk pod břevno Kašíkovy klece – 2:2. Ostravské tempo pokračovalo. Kovář v 55. minutě dvakrát ostře střílel a pak se ze zlínskou bránou rozhořela šarvátka, ve které nejvíce byli zainteresovaní Marosz s Dluhošem a Fořtem. Marosz s Dluhošem vyfasovali shodně po dvakrát dvou minutách za hrubost a dobývání zlínské svatyně s vidinou třetího gólu pokračovalo. Nutno podotknout, že Daniel Dolejš ve třetí periodě zasahoval velice sporadicky, až skoro vůbec.

Původně smluvené modelové prodloužení se tak stalo reálným jazýčkem na vahách, který měl rozhodnout. Zlín si vypracoval první střeleckou příležitost, z dálky. Pak už úřadovali Vítkovičtí. Bukartsova rána orazítkovala tyč. Rostislav Marosz mohl v 63. minutě zužitkovat samostatný únik, ale Libor Kašík opravdu velice povedeně zasáhl. Nicméně na nájezdy nedošlo. Šestatřicet sekund před vypršením nastaveného času ujel opět Marosz, jeho pokus opět Kašík zneškodnil, ale dojíždějící Karel Plášil kotouč propasíroval výstrojí zlínského brankáře a ukončil zápas – 3:2.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Zápas měl vysoké tempo. Naši převahu jsme nepřetavili v góly. Měli jsme spoustu šancí, na druhé straně výborně jim zachytal Kašík. Ono to tak někdy v hokeji je, že hrajeme, tlačíme a soupeř vede dva nula. To byl obraz první třetiny. Čeho si ale cením a co jsem i zdůraznil hráčům v kabině, to je fakt, že jsme už podruhé dokázali obrátit výsledek. Hráli jsme skoro kompletní, mužstvo mělo kombinaci. Ve třetí třetině jsme měli obrovský tlak, soupeř měl jedinou střelu na bránu. Je to pořád příprava, nebudeme stavět z toho vzdušné zámky, ale dobrá práce, spousta věcí ze systému. Chybí mi jen ten přesilovkový gól, to je ta třešinka. Po celý zápas jsme mysleli pozitivně, věřili jsme, že to dokážeme otočit. Hráli jsme dobře, nepadaly góly, kdyby padaly, více by se to otevřelo. Ale respektujeme i sílu soupeře, kvalitu gólmanů. Přesto bych si dokázal představit těch gólů více.

Příprava 2021

HC VÍTKOVICE RIDERA – PSG Berani Zlín 3:2 PP (0:2, 1:0, 1:0 – 1:0)

Branky: 36. Dej, 51. Svačina (Plášil), 65. Plášil (Marosz) – 11. T. Mikúš (Trška, Fořt), 16. Hejcman (Sedláček). Rozhodčí: Mrkva, Šír – Rožánek, Lederer. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. Diváci: 653. Střely na branku: X:X

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Plášil, R. Polák, Galvinš, Gewiese, Koch, L. Kovář – Bukarts, J. Hruška, Svačina – L. Krenželok, Marosz, Fridrich – R. Bondra, Flick, Kalus – Bernovský, Chlán, Dej

PSG Berani Zlín: Kašík – Suhrada, O. Němec, Trška, Gazda, Novotný, Ferenc, Dluhoš – T. Mikúš, Fořt, Kubiš – Chludil, Fryšara, Šlahař – Hejcman, Sedláček, Sebera – Frömel, Karafiát, Dobiáš